Data publikacji:

Jakie świece do LPG?

Świece zapłonowe to jedne z najważniejszych elementów silnika benzynowego. To właśnie dzięki nim powstaje iskra niezbędna do wywołania zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Ich odpowiednie dopasowanie, wydajność i trwałość decydują o jakości pracy silnika. Jak wygląda dobór świec do silnika benzynowego wyposażonego w instalację gazową?
jakie świece do lpg

Czym jest świeca zapłonowa?

Świeca zapłonowa jest jednym z najważniejszych elementów silnika benzynowego. Bez jej prawidłowego działania nie uda się skutecznie uruchomić samochodu. Jej głównym zadaniem jest wytwarzanie iskry zapłonowej w komorze silnika, dzięki której zapala się mieszanka paliwowo-powietrzna, powodując przesuwanie się tłoka w cylindrze. Świece zapłonowe dostępne są w trzech wersjach zależnych od typu elektrody, a są to świece irydowe, świece standardowe oraz świece platynowe. Różnią się one takimi parametrami jak temperatura samooczyszczenia oraz temperatura żarzenia. Pierwszy z nich to temperatura wymagana do samodzielnego oczyszczenia się świecy z nagromadzających się zabrudzeń i zanieczyszczeń powstałych w trakcie spalania, drugi parametr to górna granica pracy danej świecy.

Świece zapłonowe do LPG

Zasilanie silnika samochodowego gazem LPG jest bardziej wymagające niż w przypadku benzyny, tym bardziej jeżeli chodzi o świece. Wynika to z faktu, że mieszanka paliwowo-powietrzna z LPG posiada wyższą temperaturę zapłonu. Powoduje to, że świece zapłonowe przeznaczone do LPG muszą wykazywać większą energię zapłonu. Dodatkowo spalanie mieszanki gazowej jest wolniejsze, przez co świece przez dłuższy czas poddane są działaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Fachowcy zalecają częstszą wymianę świec zapłonowych, aby unikać ich awarii. Z rekomendacji wynika, że świece pracujące w silnikach zasilanych instalacją gazową powinny być wymieniane dwa razy częściej niż w przypadku silników benzynowych. W przypadku instalacji gazowej niezbędna jest regularna kontrola jej stanu technicznego, gdyż jazda na zbyt ubogiej lub nieszczelnej instalacji powoduje szybsze zużywanie się świec. Nie tylko ten element jest narażony na szybszą eksploatację. Podczas spalania mieszanki LPG zużywają się również zawory oraz tłoki. Ważne jest, aby świece pracowały bez zarzutów, co pozwala zmniejszyć eksploatację pozostałych elementów silnika.
Specjalnie wyprodukowane świece przeznaczone do instalacji LPG zyskują na popularności. Pomimo ciężkich początków, kiedy to uznawane były za niefunkcjonalne, aktualnie spełniają swoją rolę i są chętnie montowane w pojazdach z tego typu silnikiem. Z czego to wynika? Przede wszystkim z mniejszych oporów elektrycznych oraz szybszego zapłonu świecy. Udało się to osiągnąć poprzez połączenie takich materiałów jak platyna i iryd, co w efekcie pozwoliło na wytworzenie i zastosowanie cieńszej elektrody. Jak to się przekłada na zapłon? Cieńsza elektroda to przede wszystkim szybszy zapłon i przenoszenie się iskry po komorze spalania. Dodać do tego warto większą odporność elektrod na temperaturę, co spowalnia proces niszczenia elektrod świecy. Co jeszcze wyróżnia świece rekomendowane do instalacji gazowych? Przede wszystkim zmniejszone odległości od elektrod głównej i bocznych. Ułatwia to przeskok iskry i zapewnia sprawniejsze spalanie mieszanki. Kolejnym ważnym parametrem jest wartość cieplna świecy. Można podzielić je na dwa typy – świece tak zwane zimne oraz świece gorące. Pierwsze z nich lepiej oddają ciepło do otoczenia, co jest zalecane przy instalacjach gazowych, a przy silnikach w pełni benzynowych się nie sprawdza. Kolejna różnica w budowie świec o przeznaczeniu do silników wyposażonych w LPG to liczba elektrod. Więcej elektrod to lepsze spalanie i mniejsze opory oraz podwyższona trwałość, co przy instalacji gazowej pozytywnie wpływa na długość ich eksploatacji.

Świece do LPG – czy warto?

Pewnie wielu kierowców wciąż zadaje sobie pytanie, czy mimo wszystko warto inwestować w droższe świece o specjalistycznym przeznaczeniu do silników z instalacją gazową. Odpowiedź jest prosta, wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Patrząc z perspektywy parametrów technicznych oraz jakości pracy silnika, zdecydowanie warto przeznaczyć trochę większą kwotę na dedykowane świece zapłonowe. Pomoże to nie tylko wydłużyć ich okres eksploatacji, co przełoży się na rzadsze wymiany i wydatki. Specjalne świece o przeznaczeniu do silników z LPG pozwolą im sprawniej pracować, zabezpieczając przed nadmiernym przesileniem, co również pozytywnie wpłynie na jakość pracy silnika i zapewni długą i bezawaryjną pracę.
Zdjęcie: Envato Elements