Data publikacji:

Jakie opony letnie wybrać?

Wybór opon nie jest prostym zadaniem, szczególnie gdy dostępnych jest tak wiele różnego rodzaju modeli. Każdy z kierowców posiada swoje wewnętrzne przekonania argumentowane wieloma czynnikami. Jeden stawia na bezpieczeństwo, inny na dobry stosunek ceny do jakości, inny sugeruje się rankingami i ilością sprzedanych egzemplarzy, a jeszcze inny kierowca postawi na sprawdzoną przez siebie markę, którą użytkuje od lat i nigdy go nie zawiodła. Czym się zatem sugerować przy wyborze opon letnich? Nie ma jednoznacznego algorytmu postępowania, który pozwoli wybrać najlepszą spośród pozostałych. Każda z opon, mimo że podobna do siebie, to jednak się różni. Przedstawiamy zestawienie popularnych modeli opon z podziałem na różne kategorie wyboru, aby jak najbardziej ułatwić wybór odpowiedniego modelu.

jakie opony letnie

Jakie opony letnie wybrać?

Wybór opon nie jest prostym zadaniem, szczególnie gdy dostępnych jest tak wiele różnego rodzaju modeli. Każdy z kierowców posiada swoje wewnętrzne przekonania argumentowane wieloma czynnikami. Jeden stawia na bezpieczeństwo, inny na dobry stosunek ceny do jakości, inny sugeruje się rankingami i ilością sprzedanych egzemplarzy, a jeszcze inny kierowca postawi na sprawdzoną przez siebie markę, którą użytkuje od lat i nigdy go nie zawiodła.

Czym się zatem sugerować przy wyborze opon letnich? Nie ma jednoznacznego algorytmu postępowania, który pozwoli wybrać najlepszą spośród pozostałych. Każda z opon, mimo że podobna do siebie, to jednak się różni. Przedstawiamy zestawienie popularnych modeli opon z podziałem na różne kategorie wyboru, aby jak najbardziej ułatwić wybór odpowiedniego modelu.

Pamiętać należy, że opona oponie nie jest równa. Jeden model może rewelacyjnie wypaść w testach hamowania i przyczepności, i na tym budować swoją markę, gdzie w porównaniu z innymi oponami o potencjalnie gorszych wynikach tego testu wcale nie wypada najlepiej, bo traci na jakości w pozostałych płaszczyznach. Warto przed zakupem przeanalizować możliwie największą ilość dostępnych modeli, zapoznać się z ich możliwościami, a przede wszystkim ocenić, co jest dla nas najważniejsze i czym będziemy kierować się przy wyborze.

Opony letnie z najlepszą drogą hamowania

Jednym z parametrów opon jest współczynnik hamowania na mokrych nawierzchniach. Jest to informacja niezwykle ważna, ponieważ przedstawia możliwości ogumienia w sytuacji nagłego hamowania. Dlaczego na mokrej nawierzchni? Odpowiedź jest prosta. Opona na mokrym jest mniej przyczepna, więc logicznym jest stwierdzenie, że ta, która ma najlepsze osiągi na mniej przyczepnym podłożu, lepiej sprawdzi się na suchej drodze. Jest to parametr poddawany testom jakości, który wyróżnia poszczególne modele na tle pozostałych.

Jeżeli stawiamy na najlepsze wyniki drogi hamowania, interesować nas powinny modele oznaczane literką „A”, co oznacza najlepsze wyniki testu. Im dalsza litera w klasie jakości, tym gorzej opona wypada na teście, a różnice mogą być ogromne. Dla przykładu, opona z oznaczeniem „B” przy prędkości 80 km/h w testach wykazała o 3 metry dłuższą drogę hamowania, a opona klasy „C” aż o 7 metrów w porównaniu z oponą ocenianą na „A”.

Uniroyal Rainexpert 3 195/65 R15 91H

Pierwszy w zestawieniu jest model Uniroyal RainExpert 3. Jest to opona letnia, zakwalifikowana do klasy średniej. Jej konstrukcja zapewnia jej wysokie miejsca w testach hamowania na mokrej nawierzchni. Wszystko za sprawą budowy bieżnika i samej opony. Bieżnik ma strukturę wzorowaną na skórze rekina „shark skin” dzięki czemu znakomicie rozprasza wodę i pojawiające się błoto, przez co zapewnia dużo lepszą przyczepność na mokrych nawierzchniach. Według testów otrzymuje ocenę A w klasyfikacji przyczepności.

Michelin Primacy 4 205/55 R16 91H S2 FR

Model ze ścisłej czołówki opon klasy premium. Określana jest mianem wysoko niezawodnej, zapewniającej świetną przyczepność opony. Zastosowana zaawansowana technologia wytwarzania usprawnia jazdę i czyni ją niezwykle bezpieczną, nie tracąc na dynamice jazdy. Opony skonstruowane są tak, aby droga hamowania w sytuacjach kryzysowych była jak najkrótsza, nie gubiąc tym samym przyczepności.

W klasyfikacjach przyczepności model otrzymał notę „A”, czyli to, na czym zależy nam stawiając na bezpieczeństwo. Zastosowana mieszanka najnowszej generacji zapewnia świetną przyczepność, nawet na mokrych nawierzchniach od początku do końca użytkowania bez obaw o gwałtowne zużywanie się gumy. Dodatkowo konstruktorzy zapewnili aż 22% więcej powierzchni styku z podłożem, co jeszcze efektywniej odprowadza zebraną wodę.

Kleber Dynaxer HP4 205/55 R16 91H

Opony klasy średniej przystosowane głównie do samochodów osobowych. Model ten zapewnia doskonałe warunki przyczepności i hamowania w sytuacjach kryzysowych czy na mokrej nawierzchni. W testach otrzymał najwyższą notę współczynnika przyczepności na mokrych nawierzchniach – „A”. Dodatkowo opona cieszy się niskimi oporami toczenia, co pozytywnie przekłada się na spalanie paliwa podczas jazdy, tym samym emitując mniej dwutlenku węgla do otoczenia. Szeroka powierzchnia styku z nawierzchnią skutecznie trzyma pojazd na drodze, a technologia bieżnika i naciętych szerokich rowków w znakomity sposób rozprasza wodę, przez co opony te bardzo efektywnie hamują.

Opony letnie ze względu na poziom hałasu

Wydawać się może, że hałas to tylko akustyczny parametr oceny jakości opon. Otóż nie jest to tylko kwestia dźwięku. Im opona jest bardziej cicha, tym mniejsze drgania przenosi, a to w znaczy sposób przekłada się przede wszystkim na kontrolę i komfort jazdy. Jest to parametr, na który zwrócić szczególną uwagę powinni kierowcy, którzy pokonują długie trasy. Hałas emitowany przez opony nie jest mocno odczuwalny, jednak na dłuższą metę daje się rozpoznać w postaci utraty odpowiedniego komfortu podróży. W tym zestawieniu dominują opony premium, a prawie wcale nie spotkamy tu opon z klasy ekonomicznej. Są jednak wyjątki, jednak niezbyt liczne.

Goodyear Efficientgrip Performance 205/55 R16 91V AO OE AUDI

Opony z rodziny premium. Charakteryzują je bardzo dobre parametry techniczne oraz znakomite pozycje w wykonywanych testach. Poza świetnymi osiągami na mokrych nawierzchniach, Goodyear pochwalić się może niezwykle cichymi oponami. Poziom emitowanego przez nie hałasu sięga tylko do 68 dB, czyniąc opony niezwykle komfortowymi. Dodatkowo opona bogata jest w różnorodną mieszankę gum, która zapewnia krótką drogę hamowania oraz niskie opory toczenia, co czyni auto dodatkowo bezpiecznym i ekonomicznym.

Kormoran ROAD 175/65 R14 82H

Kormoran ROAD to wspomniany wcześniej wyjątek. Opona zapewnia bardzo komfortową i cichą pracę. W testach poziomu hałasu wypada porównywalnie z oponami klasy premium. Emituje hałas o głośności 68 dB, co jest rewelacyjnym wynikiem. Jednak klasa ekonomiczna daje się tu odczuć. Wyższe niż w klasie premium opory toczenia oraz dłuższa droga hamowania przekładają się na ogólną ocenę, jednak jakościowo wcale nie jest to gorszy wybór, tym bardziej, że są w dużo niższej cenie. Dla osób, które cenią sobie komfort podróży i nieduże wydatki, egzemplarz ten sprawdzi się bardzo dobrze.

Najchętniej kupowane opony letnie

Popularność jest równie ważnym parametrem przy wyborze odpowiednich opon. W końcu, gdyby były słabe, nie byłyby tak chętnie kupowane. W tym zestawieniu znaleźć się może wiele opon i to nie tylko z klasy premium. Na popularność zakupową składa się wiele czynników. Są to ogólne parametry i oceny jakościowe, ale również cena, dostępność i popularność samej marki. W tym zestawieniu znajdują się głównie opony najpopularniejszych koncernów wulkanizacyjnych.

Pirelli Cinturato P7 205/55 R16 94V XL

Marka Pirelli jest ikoną technologii i dokładności, a ich opony są w czołówce klasyfikacji, od dawna utrzymując wysokie noty. W rankingach sprzedanych sztuk znajdują się na wysokiej pozycji. Model Cinturato P7 jest jednym z najlepiej sprzedających się w ubiegłym roku. Dobre wyniki w wielu testach, wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu, bardzo dobra cena w stosunku do jakości, a do tego znana, jedna z największych marek premium na rynku motoryzacyjnym.

Model dostępny w wielu rozmiarach, od 15 aż do 20”, co czyni go bardzo uniwersalnym. Średni współczynnik drogi hamowania to druga najlepsza nota – „B”. Dodatkowym jej atutem jest oznaczenie XL, co informuje nas o dodatkowych wzmocnieniach konstrukcji opony, co świetnie sprawdza się w większych samochodach typu SUV.

Continental Contipremiumcontact 5 205/60 R16 96V Xl 

Kolejna kusząca pozycja spośród najlepiej sprzedających się opon ubiegłego roku. Godnie reprezentuje wysoką klasę premium. Cenowo nie jest już tak zachęcająca jak poprzednik, jednak znakomicie wypada w testach jakościowych i technologicznych. Wysokie oceny specjalistów i masa pozytywnych opinii użytkowników to coś, co pomaga jej utrzymać się w czołówce najlepiej sprzedających się modeli. Opona bardzo bezpieczna, cechująca się wysokim wskaźnikiem komfortu jazdy. Polecana głównie samochodom klasy premium, limuzynom i samochodom o większej masie, typu SUV czy CrossCountry.

Jak widać, zestawienia są bardzo różnorodne. Jest wiele podobnych do wyżej wymienionych modeli, które równie dobrze wypadają w porównaniu ich. Nie można zamykać się tylko na to, co widzimy właśnie przed sobą. Warto rozszerzyć swoje poszukiwania i poczytać o najpopularniejszych porównaniach innych egzemplarzy z tymi, które znajdują się powyżej. 

Autor: Przemysław Mańka