Nokian jest marką pochodzącą z Finlandii, więc jest wiarygodnym producentem, który na zimie zna się jak mało który europejski kraj. Uważany jest za pioniera opon zimowych, w dodatku ich produkty są klasy premium. Pomimo wielu udogodnień, wysokiej jakości materiałów, nowoczesnych technologii, rankingu i popularności opony firmy Nokian nie są najdroższe na rynku, czym jeszcze bardziej zachęcają, aby się nimi zainteresować. Dziś pod lupę bierzemy dwa najpopularniejsze modele zimowe. Są to Nokian WR D4 i Nokian WR Snowproof. Porównując modele opon posłużymy się tymi najczęściej wybieranymi w rozmiarze 195/65 R15 91T. Czym się różnią, a w czym są podobne? Które z nich wybrać?
Jest to najnowszy model pochodzący od marki Nokian. Nosi miano „zimowego kameleona”, a wszystko przez to, że potrafi dopasować się do każdych, nawet najtrudniejszych warunków atmosferycznych. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością i zastosowaniem unikatowych technologii. Jest pierwszą w historii oponą zimową klasy premium, która oferuje przyczepność na mokrej nawierzchni w najlepszej możliwej klasie przyczepności, jaką jest ocena A.
Cechy charakterystyczne, wyróżniające Nokian WR D4:
Solidne i niezawodne opony zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa w warunkach zimowych. Model produkowany od kilku lat, który ciągle plasuje się na czele rankingów zimowych opon premium. Opony dopracowane w każdym, nawet najmniejszym detalu. Stworzone z myślą o kierowcach terenów, gdzie występują gwałtowne opady śniegów. Zapewniają bezpieczną i pewną kontrolę nad pojazdem nawet przy nagłych manewrach takich jak hamowanie czy zmiana pasa ruchu na śliskiej, pokrytej błotem nawierzchni.
Cechy charakterystyczne, wyróżniające Nokian WR Snowproof:
Jak widać, oba modele opon zostały dopracowane w każdym szczególe. W obu przypadkach Nokian postawił na doskonałą przyczepność i maksymalne redukowanie drgań jak i skracanie drogi hamowania na śliskich nawierzchniach, co wyznacza nowe, wysokie standardy bezpieczeństwa. Oba rodzaje opon, pomimo tego, że różnią się technologicznie, zapewniają podobne warunki jazdy i pracy nawet w najtrudniejszych, ekstremalnych warunkach. Zastosowane techniki są do siebie podobne, przez co opony stoją razem na jednym szczeblu rankingów.
Ciężko określić, która z nich jest lepsza i dlaczego. Każdą coś wyróżnia, mimo to, są bardzo do siebie podobne. Wybór zależeć powinien od preferencji kierowcy. Poniżej przedstawiamy porównanie charakterystyk technicznych obu modeli, co tylko potwierdzi, jak bliskie siebie są te modele.
Autor: Przemysław Mańka