Data publikacji:

Michelin Pilot Power. Idealna opona do motocykli turystycznych

Opony motocyklowe Michelin Pilot Power to letnie opony klasy premium. Najlepiej sprawdzą się w motocyklach sportowych o dużej mocy, turystycznych i cięższych sportowo-turystycznych. Są doskonałym produktem dla motocyklistów, którzy pasjonują się w szybkiej, agresywnej jeździe. Według specyfikacji producenta opona posiada homologację w 95% do jazdy po szosie, w 5% do jazdy po torze wyścigowym. Do produkcji tego modelu francuski gigant oponiarski wykorzystał technologie, które wcześniej używane były w wyścigach, a mowa tu przede wszystkim o mieszankach gumowych wykorzystywanych w cyklach wyścigów MotoGP. Jakie dokładnie są opony motocyklowe Michelin Pilot Power oraz czym się charakteryzują?
michelin pilot power

Michelin Pilot Power – charakterystyka

Opony Michelin Pilot Power to doskonałe opony z gamy opon sportowo-wyścigowych, które zachęcają przede wszystkim swoją korzystną i dość niską jak na tego typu ogumienie ceną. Są bardzo dobrym balansem ekonomicznym i rozsądnym wyborem dla motocyklistów, którzy poszukują opon typowo wyścigowych o znakomitych parametrach w stosunkowo niskiej cenie.
Michelin Pilot Power stworzone zostały w oparciu o bardzo bogate doświadczenie producenta w wyścigach motorowych, skąd czerpał inspiracje do działania. Świetnie sprawdza się na suchych i mokrych nawierzchniach, nie tracąc przyczepności nawet podczas agresywnej, dynamicznej jazdy. Cechuje się też bardzo dużą wytrzymałością podczas pracy przy dużym obciążeniu oraz nie traci swoich właściwości jezdnych nawet przy znacznym zużyciu bieżnika.
Do produkcji opon Michelin Pilot Power wykorzystano dwie różne mieszanki gumowe. Środkowa część opony wykonana jest z twardego rodzaju gumy. Zapewnia to bardzo dobry kontakt opon z nawierzchnią, pewne prowadzenie motocykla i znakomitą przyczepność przy hamowaniu i gwałtownym przyspieszaniu. Boki natomiast wykonano z miękkiej mieszanki, co poprawia ogólną przyczepność opony, ale przede wszystkim gwarantuje lepsze trzymanie się jezdni podczas pokonywania zakrętów. Z
astosowanie dwóch rodzajów mieszanek jest coraz bardziej popularne w oponach motocyklowych. Ma to na celu zwiększenie wytrzymałości opon, gwarancję dłuższych przebiegów, tym samym bez utraty najlepszych parametrów jezdnych wraz ze stopniowym, równomiernym zużywaniem się rzeźby bieżnika.
Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest bardzo szybkie rozgrzewanie się opon do temperatury roboczej. Jest to temperatura, w której opona zachowuje swoje najlepsze parametry pracy. Najprościej rzecz ujmując, jest to najbardziej pożądana temperatura pracy, dlatego niezmierne ważne jest, aby opona osiągała ją jak najszybciej. Tym bardziej że opony Michelin Pilot Power to typowo sportowy egzemplarz, dlatego wymaga się od nich szybkiego dostosowania do pracy w ciężkich warunkach.

Opony Michelin Pilot Power – opinie

Michelin Pilot Power gwarantują bardzo przewidywalne zachowanie motocykla. Wpływa to na wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu. Świetnie radzą sobie z przeciążeniami wywołanymi przez dynamiczne przyspieszanie, ale też gwałtowne hamowanie i ruszanie. Odpowiednio dobrane mieszanki i konstrukcja opony pozwalają na pewne wejście nawet w ostre zakręty przy dużych wychyleniach.
Specjalnie opracowany bieżnik jest gwarancją przyczepności nawet na mokrej nawierzchni. Szczegółowo dopracowane systemy rowków wzdłużnych z łatwością odprowadzają wodę spod kół nawet podczas obfitych opadów deszczu.
Wzór bieżnika obejmuje około 12% całkowitej powierzchni opony. Efektem tego jest kąt pochylenia, który na suchej nawierzchni wynosi około 50 stopni, na mokrej natomiast do 41 stopni. W połączeniu z miękką i wytrzymałą mieszanką gwarantuje bardzo wysokie osiągi na suchej drodze, a dodatek krzemionki nie tylko poprawia prowadzenie na mokrej jezdni, ale też zwiększa wytrzymałość całej opony wydłużając tym samym jej żywotność.
Michelin Pilot Power posiada liczne opinie zadowolonych klientów. Chwalą oni przede wszystkim wytrzymałość i żywotność tego modelu oraz bardzo dobre warunki cenowe, jakie zaproponował Michelin za tak dobrej jakości opony.
Widać jednak, że największa część użytkowników to posiadacze i zwolennicy sportowych lub sportowo-turystycznych motocykli. Potwierdza to, że opony te najlepiej sprawdzają się w takich właśnie warunkach. Opony Michelin Pilot Power dostępne są w dziesięciu różnych konfiguracjach rozmiarów o średnicy 17 cali. Poniżej przedstawiamy przykładową charakterystykę techniczną wybranego modelu spośród całej gamy tego modelu.

Charakterystyka Michelin Pilot Power 110/70 R17

  • Producent – Michelin
  • Model – Pilot Power
  • Sezon – letni
  • Przeznaczenie – sportowo-turystyczna, na tor
  • Szerokość – 110 mm
  • Profil – 70
  • Średnica – 17”
  • Indeks nośności – 54 (do 220 kgkg)
  • Indeks prędkości – W (do 270 km/h)
  • Dodatkowe oznaczenia – M/C – opona motocyklowa, TL – Tubeless (opona bezdętkowa)