Data publikacji:

Jaka montażownica do opon?

Organizując wyposażenie warsztatów samochodowych, jak i garażów należących do hobbystów motoryzacyjnych, należy mieć na uwadze wiele różnych sprzętów i maszyn. Wśród nich znajduje się także montażownica do opon. Jest to urządzenie, które przydaje się nie tylko na własne potrzeby, ale także na użytek okolicznych sąsiadów, kolegów oraz klientów. Decydując się na zakup takiego sprzętu, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów i zastanowić się, jakiego rodzaju usługi będą dostępne w danym miejscu. Najpopularniejszym modelem jest ręczna montażownica do opon samochodowych. Nie oznacza to jednak, że nie warto wyposażyć się również w taką opcję jak montażownica do opon motocyklowych czy montażownica do opon ciężarowych i rolniczych. Jaką montażownicę do opon wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Sprawdź również: Za co odpowiada sonda lambda?
montażownica do opon

Czym jest montażownica do opon?

Montażownica do opon nazywana jest inaczej zmieniarką do kół i opon. Stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia warsztatów mechanicznych i umożliwia sprawne oraz proste zdjęcie koła czy opony w celu jego diagnostyki lub wymiany. W zależności od rodzaju auta i potrzeb, a także wielkości danego elementu stosowane jest nie tylko standardowe urządzenie do aut osobowych, ale też montażownica do opon ciężarowych czy też do opon bezdętkowych i motocyklowych.
Poszukując montażownicy, pierwszym aspektem przed dokonaniem zakupu będzie określenie potrzebnego rodzaju sprzętu. Ogólnie montażownice można podzielić na trzy grupy. Są to urządzenia tradycyjne, niestandardowe i montażownice do opon rolniczych.

Montażownica do opon – warianty i rodzaje

Najczęściej stosowana montażownica do opon to model tradycyjny. Taki sprzęt zbudowany jest z odchylaną wstecznie lub na bok kolumną, która wyposażona jest w stopkę. Za pośrednictwem tej stopki oraz specjalnej łyżki następuje montaż i demontaż ogumienia. Taki sprzęt wyposażony jest też w tzw. zbijak, za pomocą którego stopka opon przemieszczona jest poza obręb rantów felg. Taka montażownica do opon stosowana jest przy powszechnie używanych oponach w autach osobowych.
Niestandardowe montażownice do opon są znacznie masywniejsze i służą do pracy z oponami niskoprofilowymi i typu Run Flat. Urządzenia te są zazwyczaj wyposażone dodatkowo w podnośnik, a zbijak zastąpiony jest rolkami dociskowymi. Jeszcze inną budowę będzie miała ręczna montażownica do opon ciężarowych czy też montażownica do opon ciężarowych i rolniczych. O ile w przypadku mniejszych kół często wybierana jest montażownica do opon ręczna, o tyle w przypadku maszyn rolniczych, samochodów ciężarowych czy kombajnów popularnością cieszy się montażownica do opon automatyczna.

Montażownica do opon – samoróbka, używana czy nowa?

Chcąc wyposażyć się w montażownicę do opon, do wyboru jest kilka wariantów. Najlepszym i najbardziej funkcjonalnym jest z pewnością zakup nowego urządzenia. To także gwarancja lub możliwość zwrotu w przypadku awarii sprzętu. W przypadku zakupu nowej montażownicy do opon istnieje ogromny wybór różnych opcji. Może to być montażownica do opon automatyczna czy do opon bezdętkowych. Jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z największym nakładem finansowym.
Dobrą opcją może być zmieniarka do opon osobowych czy montażownica do opon ciężarowych używana. Cena będzie znacznie korzystniejsza, jednak przed zakupem należy bardzo dokładnie sprawdzić stan urządzenia i zwrócić uwagę na historię jego serwisowania. Dobrze będzie też wybrać sprzęt uznanej marki z możliwością naprawy w okolicy.
Osoby ze zdolnościami do majsterkowania mogą pokusić się o stworzenie sprzętu od podstaw. W sieci można znaleźć odpowiedź na pytanie, co zrobić, by w warunkach własnego warsztatu powstała funkcjonalna montażownica do opon samoróbka.

Na co zwrócić uwagę, wybierając montażownicę do opon?

Decydując się na zakup montażownicy do opon, warto zwrócić uwagę na zakres ogumienia, jaki obsługuje dany model urządzenia. Istotna jest również powierzchnia danego stołu. Im jest on obszerniejszy, tym lepiej. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby urządzenie zmieściło się w dostępnej przestrzeni warsztatu. Bardzo istotna jest również moc siłownika zbijaka. Pozwoli to na funkcjonalną pracę, zwłaszcza na twardych oponach.
W przypadku montażownicy do opon kluczowa będzie również wysokość kolumny. W podwyższonych wariantach ułatwi ona obsługę kół o bardzo szerokich felgach. Warto też zwrócić uwagę na grubość kolumny montażowej. Od niej zależy wytrzymałość całego urządzenia przy montowaniu oraz demontażu ogumienia.
Równie ważna jest także dostępność części zamiennych oraz bliskość serwisu danego urządzenia. Dobrze jest wybrać montażownicę do opon znanej i cenionej marki oraz model cieszący się korzystnymi opiniami klientów. Montażownica do opon powinna również mieć możliwość rozbudowy. To umożliwi w przyszłości zainwestowanie w kolejne opcje i poszerzenie zakresu usług. Urządzenie powinno mieć także dołączoną instrukcję obsługi, niezbędne certyfikaty oraz opinie liczących się w branży organizacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!