Data publikacji:

MAP sensor – objawy. Czym jest MAP sensor?

Świat motoryzacji pełen jest różnych części i elementów, które swoją budową, kształtem i funkcją uzupełniają konstrukcję każdego samochodu lub innego pojazdu, i tym samym sprawiają, że pojazdy te działają prawidłowo.
Sprawdź również: Cewka zapłonowa – objawy.
map sensor objawy
Oczywiste jest, że każdy samochód składa się z niezliczonej liczby części, z czego kluczowe dla poprawnego działania są czujniki, których w samochodzie znaleźć można całkiem sporo.
Czujniki w samochodach odpowiadają za szereg funkcji oraz kontrolują działanie pojazdu, aby w miarę pojawienia się problemu poinformować o tym kierowcę. Jednym z ważniejszych czujników, jakie można znaleźć w samochodzie, jest MAP sensor, czyli czujnik ciśnienia w kolektorze dolotowym.
Jak działa taki czujnik? Jakie MAP sensor objawy można zauważyć oraz co jest przyczyną usterki MAP sensora? Odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Co to jest MAP sensor?

MAP sensor, czyli „Manifold Absolute Pressure Sensor”, to nic innego jak czujnik, który można znaleźć w silnikach spalinowych. Czujnik ten służy do mierzenia bezwzględnego ciśnienia w kolektorze dolotowym. MAP sensor to niewielki element w układzie samochodu, który jest na stałe wykorzystywany od stosunkowo krótkiego czasu, ale już od ponad 20 lat był używany w wielu modelach silnika.
Jak działa MAP sensor? Element ten służy do określania wartości podciśnienia, jakie panuje w układzie dolotowym. Dzięki pomiarowi, jaki wykorzystuje MAP sensor, można obserwować, jakie jest realne i aktualne obciążenie silnika.
Wykonany w tym celu pomiar ciśnienia bezwzględnego, jaki robi MAP sensor, jest porównywany z ciśnieniem w komorze silnika, dzięki czemu można zminimalizować ciśnienie referencyjne niemal do zera. Takie rozwiązanie sprawia, że współcześnie konstruowane silniki nie są narażone na ciśnienie atmosferyczne powietrza, co jest uznawane za jeden z kluczowych czynników zakłócających pomiary.
MAP sensor, w zestawieniu z innymi rozwiązaniami tego typu, cechuje się bardzo wysoką precyzją. Wynik z mierzenia ciśnienia bezwzględnego sprawia, że MAP sensor może dokładnie obliczyć, jakie jest aktualne obciążenie silnika, a te informacje są dalej przekazywane do sterownika silnika. Następnie sterownik ECU porównuje zebrane dane pochodzące z innych czujników, takich jak:
  • przepływomierz masowy powietrza,
  • sonda lambda umieszczona w wydechu,
  • czujnik położenia wału,
  • czujnik temperatury cieczy,
  • czujnik wałka rozrządu.
  • MAP sensor – objawy uszkodzenia

    Oczywiste jest, że żaden kierowca nie jest zadowolony, kiedy w swoim samochodzie zauważy usterkę lub wadę. Jazda samochodem, który nie jest w pełni sprawny, jest wysoce niebezpieczna i mało komfortowa zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów, dlatego każda usterka powinna być jak najszybciej zlokalizowana i naprawiona. Warto wiedzieć, jakie objawy mogą sugerować, że z samochodem dzieje się coś niepożądanego. Nie inaczej jest w przypadku usterki MAP sensora.
    Uszkodzony MAP sensor objawy ma charakterystyczne, jednak wiele osób mogłoby je zignorować lub doszukiwać się powodu takich zdarzeń w innych elementach samochodu. Jakie ma MAP sensor objawy uszkodzenia, które powinny wzbudzić niepokój u kierowcy?
    Częstym i początkowym objawem tego, że MAP sensor może mieć usterkę, jest nagły i niespodziewany spadek mocy silnika samochodu. To bardzo odczuwalne zjawisko, jednak z uwagi na to, że taki spadek mocy przypomina przyhamowanie samochodu, wiele osób ignoruje ten objaw.
    Inne bardzo charakterystyczne MAP sensor objawy to na przykład szarpanie silnika w momencie przyśpieszania podczas jazdy. Chociaż nie jest to objaw, który uniemożliwia dalszą jazdę, to oczywiście nie zaleca się podróżowania samochodem w takim stanie technicznym. Szarpanie silnika w chwili przyśpieszania może okazać się bardzo niebezpieczne w momencie włączania się do ruchu lub zmiany pasa.
    Jakie jeszcze mogą być MAP sensor objawy? Kluczowe jest także obserwowanie spalania paliwa podczas jazdy, ponieważ uszkodzony MAP sensor sprawia, że spalanie paliwa jest zauważalnie większe niż wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ samochód, aby jechać o określonej prędkości, zmuszony jest na jazdę z wyższymi obrotami. Ważnym sygnałem jest także falowanie obrotów silnika w samochodzie, które może doprowadzić do przygasania lub całkowitego zgaśnięcia silnika.

    Jakie mogą być przyczyny uszkodzenia MAP sensora?

    Awaria MAP sensora w samochodzie to częsty problem, z którym musi mierzyć się spora grupa kierowców, jednak wciąż niewiele osób wie, dlaczego MAP sensor ulega uszkodzeniu.
    Najczęstszym powodem tego, że MAP sensor ulega uszkodzeniu, jest zwykła awaria elektroniki wynikająca ze zwarcia. Równie często do usterek dochodzi na skutek nadmiernego zabrudzenia układu dolotowego. W tym przypadku w łatwy sposób można temu zapobiec, wystarczy jednie regularnie wymieniać filtr powietrza oraz dbać o elementy takie jak kolektor, które często mają problem z nieszczelnością.
    Innym powodem pojawienia się usterki MAP sensora może być zbyt duża eksploatacja silnika. Każdy mechanizm, który jest często eksploatowany, może być narażony na pojawienie się usterek, w tym także czujnik ciśnienia w kolektorze dolotowym, czyli MAP sensor. 
    Na pojawienie się usterki MAP sensora może mieć wpływ także wyciek oleju z silnika, korozja spowodowana dużą wilgotnością powietrza oraz przypadkowe i niekontrolowane wybuchy gazu, jakie mogą się pojawić w przypadku przestarzałej instalacji LPG.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!