Data publikacji:

Maglownica – objawy. Jak wygląda uszkodzona maglownica?

Nie jest tajemnicą, że każdy samochód składa się z wielu elementów o różnym stopniu skomplikowania. Dla wielu osób budowa samochodu oraz jego poszczególnych elementów to niezwykle trudna do zrozumienia dziedzina, dlatego spora grupa kierowców nie wie, jak postępować w przypadku awarii któregoś z mechanizmów w swoim samochodzie.
Sprawdź również: MAP sensor – objawy.
maglownica objawy
Jednym z kluczowych elementów w samochodzie jest maglownica. To istotna część całego układu kierowniczego, dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy uszkodzonej maglownicy, jak postępować w przypadku jej awarii, co może spowodować taki stan oraz jak właściwie działa maglownica. Nie bez powodu kierowcy często wyszukują hasło „maglownica objawy”, kiedy zauważą coś niepokojącego w swoim samochodzie.
W poniższym artykule można znaleźć najważniejsze informacje o tej części układu kierowniczego, a także instrukcje co zrobić, gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy maglownicy zwiastujące awarie.

Maglownica – jak działa i za co odpowiada?

Samochód, aby był w pełni bezpieczny i komfortowy, musi być całkowicie sprawny, dlatego warto wiedzieć, za co odpowiadają poszczególne jego elementy i co należy zrobić w przypadku pojawienia się awarii lub usterki jednego z nich.
Maglownica to niezwykle ważna część układu kierowniczego, którą można znaleźć w każdym współczesnym samochodzie. Maglownica to element, dzięki któremu przekazywane są obroty kierownicy do dźwigni i wałów, które z kolei można znaleźć w układzie jezdnym.
Dzięki obecności maglownicy w samochodzie możliwe jest jego precyzyjne prowadzenie, dlatego dbanie o ten element w samochodzie jest niezwykle ważne. Niezależnie od marki, modelu czy wieku samochodu działanie maglownicy jest w każdym pojeździe tego typu identyczne – każdy obrót kierownicy wprawia w ruch odpowiedni wał, a ten następnie porusza kołem zębatym, które znajduje się na jego końcu, a to oddziałuje na zębatkę połączoną z listwą. Listwa wprawiona w ruch obraca się jednak w przeciwnym kierunku, dzięki czemu porusza drążkami kierowniczymi, a te z kolei umożliwiają sprawne skręcanie samochodu zgodnie z tym, jaki wykonano ruch kierownicą.
Chociaż maglownica to jeden z kluczowych elementów w konstrukcji samochodu, to jej budowa nie jest przesadnie skomplikowana. Maglownica składa się ze śrub, nakrętek i łożysk, jednak oczywiste jest, że tego typu elementy z czasem ulegają naturalnym uszkodzeniom, co może powodować uszkodzenie całej maglownicy.

Uszkodzona maglownica – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny uszkodzonej maglownicy można zebrać w stosunkowo długą listę, jednak warto wiedzieć, co najczęściej wywołuje awarie tego elementu. Wśród czynników, które nie sprzyjają maglownicy, z całą pewnością znaleźć można jazdę po nierównej, wyboistej drodze. To właśnie takie środowisko w znacznym stopniu naraża maglownicę na uszkodzenia.
Co jeszcze może negatywnie wpływać na stan techniczny maglownicy? Z całą pewnością za szybsze zużycie tego elementu odpowiada częste skręcanie kołami w miejscu. To zaskakująco częsta praktyka, która negatywnie wpływa nie tylko na maglownicę, ale także na szereg innych elementów w samochodzie.
W celu ochrony maglownicy w samochodzie warto uważać także na krawężniki. Wjeżdżanie ze skręconymi kołami na stosunkowo wysoki krawężnik może doprowadzić do trwałego uszkodzenia maglownicy. Co więcej, na szybsze zużycie się maglownicy wpływ ma także złe dopasowanie felg oraz korzystanie z felg niezgodnych z poleceniami producenta samochodu.
Warto pamiętać jednak o tym, że maglownica, tak jak wiele innych elementów w konstrukcji samochodu, wystawiona jest na dużą eksploatację, dlatego oczywiste jest, że z czasem może dojść do uszkodzenia maglownicy. Zużycie tego elementu zależy od sposobu oraz częstotliwości użytkowania samochodu, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać stan techniczny tego elementu. 

Objawy uszkodzonej maglownicy – na co zwracać uwagę?

Co warto wiedzieć o objawach uszkodzonej maglownicy? Uszkodzona maglownica nie zawsze wywołuje jednakowe objawy, dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, jakie mogą być objawy uszkodzonej maglownicy.
Najczęściej można zauważyć wszelkiego rodzaju wycieki z układu kierowniczego. Każdy wyciek, jaki można zarejestrować w samochodzie, jest powodem do niepokoju, jednak warto wiedzieć, który z nich zwiastuje uszkodzenie maglownicy. Źródłem wycieku w przypadku uszkodzonej maglownicy nie jest sama maglownica, ale pompa wspomagania. Taki wyciek to jasny sygnał dla kierowcy, sugerujący konieczność odwiedzenia serwisu oraz uzupełnienie ubytku płynu.
Częstym przypadkiem w uszkodzonej maglownicy jest także jej pocenie. Oznacza to, że nieszczelności wywołane korozją nie są jeszcze na tyle duże, aby spowodować widoczny wyciek, ale sprawiają, że na zewnątrz wydostają się niewielkie ilości płynu, który osadza się na maglownicy.
Luz na maglownicy objawy” to także często wyszukiwane hasło, ponieważ uszkodzonej maglownicy zazwyczaj towarzyszą luzy odczuwane na kierownicy. Luz na kierownicy powstaje wtedy, gdy listwa zębata nie jest przyciśnięta do zębnika w odpowiedni sposób, przez co wzajemnie się wycierają, tworząc tym samym luźne miejsce.
Jasnym sygnałem, który może świadczyć o uszkodzonej maglownicy, jest także odczuwalny opór podczas skrętu kierownicą. Jeśli obracanie kierownicą wymaga użycia większej siły niż zazwyczaj, warto sprawdzić, czy pompa wspomagania nie została zatarta.

Czy można naprawić uszkodzoną maglownicę?

Maglownica to taki element budowy samochodu, który z łatwością można wymienić lub zregenerować. Regeneracja tego elementu jest zależna od stopnia zużycia maglownicy, dlatego w przypadku maglownicy po dużej i częstej eksploatacji regeneracja może okazać się niewystarczająca.
Regeneracja maglownicy polega na jej rozmontowaniu oraz dokładnym oczyszczeniu wszystkich jej elementów składowych. Tylko na dobrze oczyszczonych częściach możliwe jest zdiagnozowanie usterki i jej usunięcie. Często jednak maglownice po dużej eksploatacji nie nadają się do regeneracji, dlatego wówczas warto postawić na całkowitą wymianę tego elementu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!