Data publikacji:

Czym jest, ile trwa i ile kosztuje prostowanie felg?

Do wygięcia felgi wystarczy chwila zagapienia. Najechanie na krawężnik, głęboką dziurę lub przeszkodę nie musi jednak wiązać się z zakupem nowych obręczy. Regeneracja felg aluminiowych to powszechna praktyka, która uratuje twój komplet kół. Jak wygląda prostowanie felg i ile to kosztuje?

prostowanie felg

Czy każdą felgę da się naprawić?

Proces przywracania właściwego kształtu felgi rozpocznie się właściwie od oceny szkód. Jeśli wgniecenie jest niewielkie, po usterce nie będzie żadnego śladu. Gorzej, gdy na feldze pojawiają się mikropęknięcia, które dyskwalifikują ją z dalszego użytku. O ocenę stanu felg najlepiej poprosić doświadczonego specjalistę, który dobrze zna materiał oraz dysponuje narzędziami do reparacji felg. 

Wbrew pozorom prostowanie felg aluminiowych to nie jest usługa, której podejmie się każdy warsztat samochodowy lub wulkanizacyjny. Maszyny do prostowania felg są drogie, dlatego warto od razu zlecić to zadanie wyspecjalizowanemu zakładowi, dysponującemu odpowiednim sprzętem. Zasadność naprawy felgi uzależniona jest w dużej mierze od jakości materiału. 

Oczywiście najprostsze jest prostowanie felg stalowych, które są stosunkowo miękkie i kowalne. Znacznie trudniejszym zadaniem jest naprawa felg aluminiowych, które są bardziej podatne na pęknięcia. Tanie egzemplarze alufelg wykonane są często ze słabego stopu, nie poddającego się łatwo naprawie. Może się więc okazać, że po przywróceniu rantowi prawidłowego kształtu, felga straci swoją sztywność i będzie trudna w wyważeniu. Z tego powodu niektóre zakłady naprawcze nie podejmują się renowacji felg nieznanego producenta, pochodzących najczęściej z dalekiego Wschodu.

Sprawdź nasz kalkulator felg

Jak wygląda prostowanie felg?

Prostowanie felg aluminiowych to nie tylko odtwarzanie rantu, ale i usuwanie bicia felgi czy wypełnianie rys. Aluminium można prostować, toczyć i spawać, ale dobór odpowiedniej techniki uzależniony jest od charakteru uszkodzenia. W wielu przypadkach okazuje się, że za drgania na kierownicy nie odpowiada pofalowana obręcz, a uszkodzona oś felgi. Wówczas naprawa najczęściej nie jest możliwa.

W odróżnieniu od felg stalowych, alufelgi formuje się na gorąco. Felgę aluminiową należy cały czas podgrzewać, aby nie pękła podczas prostowania. Pęknięcia i ubytki niewpływające na bezpieczeństwo uzupełniane są spoinami. Jeśli felga jest zarysowana, uzupełnia się braki szpachlą oraz maluje całość na nowo lakierem. Warto pamiętać, że konstrukcja felgi aluminiowej podczas prostowania może się osłabić, dlatego nie należy naprawiać dużych uszkodzeń. Dwukrotne nadwyrężanie aluminium zawsze generuje ryzyko, więc powierz to zadanie doświadczonej firmie, której można zaufać. Uwaga! Wyprostowane felgi rzadko uzyskują idealny kształt i wyważanie wymaga zastosowania ciężarków.

Ile kosztuje prostowanie felg?

Ceny prostowania felg stalowych rozpoczynają się już od 30 zł za sztukę. Koszt odnowy felgi aluminiowej jest wyższy i ceny zaczynają się od około 70 zł. Kwota ta oczywiście wzrasta, jeśli oprócz prostowania, trzeba wykonać inne zabiegi, np. spawanie, usuwanie rys czy powtórne malowanie. W praktyce opłacalność prostowania felg uzależniona jest od rozmiaru i jakości kompletu obręczy. 

Tanich i małych alufelg najczęściej nie opłaca się naprawiać i lepszym wyborem jest zakup nowych kół. Jeśli jednak masz osiemnastocalowe felgi renomowanego producenta, renowacja najpewniej będzie dobrą opcją.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik