Data publikacji:

Napisy na oponach. Sposób na prosty tuning auta

Napisy na oponach samochodowych to już legendarny element motosportu. Białe lub żółte logotypy producentów opon nie spełniały żadnej praktycznej funkcji, ale po prostu były łatwiej widoczne w kamerach telewizyjnych. Opony z napisami na dobre zagościły również w tuningu samochodowym. Widok obracającego się napisu wygląda bardzo rasowo, zwłaszcza w przypadku modelu nawiązujących do klasyki motorsportu. Jak wykonać białe napisy na oponach?
napisy na oponach

Przygotowanie do malowania napisów na oponach

Dwie najczęściej wykorzystywane techniki wykonywania napisów na oponach to malowanie ręczne oraz naklejanie gotowych liter. W obu przypadkach ważne jest to, aby dobrze przygotować oponę do prac. Jeśli jest to opona używana, zapewne będzie mocno zanieczyszczona. Napisy zazwyczaj posiadają sporo zagłębień lub wypustek, dlatego oczyszczenie jej szmatką lub gąbką może być utrudnione.
Najlepiej więc użyć szczotki do opon oraz profesjonalnego preparatu do czyszczenia opon. Środek ten, używany przez studia auto detailingowe, jest w stanie doczyścić nawet mocno zanieczyszczone ogumienie. Skuteczność działania zauważysz po brunatnej pianie, która może pojawiać się nawet po kilkukrotnym szczotkowaniu. Po 3–4 wyrobieniach preparatu opony powinny być już czyste, jałowe i przygotowane do upiększenia. Tuż przed wykonaniem prac trzeba odtłuść je jeszcze benzyną ekstrakcyjną, by klej lub lakier mogły lepiej związać. Dzięki temu napisy na oponach będą trwalsze.

Malowanie napisów na oponach

Najprostszą metodą wykonania białych napisów na oponach jest namalowanie ich markerem. Oczywiście nie może to być pierwszy lepszy mazak lub korektor. Ścianki opony samochodowej bardzo mocno pracują podczas jazdy, a zatem lakier musi być trwały, ale przede wszystkim elastyczny. W innym przypadku napis będzie się kruszył lub spłynie z pierwszym deszczem.
Do malowania napisów na oponach wykorzystaj więc dedykowany biały marker do opon lub wodoodporny marker olejowy, dostępny w dobrych sklepach papierniczych. Pamiętaj, by dobrze wstrząsnąć nim przed użyciem. Spływ lakieru reguluje się poprzez dociśnięcie markera do opony, dlatego uzyskanie jednolitej warstwy nie powinno być problemem. Aby ułatwić sobie zadanie, zdejmij koła przed malowaniem i ustaw je poziomo. Dzięki temu lakier nie będzie spływał i schludnie wypełni zagłębienia napisu.

Naklejane napisy na opony

Alternatywą dla malowania opon markerem jest naklejenie gumowych liter. Gotowe napisy na opony wykonane są z odpornego na wodę i promieniowanie UV dwuwarstwowego materiału, który wytrzyma znacznie dłużej niż lakier. W zestawie z napisami znajdziesz także pozostałe elementy, tj. dedykowany klej, odtłuszczacz, preparat do czyszczenia opon czy klocek ścierny do przygotowania powierzchni.
Gotowe napisy przygotowywane są w taki sposób, aby ich montaż nie sprawił problemu nawet początkującym miłośnikom tuningu. Zaprojektowane są zazwyczaj pod konkretną średnicę opony, więc są już odpowiednio wykrzywione. Osadza się je na folii transferowej, umożliwiającej zachowanie prawidłowych odstępów pomiędzy literami. To ważne, by cały napis wyglądał schludnie. Jedynym mankamentem jest konieczność dobrego przygotowania powierzchni, dlatego najlepiej sprawdzą się na oponach, których boki są stosunkowo gładkie i pozbawione przetłoczeń.
Opony z napisami mają równie wielu miłośników co przeciwników, ale trzeba oddać im jedno – diametralnie zmieniają odbiór samochodu. Dzięki nim nawet niewyróżniające się nadwozie zyska sportowy pazur. W połączeniu z atrakcyjnymi felgami aluminiowymi mogą stanowić doskonały wstęp do szerszego tuningu optycznego auta.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik