Opony Kormoran

Opony Kormoran to polski produkt klasy ekonomicznej, który został stworzony z myślą o lokalnych kierowcach. Olsztyńskie zakłady tworzyły pierwsze radialne opony przeznaczone do samochodów osobowych i ciężarowych. Aktualnie Kormoran jest największą fabryką opon w Polsce i jednym z największych zakładów marki Michelin. W ocenie ekspertów uznawane są za solidne, budżetowe opony, które sprawdzają się doskonale na europejskich drogach. Korzystają one z nowoczesnych rozwiązań zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa w każdych warunkach. Kormoran specjalizuje się w produkcji opon letnich, zimowych i całorocznych. Posiada szeroką gamę modeli, co pozwala dopasować oponę do potrzeb i możliwości kierowcy. Kormoran posiada opony do samochodów osobowych, lekkich ciężarówek, aut dostawczych, SUV-ów oraz samochodów z napędem 4×4. Opony polskiego producenta cieszą się dużą popularnością ze względu na ich bardzo dobre dopasowanie do potrzeb klienta. Wszystkie opony tej marki łączy szeroka dostępność rozmiarowa dopasowana do typowych aut spotykanych na polskich drogach, niska cena i wysoka jakość wykonania.

Kormoran – opony od 1999 roku

Historia opon Kormoran sięga lat 90. i olsztyńskich zakładów Stomil, działających w tej branży od lat 60. ubiegłego wieku. Najpierw przedsiębiorstwo zostało przejęte przez światowego giganta Michelin, który kontynuował oponiarskie tradycje zakładu, by po kilku latach zaktualizować nazwę. I tak od 1999 roku na rynku mamy markę Kormoran (choć pod uwagę brano również nazwy Medalist, Amplor, Cavalier czy Warrior).

Sama nazwa przez ponad 20 lat zdążyła zagościć w świadomości polskich kierowców, którzy kojarzą opony Kormoran, uważając je za dobre i niedrogie rozwiązanie. Ogumienie Kormoran jest jednym z najpopularniejszych w Polsce, ale też cieszą się dużym uznaniem w Chorwacji, na Węgrzech, w Rumunii czy Macedonii.

Opony samochodowe Kormoran i technologia od Michelin

Marka Kormoran skupia się na produkcji opon do samochodów osobowych, z napędem 4x4, SUV-ów oraz lekkich pojazdów dostawczych. Kluczowa jest tutaj kompleksowa oferta, zawierająca zarówno opony sezonowe, jak i całoroczne. Niezależnie od wybranego modelu, mamy zagwarantowaną nowoczesną konstrukcję, niezawodność i trwałość, a doskonałe parametry zostały potwierdzone w skrupulatnych testach jakościowych. Opony Kormoran posiadają pełne wsparcie technologiczne rozwiązań sprawdzonych we flagowych produktach marki Michelin.

Produkcja opon Kormoran wciąż odbywa się w olsztyńskiej fabryce, która obecnie jest jedną z większych w Europie, należącą do koncernu Michelin. Oprócz tego ogumienie tej marki powstaje również w Serbii czy Turcji. Na chwilę obecną opony Kormoran sprzedawane są głównie na rynkach w Europie Środkowej, dlatego dostosowano je do wymagających i różnorodnych warunków pogodowych panujących w tej części kontynentu.

Opony Kormoran – popularne modele

Kormoran Ultra High Performance to opony klasy ekonomicznej przeznaczone do pojazdów o dużej mocy i sportowej jazdy. Pozwalają na sportowy styl jazdy, dynamiczne wykonywanie manewrów i skuteczne, krótkie hamowanie. Opony Kormoran UHP posiadają dwustrefowy, asymetryczny bieżnik. Taka rzeźba bieżnika pozwala na wysokie osiągi przy zachowaniu pełnej stabilności jazdy. Wewnętrzna część bieżnika odpowiada za odprowadzanie wody, przyczepność na mokrej drodze i trwałość.

Zewnętrzna strefa to przede wszystkim skuteczne hamowanie, przyczepność na suchej drodze i precyzyjne pokonywanie zakrętów. Bieżnik wyposażono w cztery obwodowe rowki, które skutecznie osuszają powierzchnię styku, współpracując z gęsto usieciowanymi lamelami. Połączenie to minimalizuje wystąpienie zjawiska aquaplaningu. Do wytworzenia opony wykorzystano nowoczesną, wzbogaconą o krzemionkę mieszankę. Poprawia to trwałość i wytrzymałość opony, zapewnia większą sztywność i optymalizuje warunki przyczepności.

Kormoran Snow to zimowa propozycja opony ekonomicznej, która doskonale sprawdza się w warunkach europejskiej zimy. Producent zaczerpnął technologię od francuskiego giganta, jakim jest Michelin. Opona charakteryzuje się doskonałą przyczepnością pozwalającą na wysokie osiągi nawet w zimowych warunkach drogowych. Jest to doskonały model opony zimowej o wysokich parametrach jazdy w bardzo niskiej, korzystnej cenie. Kormoran Snow wyposażona została w typowy dla opon zimowych kierunkowy bieżnik w kształcie litery „V”. Grube klocki ponacinane są szerokimi rowkami, które współpracują z gęsto usieciowanymi lamelami. Zapewnia to odpowiednią stabilność jazdy i wgryzanie się w pokrywę śniegu.

Oponę wyróżnia również masywna obręcz barkowa. Zwiększa to przyczepność podczas jazdy po śniegu i lodzie. Do wytworzenia tego modelu wykorzystano nowoczesną mieszankę gumową, w którego skład wchodzą dodatki z krzemionki, naturalnego kauczuku i sadzy. Takie połączenie gwarantuje odpowiednią sztywność i przyczepność. Wspomniane komponenty pomagają dopasowywać parametry jazdy do panujących warunków i temperatury. Są to doskonałe opony zimowe, które pozytywnie zaskoczą nawet najbardziej wymagających kierowców, a nie nadwyrężą znacząco budżetu.

Autor: Konrad Zieliński