Data publikacji:

Jakie śruby do felg aluminiowych wybrać?

Na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest bardzo wiele zróżnicowanych akcesoriów przeznaczonych do felg. W tym znajdują się również różnego rodzaju nakrętki i śruby, których właściwe dopasowanie umożliwia wykonanie czynności montażowych w sposób właściwy i bezpieczny dla auta. Nieodpowiedni dobór śrub może prowadzić nawet do utraty koła w trakcie jazdy lub uszkodzenia niektórych czujników (np. ABS). Jakie śruby do felg aluminiowych wybrać i na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru?

Śruby do felg aluminiowych i ich oznaczenia

Każda ze śrub posiada szereg swoich oznaczeń, dzięki czemu wiadomo, które śruby do kół aluminiowych należy wybrać w danym przypadku. Jednym z podstawowych parametrów oznaczeń jest osadzenie, inaczej podsadzenie. Jest to symbol odpowiadający właściwemu gniazdu w felgach. Osadzenie może być płaskie, kuliste lub stożkowe.
Istotnym oznaczeniem jest również średnica i skok gwintu, na które wpływ ma piasta koła. Zatem wybierając właściwe śruby, nie ma tu znaczenia konkretna felga. Z zapisu na śrubie odczytać można również rozmiar właściwego klucza. Zazwyczaj jest to 17 lub 19, przy czym przy felgach aluminiowych stosowane są zazwyczaj śruby posiadające mniejsze głowy.
Istotna jest również długość śruby mierzona od stożka do kuli. Aby dobrać właściwy model, można posłużyć się wzorem starej śruby lub odnaleźć stosowny zapis w technicznej dokumentacji felg.   
Aby dobrać felgi do opon, skorzystaj z naszego kalkulatora felg

Rodzaje śrub – jak dobrać nakrętkę do śruby?

Najlepszym sposobem na właściwe dobranie śrub i nakrętek do felg aluminiowych jest sprawdzenie na przykładzie obecnie używanych akcesoriów, jakie parametry posiadają. Jeszcze lepiej będzie porównać ten stan z dokumentacją techniczną. Stojąc przed pytaniem, jakie nakrętki do felg aluminiowych wybrać, należy zwrócić uwagę na rodzaj dostępnych śrub.
Wśród najpopularniejszych rodzajów najczęściej wybieranych śrub znajdują się śruby stożkowe, płaskie i kuliste. Śruby stożkowe są odpowiednie do felg wyposażonych w gniazda stożkowe, co najczęściej znajduje zastosowanie właśnie w alufelgach. Śruby płaskie są charakterystyczne dla niektórych felg typowych dla danych marek i oryginalnych jak w przypadku Citroena czy Peugeota. Śruby kuliste natomiast pasują do modeli felg z gniazdami kulistymi (najczęściej jednak są to felgi stalowe, choć zdarzają się od tej reguły wyjątki).
Każdy rodzaj śruby do felg aluminiowych i nie tylko ma swoje charakterystyczne parametry, do których pasują dedykowane danemu rodzajowi nakrętki. Aby montaż felg był solidny, bezpieczny i bezawaryjny, elementy te muszą być oznaczone w podobny sposób i do siebie pasować.

Śruby do felg aluminiowych – inne rozwiązania

Oprócz podstawowych rodzajów śrub do felg aluminiowych na rynku dostępne są również śruby pływające oraz antykradzieżowe. Pierwszy typ umożliwia niewielkie skorygowanie rozstawu, jednak nie większe niż 2 mm. Akcesoria antykradzieżowe natomiast mają na calu zabezpieczenie nietanich felg aluminiowych przed kradzieżą. Ich struktura niemal uniemożliwia odkręcenie, gdyż główka jest albo ukryta wewnątrz gniazda, albo posiada nietypową końcówkę, do której pasuje wyłącznie dedykowany do danego egzemplarza przyrząd.
Zdjęcie: serhiibobyk / Envato Elements
Autor: Karolina Grad