Data publikacji:

Co to jest koło zapasowe w sprayu i jak używać

Co zamiast zapasowego koła pełnowymiarowego, gdy w trakcie jazdy autem ujrzysz sflaczałą oponę? Ta zaś – jeśli chcesz gdziekolwiek bezpiecznie dojechać – powinna zostać jak najszybszej wymieniona na nowa, oddana do wulkanizacji. Powinno się założyć koło dojazdowe lub… posłużyć się kołem zapasowym w piance. Co to jest koło zapasowe w sprayu i jak używać? Zalety, wady i… czy koło zapasowe w sprayu może być użyte z alufelgami? 
koło zapasowe w sprayu

Co to jest koło zapasowe w sprayu?

Koło zapasowe w sprayu – co to? To specjalna pianka w puszce, którą aplikuje się przez wentyl opony do jej wnętrza w razie przebicia opony. Zabieg ten wykonuje się w celu załatania powstałej nieszczelności. Dzięki temu możesz kontynuować jazdę autem, bo masz nadal odpowiednie ciśnienie w opinie, a co za tym idzie – właściwości jezdne są zachowane.
Jedna uwaga – kieruj się autem prosto do najbliższego serwisu samochodowego. To podstawowe zalecenie dotyczące kierowców, którzy po usterce opony decydują się na załatanie jej za pomocą zestawu naprawczego w piance przeznaczonego do opon samochodowych.
Zestaw naprawczy uznaje się za alternatywę do pełnowymiarowych kół zapasowych oraz do kół dojazdowych (tak zwanych dojazdówek, czyli kół o mniejszej średnicy niż oryginalnie pasujące do danego modelu auta). 

Jakie są zalety koła zapasowego w sprayu?

Wymieniamy zalety koła zapasowego w sprayu:
 • zestaw naprawczy zajmuje niewiele miejsca, więc nawet jeśli dysponujesz niezbyt wielkim bagażnikiem, to zestaw zawsze się tam zmieści i nie będzie cię „denerwował”, bo można go ukryć sprytnie – szczególnie jeśli bagażnik w Twoim aucie ma opuszczaną podłogę;
 • łatwo go stosować;
 • bez zbytniego wysiłku pozwala szybko usunąć usterkę po to, by kontynuować jazdę do warsztatu samochodowego lub wulkanizacji;
 • jest o wiele tańszy w zakupie niż klasyczne koło zapasowe.
 • Wady koła zapasowego w sprayu

  Czy w obliczu tych kilku zalet – ważnych z perspektywy użytkownika – koło zapasowe w piance ma jakieś wady? Ma. Oto one:
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.