Produkty marki Kormoran od lat znane są kierowcom ceniącym bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Dla wielu posiadaczy aut niski koszt zakupu ogumienia jest bardzo ważny i dlatego też ekonomiczne opony tej firmy cieszą się bardzo dużą popularnością. Kormoran słynie z solidności i atrakcyjnych cen, a nowe modele wypuszczane na rynek korzystają z coraz nowocześniejszych technologii. Dlatego też warto przyjrzeć się jednej z najświeższych propozycji tej marki – oponie letniej Kormoran Road Performance. W poniższym tekście spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy ten stosunkowo niedrogi model to faktycznie warta uwagi pozycja na sezon letni?
Logotyp firmy Kormoran Opony marki Kormoran nie pojawiłyby się na rynku, gdyby nie zapoczątkowana w 1961 roku inicjatywa utworzenia Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych. Pierwszym dyrektorem nowej fabryki został magister inżynier Władysław Leonhard, który doświadczenie zdobywał w Zakładach Przemysłu Gumowego Stomil w Poznaniu. Linie produkcyjne uruchomiono 16 sierpnia 1967 roku, ale oficjalnego otwarcia dokonano dopiero 28 października – wstęgę przecinał sam sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka. Olsztyńska fabryka działa i rozwijała się bardzo prężnie – w 1969 roku z taśmy zjeżdża milionowa opona, a dwa lata później przedsiębiorstwo wzbogaca się o Zakład Produkcji Kordów. Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych podejmują w tym samym czasie współpracę z firmą Uniroyal, od której zakupiona zostaje licencja na produkcję nowoczesnych opon radialnych do samochodów ciężarowych. W 1973 roku fabryka ponownie zostaje rozbudowana o kolejny dział – Zakład Opon Radialnych OZOS II. Duże zmiany przychodzą z nastaniem lat dziewięćdziesiątych. Zmiany systemowe sprawiają, że w 1992 roku państwowe zakłady OZOS „Stomil” przekształcone zostają na spółkę akcyjną Stomil-Olsztyn S.A. Podjęta zostaje też współpraca z firmą Michelin, co prowadzi do stworzenia nowej marki Kormoran. Nazwa nawiązuje do wyjątkowego bogactwa przyrodniczego Warmii i Mazur. Warto jednak wiedzieć, że pod uwagę brany były też inne nazwy – Amplor, Cavalier, Medalist lub Warrior. W 1995 roku podpisana została umowa prywatyzacyjna, a Michelin stał się akcjonariuszem większościowym. W 2005 roku spółka zmieniała swoją nazwę na Michelin Polska S.A. – olsztyńska fabryka jest jednym z największych zakładów tej marki na świecie i największym na terenie Polski. Możliwość skorzystania z doświadczenia i technologii francuskiego koncernu pozwoliła znacząco unowocześnić produkty. Aktualnie logo z podobizną kormorana zdobi ogumienie do samochodów osobowych i SUVów, aut dostawczych, samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych. Atrakcyjne ceny i dobre parametry sprawiają, że opony letnie, zimowe i całoroczne tej marki są cenione w Europie. Czy jednak Kormoran Road Performance to udana konstrukcja, która w pełni skorzystała z bogatych doświadczeń olsztyńskiej fabryki?
Średnica felgi - 15 cali
Model Kormoran Road Performance jest stosunkowo nowym produktem w ofercie marki i z tego też powodu praktycznie nie ma jeszcze profesjonalnych testów przeprowadzonych przez organizacje i czasopisma motoryzacyjne. Wyjątkiem jest magazyn Auto Bild, który zdążył „wziąć pod lupę” kilkadziesiąt (51) modeli letnich opon w rozmiarze 195/65 R15. W teście badana była droga hamowania. Opony letnie Kormoran Road Performance osiągnęły wynik 38,2 metra na suchej drodze i 43,5 metra na mokrej nawierzchni. W stosunku do lidera testu wykazała osiągi o odpowiednio 3,7 i 8,3 metra słabsze. Warto jednak dodać, że w teście zwyciężyła dwukrotnie droższa opona wyższej klasy.
Miejsce | Organizator | Rozmiar testowanych opon | Rok |
---|---|---|---|
40 miejsce | Auto Bild | Test opon letnich 195/65 R15 | 2018 |
„Trudno oczekiwać w tej cenie cudów, ale osobiście jestem bardzo zadowolony. Kupiłem Road Perfermance od Kormorana na sezon wiosna-lato 2018 i do tej pory nie mam zastrzeżeń. Do jazdy do pracy i po zakupy całkowicie wystarczają, dobrze radzą sobie po deszczu i nieco spadło spalanie (tak ok. 0,2-0,3 litra). Dobry produkt w dobrej cenie.”Zdarzają się także opinie wskazujące na to, iż nowa konstrukcja opony to ze strony marki Kormoran prawdziwy strzał w dziesiątkę:
„Jakby ktoś mnie pytał, jakim słowem ocenić nowe Kormorany, to powiedziałbym „stabilna”. Dobrze usztywniona konstrukcja i asymetryczny bieżnik powodują, że prowadzi się na nich bardzo dobrze. Dobrze zbierają zakręty, auto nie chodzi na boki i jak dla mnie to mają odpowiednią twardość. Mam nadzieję, że bieżnik sporo wytrzyma, bo je polubiłem ;).”Gdy na rynku pojawia się nowy produkt, warto także sprawdzić na co narzekają nabywcy. W przypadku opon ekonomicznych listy zastrzeżeń bywają czasami bardzo długie, ale opony Kormoran Road Performance, jak dotąd wychodzą na forach internetowych obronną ręką. Jako największa wada wymieniany jest zwykle hałas.
„Wszystko byłoby naprawdę ok, gdyby nie to, że hałasują prawie jak zimówki. Już przy 70-80 km/h pojawia się taki charakterystyczny dźwięk, a powyżej 120 km/h jest naprawdę słabo. Szkoda, bo reszta jest in plus. Od siebie dałbym im 4+.”
Nazwa modelu "Road Performance" na boku opony