Data publikacji:

Michelin Pilot Alpin PA4. Opona zimowa klasy premium

Zakup dobrych opon zimowych jest szczególnie istotny dla kierowców, którzy preferują odważną jazdę na długich dystansach oraz poruszają się autem stosunkowo często. W przypadku jazdy poza obszarami miejskimi lub na terenach nie zawsze odśnieżonych, warto postawić na opony najwyższej jakości, takie jak Michelin Pilot Alpin PA4. Czym wyróżnia się to ogumienie i dla kogo będzie opcją idealną?
michelin pilot alpin pa4

Jakie opony wybrać na zimę?

Odpowiedź na to pytanie w postaci stwierdzenia „zimowe” to zdecydowanie za mało. Dobre opony zimowe powinny charakteryzować się rzeźbą bieżnika dopasowaną do warunków zimowych. Duża liczba lameli oraz specjalistyczna mieszanka gumowa z dodatkiem substancji odpornych na działanie niskich temperatur to jedna z podstawowych kwestii podczas dokonywana właściwego wyboru. Niemniej ważne są również testy i opinie świadczące o zachowaniu opon na nawierzchni ośnieżonej, oblodzonej i mokrej, długości drogi hamowania, przyczepności na danej nawierzchni oraz wytrzymałości danych opon.
Podczas wyboru właściwego ogumienia należy też zwrócić uwagę na klasę opon i dopasować ją do stylu jazdy i preferencji kierowcy, dzięki czemu uzyskać można najlepsze i najbardziej ekonomiczne osiągi. Klasa budżetowa opon to ogumienie przeznaczone dla kierowców o spokojnej jeździe i korzystających z aut sporadycznie. W tego typu oponach zastosowane są zazwyczaj starsze technologie i rozwiązania. Optymalnym wyborem dla jeżdżących umiarkowanie i częściej (np. dojeżdżając do pracy) będą opony klasy średniej, wyróżniające się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.
Jednak dla kierowców, którym zależy na najwyższej jakości i maksymalnym poziomie bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy, polecane są opony klasy premium, takie jak Michelin Pilot Alpin PA4. Jest to ogumienie, które wyróżnia się doskonałymi osiągami w jesienno-zimowych warunkach, niezwykłą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia oraz gwarantuje maksimum zadowolenia, co potwierdzają niezależne teksty eksperckie i mnóstwo zadowolonych klientów.

Michelin – czołówka rynku oponiarskiego

Michelin to francuska marka znajdująca się w gronie najlepszych firm oponiarskich na świecie. To jednocześnie największy producent ogumienia w Europie, którego głównym celem jest dążenie do jak najlepszej jakości. Michelin istnieje od 1889 roku i jest jedną z najstarszych firm oponiarskich na świecie. Pierwszy patent technologiczny stosowany w oponach opatentowano już XIX wieku i od tamtego czasu marka nieustannie inwestuje w nowe rozwiązania i nowoczesne technologie.
Michelin to 50 fabryk umiejscowionych w 17 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Zakład produkcyjny znajduje się w Olsztynie i funkcjonuje w dawnej fabryce Stomil. Opony francuskiego koncernu słyną z najwyższych osiągów i jakości oraz są produktami zaliczanymi do klasy premium. Michelin wielokrotnie jako pierwszy wprowadzał na rynek oponiarski opony z przełomowymi rozwiązaniami. Przykładem może być produkcja opon radialnych, które dziś stanowią prawie 100% wszystkich modeli dostępnych na rynku.
Zakłady Michelin dużą uwagę przywiązują też do dbania o środowisko naturalne, m.in. poprzez zastosowanie technik produkcyjnych redukujących ślad węglowy czy też wdrażanie różnych metod recyklingu ogumienia.

Opony zimowe Michelin Pilot Alpin PA4 – charakterystyka

Opony zimowe Michelin Pilot Alpin PA4 to model klasy premium dostępny w rozmiarach od 17 do 21 cali. Ogumienie dedykowane jest limuzynom oraz autom sportowym o najwyższych osiągach. Opony te uzyskały homologację m.in. do aut takich marek jak BMW, Mercedes, AMG czy Audi.
Do najważniejszych zalet tego modelu zalicza się doskonałą przyczepność opon w każdych warunkach, stabilność i komfort prowadzenia auta oraz bezkonkurencyjnie krótką drogę hamowania. Jest to o 3 metry krócej na mokrej nawierzchni i o 4 metry mniej na ośnieżonych drogach w porównaniu z konkurencyjnymi modelami tej samej klasy.
Doskonałe osiągi opony zimowe Michelin Pilot Alpin PA4 zawdzięczają unikalnej konstrukcji bieżnika podzielonej na dwie części, z których jedna odpowiada za trakcję na suchej, a druga na mokrej nawierzchni. Odzwierciedla to również doskonałe przystosowanie opon do zmiennych warunków pogodowych, jak i rewelacyjną przyczepność podczas zakrętów i innych manewrów, nawet przy dużych prędkościach. Dzięki ogromnej liczbie trójwymiarowych lameli ułożonych pod różnym kątem opony zyskały doskonałą przyczepność oraz zdolność do szybszego wysychania.

Michelin Pilot Alpin PA4 – innowacje i pewność w każdych warunkach

W oponach zimowych Michelin Pilot Alpin PA4 zastosowano innowacyjną mieszankę gumową Helio 3G. Trzecia generacja materiału zawiera krzemionkę i olej słonecznikowy. Dzięki temu podczas niskich temperatur ogumienie nie traci swoich właściwości i świetnie przystosowuje się do panujących warunków. To również o 10% lepsze przyspieszanie na śniegu w stosunku do konkurencji i znacznie lepsza przyczepność na każdego typu podłożu.

Test opon Michelin Pilot Alpin PA4

Klasyfikacja modelu Pilot Alpin PA4 wg popularnych organizacji:
 • 6 miejsce / Auto Bild 2019 (255/35 R19)
 • 4 miejsce / Auto Motor Sport 2017 (225/45 R18)
 • 2 miejsce / SportsCars 2017 (225/40 R18)
 • 5 miejsce / SportsCars 2016 (245/40 R18)
 • 2 miejsce / SportsCars 2014 (235/35 R19)
 • Ranking opon zimowych Michelin

  Miejsca opon zimowych Michelin w testach oponiarskich:
 • 1 miejsce / ADAC 2020 (235/55 R17)
 • 4 miejsce / Auto Motor Sport 2020 (225/50 R17)
 • 2 miejsce / ADAC 2020 (205/55 R16)
 • 1 miejsce / Auto Bild 2020 (245/45 R18)
 • 5 miejsce / ACE 2020 (225/50 R17)
 • 5 miejsce / Auto Motor Sport 2019 (215/55 R17)
 • 6 miejsce / ADAC 2019 (185/65 R15)
 • Etykieta unijna opony

  Unijna etykieta to obowiązkowe na terenie Unii Europejskiej oznaczenie informujące o parametrach sprzedawanych opon. Jej zadaniem jest pomoc kierowcom w wyborze modelu, który będzie zoptymalizowany pod kątem różnych osiągów. Etykiety informują o poziomie hałasu generowanym podczas jazdy, zużyciu paliwa, a także zachowaniu na mokrej nawierzchni. Dzięki porównaniu poszczególnych etykiet, a także cenie różnych modeli ogumienia, kierowca może wybrać opony najbardziej dopasowane do jego potrzeb i możliwości finansowych.
  Jeżeli chodzi o klasyfikację unijną, opony zimowe Michelin Pilot Alpin PA4 występują w kilku wariantach, wśród których prym wiedzie etykieta E, C, 70dB. Pierwsza litera tzw. labelingu oznacza efektywność paliwową (A-G), druga - ocenę przyczepności na mokrej nawierzchni (A-F), dwie cyfry natomiast określają klasę zewnętrznego hałasu toczenia. Parametry etykiety w danym modelu, na stałe przypisane są do rozmiaru opony (nie ma możliwości wyboru). Pełne zestawienie w tabeli poniżej.
  Najważniejsze odnośniki:
  Inne modele zimowe Michelin:
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!