Data publikacji:

Jaki wosk do auta wybrać? Ranking najlepszych kosmetyków

Woskowanie samochodu to jeden z najbardziej podstawowych sposobów dbania o lakier. Stosowanie odpowiednich kosmetyków do auta nie tylko zapewnia wysoce estetyczny połysk, ale także pielęgnuje i zabezpiecza karoserię przed zabrudzeniami oraz działaniem czynników atmosferycznych. Na rynku obecnie można znaleźć szeroką gamę tego typu preparatów, od uniwersalnych po dedykowane np. konkretnym porom roku. Jaki wosk do auta jest najlepszy, czym kierować się przy wyborze i jak korzystać z kosmetyku? Podpowiadamy!
jaki wosk do auta

Dlaczego warto kupić wosk do samochodu?

Odpowiednio wybrany i zastosowany wosk do lakieru samochodowego to nie tylko kwestia estetyki, ale i profilaktyki. Wosk chroni przed szeregiem czynników, mogących powodować uszkodzenia karoserii. Największy wpływ na wygląd lakieru mają warunki pogodowe, w jakich najczęściej korzysta się z samochodu. Zarówno deszcz, jeżeli ma kwaśne pH, jak i słońce mogą przyczyniać się do powstawania uszkodzeń i nieestetycznych plam. Podobny efekty może wywrzeć mróz i związane z nim śnieg oraz zamarzający deszcz.
Chowanie samochodu do garażu, pod wiatę lub korzystanie ze specjalnego pokrowca może zmniejszyć negatywny wpływ warunków pogodowych, jednak nie zabezpieczy pojazdu podczas podróży. Takie zabezpieczenie zapewnia dobry wosk do auta.
Wosk do samochodu chroni także lakier przed powstawaniem drobnych uszkodzeń mechanicznych. Choć nawet najlepszy kosmetyk nie zapewni ochrony przed zarysowaniem czy stuknięciem, zabezpieczy karoserię przed niewielkimi ryskami i otarciami. Tego rodzaju urazy mogą powstać nawet podczas mycia samochodu w niewłaściwy sposób.
Kosmetyk typu wosk do auta zabezpiecza także lakier przed uszkodzeniami wynikającymi z upływu czasu. Trudno uniknąć matowienia, powstawania drobnych mankamentów czy odbarwień, ponieważ są częścią codziennej eksploatacji pojazdu. Zastosowanie preparatu sprawia, że powstają one znacznie wolniej, a lakier dłużej pozostaje w nienagannym stanie. Łatwiej też utrzymać pojazd w czystości.

Kiedy należy stosować wosk do auta?

Wosk samochodowy powinien być stosowany tak często, jak pojazd tego potrzebuje. Warto pamiętać, że dla uzyskania pożądanego efektu ważne jest nakładanie kosmetyku w prawidłowy sposób i w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim wosk należy stosować, kiedy auto jest dokładnie umyte i osuszone. Dla zwiększenia trwałości woskowania można także lakier odtłuścić specjalnym preparatem.
Inną istotną rzeczą, o której zawsze należy pamiętać, jest to, że nie należy nakładać wosku w czasie upału, kiedy lakier jest mocno nagrzany od słońca. Podczas woskowania powierzchnia karoserii powinna być chłodna w dotyku. Położenie kosmetyku na rozgrzany lakier może spowodować poważne uszkodzenia. Na czas woskowania warto zadbać o zabezpieczenie pojazdu także przed deszczem. Po położeniu kosmetyku pojazd nie powinien mieć kontaktu z wodą co najmniej przez dobę.

Jakie są rodzaje wosków samochodowych?

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów jest twardy wosk do samochodu. Kosmetyki w tej formie posiadają aplikator w kształcie gąbeczki i do ich wypolerowania wystarczy miękka szmatka z mikrofibry. Ich zaletą jest tworzenie warstwy o dużej odporności na ścieranie i uszkodzenia, a także nadawanie kolorowi lakieru głębi. Minusem tego rodzaju wosków jest pracochłonna i uciążliwa aplikacja. Idealne nawoskowanie samochodu z ich pomocą może zająć nawet kilka godzin.
Innym rodzajem jest wosk do samochodu w płynie. Płynny kosmetyk może mieć formę mleczka bądź cieczy zamkniętej w buteleczce z atomizerem. Tego rodzaju preparaty doceniają szczególnie osoby, które nie lubią bądź nie chcą poświęcać pielęgnacji samochodu więcej czasu niż to konieczne. Mleczka i spraye nakłada się bardzo szybko i wygodnie. Niestety płynne woski w znacznie mniejszym stopniu chronią lakier niż woski twarde.
Zarówno woski płynne, jak i twarde można podzielić także ze względu na zawarte w nich substancje. I tak wyróżniamy woski naturalne, syntetyczne i hybrydowe. Istnieją także woski koloryzujące, jednak nie są one polecane ze względu na niską trwałość.

Jak wybrać wosk do lakieru samochodowego?

Decyzja, jak wybrać kosmetyk, aby był to dobry wosk do auta, dla wielu nie jest prosta. Przede wszystkim należy określić potrzeby i oczekiwania względem preparatu, a także ilość czasu, którą się może przeznaczyć na jego aplikację. Osoby praktyczne będą wolały woski zapewniające wysoką ochronę i budujące trwałą warstwę ochronną na lakierze, z kolei esteci na pierwszym miejscu postawią głębię koloru i zjawiskowy blask.
Woski naturalne, zawierające wosk carnauba czy wosk pszczeli, dają najbardziej zadowalający wizualnie efekt. Nałożone na samochód zapewniają głęboki kolor i blask, dające nierzadko wrażenie mokrego lakieru. Są idealne dla estetów, którzy na pierwszym miejscu stawiają wygląd, na drugim trwałość.
Woski syntetyczne to mieszanki polimerów. Wiążą się one z lakierem samochodowym, zapewniając długą i trwałą ochronę. Nadawany przez nie blask jest nieco mniejszy, jednak utrzymuje się długo po zastosowaniu kosmetyku. Woski hybrydowe, jak sama nazwa wskazuje, łączą w sobie oba przedstawione typy, zapewniając doskonały efekt wizualny i bardzo dobrą ochronę.
Podczas wyboru warto także wziąć pod uwagę porę roku. Późną jesienią i zimą warunki atmosferyczne stają się trudniejsze, mycie pojazdu jest rzadsze i nietrudno o nagromadzenie się zabrudzeń oraz soli drogowej na lakierze. W takich okolicznościach najlepiej sprawdzą się woski twarde, zapewniając najwyższy stopień ochrony.

Wosk samochodowy – ranking

Podczas decydowania, jaki będzie najlepszy wosk do samochodu, ranking najlepszych produktów może okazać się niezwykle przydatny.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!