Data publikacji:

Jakie felgi na zimę? Czy inny komplet niż na lato?

Wybór felg na zimę nie jest tak prosty, jak mógłby się wydawać. Zależy od kilku czynników, takich jak warunki pogodowe i temperatura w regionie, własne preferencje czy styl jazdy. Jakie felgi na zimę wybrać?
wheel

Felgi na zimę

Kierowcy, którzy decydują się na zakup drugiego kompletu felg dopasowanych do opon zimowych, często stają przed nie lada wyzwaniem. Kiedyś popularny był mit o pękaniu i rdzewieniu obręczy zimą. Jest on w dzisiejszych czasach bezpodstawny. Obecne technologie i materiały wykorzystywane do wytworzenia felgi zabezpieczają nas w pełni przed takimi zjawiskami. Na rynku motoryzacyjnym dostępne są dwa najpopularniejsze rodzaje felg – stalowe i aluminiowe. Każda z nich ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Które są lepsze na zimę?
Polecamy: Prostowanie felg

Felgi aluminiowe

Felgi aluminiowe to przede wszystkim trwałość, skuteczność i estetyka. Wytrzymałość felg aluminiowych pozwala sprostać obciążeniom, jakie mogą pojawić się podczas jazdy po zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Dodatkowo są lekkie, co przekłada się na lepszą efektywność paliwową. Felgi aluminiowe pokryte są kilkoma warstwami ochronnymi, które zabezpieczają je przed korozją, odpryskami i innymi uszkodzeniami. Są więc bardziej odporne na pojawianie się rdzy oraz zdecydowanie bardziej wytrzymałe.
Decydującym czynnikiem może być cena, która jest znacznie wyższa – zapłacimy więcej niż za komplet stalowych odpowiedników. Podobnie sprawa wygląda w przypadku uszkodzenia czy zarysowania. Naprawa felg aluminiowych jest znacznie bardziej kosztowna niż stalowych. Jednak zwiększona wytrzymałość i odporność w odpowiedni sposób ją zabezpiecza. Warto do korzyści felg aluminiowych dodać unikalny design i różnorodność wzorów, które poprawiają estetykę każdego pojazdu.

Felgi stalowe

Felgi stalowe to przede wszystkim korzystna, niska cena. Może być to kluczowy argument, kiedy szukamy oszczędności w okresie zimowym. Ceniona jest również ich niezawodność i trwałość oraz bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku drobnych usterek są też tańsze w regeneracji czy naprawie.
Są bardzo popularne w Polsce ze względu na niskie nakłady finansowe. Wielu kierowców w okresie zimowym niskie koszty ceni sobie bardziej niż estetykę pojazdu. Felgi stalowe, w porównaniu z aluminiowymi, są z reguły cięższe. W niektórych sytuacjach większa masa może poprawić bezpieczeństwo jazdy w trudnych, zimowych warunkach. Wynika to z większego docisku opony do zaśnieżonej nawierzchni.
Wprawdzie wybór felg zimowych to kwestia czysto indywidualna, jednak naszym zdaniem za felgami stalowymi przemawia głównie cena. W Polsce rzadko bywają ostre zimy, dlatego aspekty dociskania pojazdu do warstwy śniegu czy przypadkowe uszkodzenia felg spowodowane zasypanymi przeszkodami to rzadkość. Nie oznacza to jednak, że takie sytuacje nie występują. Dobór felg powinien być dostosowany do regionu oraz własnych potrzeb.

Czy inny komplet felg zimowych niż na lato?

Zaleca się posiadać inny komplet felg na zimę i lato. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim – wygoda. Wymiana całych kół jest dużo szybsza i nie wymaga tak specjalistycznego sprzętu, jak wymiana samych opon. Ponadto, w zakładach wulkanizacyjnych jest to proces tańszy, co pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze.
Kolejna sprawa to różnorodność rozmiarów opon. Wielu kierowców decyduje się na komplet opon zimowych w innym rozmiarze niż letnich. Dominują mniejsze średnice i większe profile. W czasie zimy większą uwagę przykłada się do bezpieczeństwa i przyczepności, dlatego często drugi komplet felg jest niezbędny. Wprawdzie felgi na zimę i lato nie różnią się niczym od siebie, jednak jest to kwestia wygody, oszczędności i często bezpieczeństwa.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo