Data modyfikacji:

Jakie opony letnie kupić? Przegląd najlepszych modeli w 2017 roku

Autor: Łukasz Wulkanista
Testy opon przedstawiają uśredniony wynik, jaki wybrane ogumienie osiąga w kilku różnych kategoriach. Możliwe jest zatem, że opona, której udało się zająć najwyższą pozycję w danym rankingu, pod pewnymi względami może być znacznie gorsza od modeli z dalszych miejsc. Ogólny rezultat nie jest zresztą tym, na co zwracają najczęściej uwagę osoby poszukujące ogumienia. Jako że kierowcy posiadają już pewne przyzwyczajenia i jasno sprecyzowane wymagania, którymi się kierują, ich oczekiwania wobec opon są mocno zróżnicowane. Jednym zależy na możliwie najkrótszej drodze hamowania na mokrej nawierzchni, podczas gdy dla innych priorytetem może być komfort prowadzenia auta. Znajdą się i takie osoby, dla których wyznacznikiem dobrej opony nie są cyferki uzyskane w testach, ale realne wyniki sprzedaży. W końcu, gdyby model nie był dobry, nie kupowałoby go aż tylu kierowców. Naszym zdaniem, przed zdecydowaniem się na te czy inne opony letnie, należy przeanalizować możliwie jak najwięcej danych. Testy, sprzedaż, etykiety unijne – każde z tych źródeł staje się wartościowsze, gdy porównamy je z rezultatami płynącymi ze źródła alternatywnego. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla was nie jedno, ale aż cztery zestawienia opon letnich 2017. Każde z nich zostało stworzone w oparciu o gruntowną analizę wielu modeli opon dostępnych w pięciu najpopularniejszych rozmiarach: 14-18 cali. Czy na ich podstawie można wytypować jedną, najlepszą oponę letnią w roku 2017? Nawet jeśli, zrobić mogą to jedynie sami zainteresowani, czyli Wy! Zachęcamy zatem to zapoznania się z przygotowanymi przez nas rankingami, a także typowania swoich faworytów i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami.

Spis treści:

 1. Opony letnie z najkrótszą drogą hamowania
 2. Najbardziej komfortowe opony na lato
 3. Najlepsze w testach opon letnich
 4. Najchętniej kupowane opony letnie


Zestawienie 1. Najlepsza droga hamowania.

Jakie opony letnie kupić jeżeli zależy nam na produktach posiadających ocenę "A" w kategorii: "droga hamowania na mokrej nawierzchni" na etykiecie unijnej opony? Przypomnę, iż wartość ta jest najlepszą z możliwych i oznacza o 3 metry krótszą drogę hamowania (prędkość 80km/h) w porównaniu do opony z oznaczeniem "B"
Oceny za hamowanie na mokrej nawierzchni przyznawane są przez Unię Europejską. Wyniki testów znajdują się na tzw. etykietach unijnych, które muszą być umieszczone na wszystkich oponach dopuszczonych do sprzedaży w krajach członkowskich. „A” oznacza najwyższą klasę, „G” – najniższą. Należy jednak pamiętać, że wyniki dotyczą nie tylko każdego modelu, ale i wszystkich rozmiarów. A zatem ta sama opona w dwóch różnych wymiarach może posiadać dwie zupełnie różne oceny drogi hamowania.

1. Hankook Ventus Prime 3 K125

Opony letnie Hankook z asymetrycznym bieżnikiem Ventus Prime 3 K125 to trzecia generacja uznanej serii. W porównaniu do poprzedniczki, droga hamowania na mokrej nawierzchni została skrócona aż o… 8%. Taki rezultat to zasługa wyjątkowej konstrukcji, która charakteryzuje się czterema szerokimi rowkami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na całej długości ich głębokość osiąga różny poziom. W efekcie opony są sztywniejsze, co nie tylko czyni je bezpieczniejszymi, ale i korzystnie wpływa na osiągi.


2. Dunlop Sport Bluresponse

fot. Dunlop Sport Bluresponse Obecność tych opon nie powinna nikogo dziwić. W końcu badania jasno pokazują, że Sport Bluresponse to aż o 2,8 metra krótsza droga hamownia na mokrej drodze (w porównaniu z oponami konkurencji). Co wpływa na tę przewagę? Jednym z rozwiązań, które pozwoliło ją uzyskać, jest wielokątowy bieżnik (Multi Radius Tread) o dziesięciu różnych promieniach. Inżynierowie Dunlopa nie mogliby jednak święcić triumfów, gdyby nie asymetryczna rzeźba bieżnika, która charakteryzuje się zróżnicowaną proporcją powierzchni płaskich i wypukłych. Chociaż bezpośrednim rezultatem tej technologii jest szybsze odprowadzanie wody spod kół, ostatecznym efektem jest również krótsza droga hamowania.


3. Goodyear EfficientGrip Performance

Ocena „A” za hamowanie na mokrej nawierzchni nie jest tutaj żadną tajemnicą. W oponie letniej Goodyear EfficientGrip Performance tak dobry wynik udało się osiągnąć dzięki technologii ActiveBraking. Nie wdając się w szczegóły, wystarczy powiedzieć, że w jej efekcie opona ma znacznie lepszy kontakt z nawierzchnią. Co jest niezwykle ważne, efekt ten został otrzymany bez straty na oporach toczenia, które wpływają na efektywność paliwową auta. Kompromis ten to zasługa unikalnej technologii WearControl.


Zestawienie 2. Najcichsze opony letnie.

Jakie opony letnie wybrać jeżeli szukamy ogumienia bardzo cichego i komfortowego? Z pomocą ponownie przychodzi etykieta unijna na podstawie której przygotowaliśmy 3 najcichsze opony letnie na nadchodzący sezon. Uznaliśmy że "bezszelestna" opona powinna mieć od 67 do 68 dB. Poniżej nasza propozycja najcichszych opon letnich.
Dobre opony nie tylko potrafią bezpiecznie zabrać pasażerów w wybrane miejsce, ale i dostarczyć im maksimum komfortu. Jak można się domyślić, najwyższą wygodą odznaczają się opony z klasy premium. W przypadku ogumienia ekonomicznego ten parametr bywa natomiast mocno ignorowany (zarówno przez producentów, jak i samych użytkowników). Wśród budżetówek znajdują się jednak wyjątki, a jedna z nich zasłużyła sobie nawet na miejsce w poniższym zestawieniu.

1. Sava Intensa UHP 2

Słoweński producent coraz rzadziej zaskakuje nas dobrymi oponami. Nie dlatego, że nie ma ich w swojej ofercie, ale dlatego, że kierowcy zaczynają się powoli przyzwyczajać do faktu, że ogumienie Sava oznacza dobrą jakość w przystępnej cenie. Bo chociaż Intensa UHP 2 to „budżetówki”, charakteryzują się nie tylko niezłymi wynikami hamowania i bezpieczeństwa. Opony letnie okazują się też wyjątkowo ciche – hałas w zależności od rozmiaru kształtuje się na poziomie 66-67 dB. Taki rezultat to rzadkość nawet wśród niektórych opon z najwyższej półki cenowej.


2. Continental ContiPremiumContact 5

fot. Continental ContiPremiumContact 5 Nowe dziecko koncernu Continental to chyba rekordzista pod względem zwycięskich testów. Warte nadmienienia jest jednak to, że model charakteryzuje się dobrymi parametrami we wszystkich kategoriach, również komfortu prowadzenia. Jest to efekt m.in. zoptymalizowanej konstrukcji barku oraz wzmocnionej stopki, które czynią auto stabilniejszym. Redukcja oporów toczenia oznacza też większą przyjazność dla środowiska. Można zatem powiedzieć, że opony letnie Continental ContiPremiumContact 5 zapewniają komfort nie tylko swoim użytkownikom, ale i wszystkim ludziom.


3. Fulda SportControl 2

Wielość różnych technologii, które mają poprawiać komfort jazdy, może przyprawić o zawrót głowy. Ale zasadniczo głównym zadaniem, przed jakim stają inżynierowie, którzy dążą do poprawienia tego parametru, jest sprawienie, by opony zużywały się możliwie jak najbardziej równomiernie. Fulda SportControl 2 jest pod tym względem bliski ideałowi. Dodatkowo wpływa to na dłuższą żywotność ogumienia, a zatem i większą oszczędność pieniędzy. SportControl 2 to inwestycja na lata.


Zestawienie 3. Najlepsze w testach.

Na jakie opony letnie zdecydować ma się miłośnik testów opon? Które opony kupić jeżeli chcemy aby nasz wybór pokrywał się w wysokimi miejscami opony w testach opon organizowanych przez ADAC czy AutoBild. Nie ma co ukrywać, że poza ceną, etykietą unijną oraz opiniami to testy opon są kolejnym wyznacznikiem dobrego i bezpiecznego ogumienia. Przygotowaliśmy więc zestawienie 3 naszych zdaniem najlepszych modeli, laureatów licznych testów opon na sezon letni.
Testy opon to jedno z najbardziej rzetelnych i opiniotwórczych źródeł informacji o rynku oponiarskim. Ich twórcami są w większości magazyny motoryzacyjne oraz niezależne automobilkluby, zrzeszające pasjonatów czterech kółek. Najbardziej rozpoznawalne z nich to natomiast: ADAC, Auto Zeitung, ACE, Auto Bild, GTÜ oraz Auto Motor und Sport. Warto śledzić i porównywać wyniki różnych testów, ponieważ wspomniane organizacje korzystają z nieco odmiennych metodologii. W ten właśnie sposób wytypowaliśmy trzy modele, o których przeczytasz w poniższym zestawieniu.

1. Pirelli P7 Cinturato Blue

Wyjątkowości opon Pirelli nie docenią tzw. „niedzielni kierowcy”, dla których samochód to tylko środek lokomocji, a sama jazda to zwykła konieczność. Można rozpisywać się na temat wysokich not, jakie uzyskały opony P7 Cinturato Blue, ale by rzeczywiście docenić ich możliwości, trzeba samemu wdepnąć pedał gazu i przemierzać długie trasy. To, co wydaje się być jedynie cyferkami uzyskanymi w testach, przeobraża się wtedy w realne doświadczenie jazdy na światowym poziomie. Doskonała przyczepność, stabilność jazdy, ultraszybkie odprowadzanie wody i bardzo wysoki komfort – takie są właśnie opony Pirelli.


2. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3

fot. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 Chociaż to stosunkowo nowy model opon letnich, już zdążył osiągnąć kilka spektakularnych sukcesów. Większość testów, w których przyszło mu wziąć udział, zakończył na podium. Na najwyższe zaszczyty zasłużył sobie m.in. w teście opon letnich 235/40 R18 przeprowadzonym przez Auto, Motor und Sport w 2017 roku, gdzie dosłownie zdeklasował konkurencyjne modele. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 szczególnie dobrze wypadają pod względem hamowania (na każdym typie nawierzchni), efektywności paliwowej oraz hałasu.3. Michelin Primacy 3

fot. Michelin Primacy 3 Michelin Primacy 3 mają już swoje lata, a jednak wciąż, mimo upływu czasu, potrafią zaskoczyć spektakularnym zwycięstwem nad nowszymi modelami. W 2017 roku udało im się tego dokonać w teście opon letnich 2017 (Auto Zeitung, rozmiar 215/55 R17). Tak dobry rezultat to m.in. zasługa samoblokujących się lameli, które aktywizują się podczas nagłego hamowania. Wspomnieć trzeba również o zoptymalizowanej mieszance. Proporcje surowców, na które się zdecydowano, były strzałem w dziesiątkę, który zapewnił Primacy 3 ogromny komercyjny sukces.

Zestawienie 4. Najchętniej kupowane.

Jakie kupić opony na sezon letni, gdy zależy nam na zaufanej marce i sprawdzonych osiągach? Jedną z najbezpieczniejszych opcji (przynajmniej w teorii) jest wybór ogumienia najchętniej wybieranego przez innych kierowców. W końcu dziesiątki tysięcy kierowców nie może się mylić. Pamiętajmy jednak żeby decydując się na popularne opony prawidłowo dobrać rozmiar oraz indeksy prędkości oraz nośności. Poniżej lista sprawdzonych opon letnich, zajmujących jedne z najwyższych miejsc w rankingu popularności i ilości sprzedanych opon.
Czy brak najlepszych opon z poprzedniego zestawienia pokazuje, że polscy kierowcy nie ufają testom ogumienia? Nic podobnego! Polacy z dużą uwagą analizują kolejne doniesienia z torów testowych. Większość z nas nie oczekuje jednak od opon letnich sportowych możliwości. Samochód to wciąż podstawowy środek transportu wykorzystywany do przemieszczania się między domem i pracą. Dlatego nasi kierowcy szukają kompromisu między ceną, jakością i bezpieczeństwem, oferowanymi przez różne modele opon. Jak widać w poniższym zestawieniu, wielu z nich kieruje się też tzw. „lokalnym patriotyzmem”.


1. Michelin Energy Saver+

fot. Michelin Energy Saver+ Polscy kierowcy obdarzyli koncern Michelin niemałym zaufaniem, czego efektem jest tak dobry wynik sprzedażowy opon letnich Michelin Energy Saver+. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest oczywiście dobra sława marki na świecie, która wynika z najwyższych standardów produkcyjnych. Ale nie bez znaczenia jest też fakt, iż Michelin od lat wytwarza swoje produkty w Polsce, dając nam możliwość poznania się na nich niejako „od środka”. Opony polecane są też często przez wulkanizatorów.


2. Kormoran Gamma B2

Kormoran Gamma B2 to udany produkt o polskim rodowodzie. Doskonały dla kierowcy, który oczekuje przede wszystkim pewności i bezawaryjności. Test drogi hamowania Auto Bildu przeprowadzony dla ogumienia o wymiarach 205/55 R16 pokazał, że na suchej drodze Gamma B2 dorównuje oponom ze ścisłej czołówki. Nieco gorszy rezultat na mokrej nawierzchni nie powinien nikogo dziwić. Kupując opony ekonomiczne, trzeba mieć na uwadze, że nie nadają się one do brawurowej jazdy. Nie zawiodą jednak kierowców, dla których bezpieczeństwo na drodze to najwyższy priorytet.


3. Dębica Passio 2

Jeszcze jeden polski produkt w zestawieniu. Jego obecność nie powinna być zaskoczeniem: znaczna część kierowców obdarza rodzime opony szczególnym zaufaniem. Wyniki testów odgrywają tu natomiast rolę drugo- albo i trzeciorzędną. Na możliwości opon Dębica Passio 2 nie można jednak narzekać, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę ich niesamowicie niskie koszty początkowe. Wyciągnięcie tak dobrych parametrów z ogumienia pochodzącego z tej półki cenowej to niemal cud. Ponadto, dzięki dużej odporności na ścieranie bieżnika, mogą one służyć przez wiele lat. Jedynym warunkiem jest ostrożna i stabilna jazda.


Podsumowanie

Wyniki testów opon przekazują prosty komunikat: najlepiej wypadł jeden, konkretny model ogumienia w danym rozmiarze. Ale dla wielu z nas to nie wystarczające. Chcemy wiedzieć, na co decydują się inni posiadacze aut i co rzeczywiście oferują opony z pierwszych miejsc rankingów. Dlatego na naszej stronie staramy się przedstawiać możliwie jak najszerszą perspektywę. Zaglądamy w strukturę bieżników, analizujemy dane, a także dyskutujemy z Wami, dzieląc się własnym doświadczeniem i samemu sporo się ucząc. Zestawienie, którym się z wami dzielimy, jest efektem tego wszystkiego. I jak zwykle wybór najlepszej opony pozostawiamy Wam. Napiszcie jakich modeli opon letnich waszym zdaniem zabrakło w powyższych zestawieniach i dlaczego tak uważacie?
4 komentarze
 1. Fabian | 20.04.2018 09:08
  Zdecydowanie zgadzam się z opcją nr 3 z zestawienia 1 - EfficientGrip Performance. Używam tych opon od niedawna, ale jestem zadowolony. Kilka ostrych hamowań już było :)
  1. Łukasz Wulkanista | 23.04.2018 13:20
   Tę opinię proszę traktować z przymrużeniem oka. Zawierała link reklamowy, więc nie koniecznie musi być zgodna z prawdą.
 2. patryk | 27.04.2017 20:58
  Ja zamówiłem na ten sezon czeskie tomkety i jestem zadowolony, bo dobrze trzymają się drogi i nie były drogie. Kupuję wszystko, łącznie z oponami przez internet i jeszcze źle na tym nie wyszedłem.
 3. Omin | 13.04.2017 21:30
  Dla mnie brakło Yokohamy AE50 używam ich drugi sezon i jestem zadowolony. Ciekawe jakby wypadły w testach z innymi oponami klasy premium. Wydaje mi sie ze bardziej zasługują na zestawienie niz np Dębica.
Test opon letnich 285/35 R22 - Ranking Wulkanisty 2021

Test opon letnich 285/35 R22 - Ranking Wulkanisty 2021

2021-03-11
Przetestowałem 21 modeli opon letnich w rozmiarze 285/35 R22. Zobacz ranking 20 najlepszych moich zdaniem modeli 285 35 R22 na nadchodzący sezon. 1 miejsce - Pirelli P Zero (8.88 punktów).
Test opon letnich 295/40 R21 - Ranking Wulkanisty 2021

Test opon letnich 295/40 R21 - Ranking Wulkanisty 2021

2021-03-11
Przetestowałem 21 modeli opon letnich w rozmiarze 295/40 R21. Zobacz ranking 20 najlepszych moich zdaniem modeli 295 40 R21 na nadchodzący sezon. 1 miejsce - Nokian Powerproof SUV (9.02 punktów).
Test opon letnich 285/50 R20 - Ranking Wulkanisty 2021

Test opon letnich 285/50 R20 - Ranking Wulkanisty 2021

2021-03-11
Przetestowałem 20 modeli opon letnich w rozmiarze 285/50 R20. Zobacz ranking 20 najlepszych moich zdaniem modeli 285 50 R20 na nadchodzący sezon. 1 miejsce - Continental PremiumContact 6 (8.63 punktów).
Test opon letnich 195/80 R15 - Ranking Wulkanisty 2021

Test opon letnich 195/80 R15 - Ranking Wulkanisty 2021

2021-03-11
Przetestowałem 30 modeli opon letnich w rozmiarze 195/80 R15. Zobacz ranking 20 najlepszych moich zdaniem modeli 195 80 R15 na nadchodzący sezon. 1 miejsce - Nexen Roadian CT8 (8.40 punktów).
Test opon letnich 145/70 R13 - Ranking Wulkanisty 2021

Test opon letnich 145/70 R13 - Ranking Wulkanisty 2021

2021-03-11
Przetestowałem 27 modeli opon letnich w rozmiarze 145/70 R13. Zobacz ranking 20 najlepszych moich zdaniem modeli 145 70 R13 na nadchodzący sezon. 1 miejsce - Nexen N'Blue HD Plus (8.65 punktów).
Test opon letnich 275/70 R16 - Ranking Wulkanisty 2021

Test opon letnich 275/70 R16 - Ranking Wulkanisty 2021

2021-03-11
Przetestowałem 21 modeli opon letnich w rozmiarze 275/70 R16. Zobacz ranking 20 najlepszych moich zdaniem modeli 275 70 R16 na nadchodzący sezon. 1 miejsce - Kormoran Road Terrain (8.31 punktów).