Data modyfikacji:

Nokian WR Snowproof - Nowa opona zimowa na sezon 2019/2020

Autor: Łukasz Wulkanista

Nokian WR Snowproof to najnowsza opona zimowa klasy premium od “najbardziej wysuniętego na Północ” producenta ogumienia. Z tym modelem można cieszyć się bezpieczną i spokojną jazdą nawet w ekstremalnych warunkach.

Fiński producent Nokian od 1898 roku specjalizuje się tworzeniu wysokiej jakości opon na każdą pogodę. Ze względu na kraj pochodzenia i położenie na mapie, marka może poszczycić się wyjątkowymi osiągnięciami zwłaszcza w kategorii modeli zimowych. Stoi ona za pierwszą na świecie oponą zimową do samochodów ciężarowych, a także pierwszą sklasyfikowaną jako AA na etykiecie unijnej - modelem WR SUV 3.

Z drugiej strony, ogumienie letnie firmy to jest również niezwykle dopracowane i w niczym nie ustępuje wersjom zimowym. Nokian dumnie reprezentuje wszystkie najlepsze skandynawskie wartości. Szczególny nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój, środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo.

W ofercie firmy znajdują się opony do samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych. To także wiodący producent ogumienia dla przemysłu, zwłaszcza, maszyn rolniczych, górniczych, leśnych czy portowych. W skład grupy wchodzi sieć Vianor, która odpowiada za profesjonalne usługi serwisowe i wulkanizacyjne na bardzo wysokim poziomie.

Zdjęcie poglądowe modelu WR Snowproof firmy Nokian

Spis treści

 1. Technologia
 2. Oferta
 3. Wyniki w testach opon
 4. Opis modelu
 5. Bieżnik
 6. Etykieta
 7. Gwarancja
 8. Opinie kierowców
 9. Podsumowanie

Technologia oraz zastosowane rozwiązania

Kluczowym rozwiązaniem w opisywanej konstrukcji jest zastosowanie innowacyjnej technologii Alpine Sense Grip. Została ona opracowana w odpowiedzi na potrzeby kierowców z Europy Środkowej. Zima oznacza dla nich nieustanne zmagania z nieoczekiwanymi zmianami warunków na drodze. Częstym zjawiskiem są ulewne opady deszczu, które mogą szybko doprowadzić do powstania wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji - pojawienia się błota pośniegowego, lub oblodzenia wskutek szybkiego zamarzania.

Alpine Sense Grip gwarantuje fantastyczną przyczepność w każdych warunkach. Zachowanie auta staje się bardziej przewidywalne, a kierowca może liczyć na dużą stabilność. Bieżnik opony jest dopracowany w najmniejszym detalu - każda pojedyncza lamela, rowek i blok pracują wspólnie, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort przy najmniej nieoczekiwanych, najbardziej niebezpiecznych zdarzeniach drogowych.

Projektantom Alpine Sense Grip zależało przede wszystkim, aby opona zachowywała się niczym pasy samochodowe we wszystkich newralgicznych momentach w trakcie jazdy. W efekcie Nokian WR Snowproof dopasowuje się do warunków na drodze, zapewniając pełną kontrolę nawet na granicy przyczepności. Przy tym wszystkim Finowie nie zapomnieli o komforcie podróży. Technologia Cichej Ściany Bocznej (Silent Sidewall Technology) skutecznie obniża poziom emisji hałasu i absorbuje drgania.

Porównanie WR D4 do opon Nokian WR Snowproof

Test opon Nokian WR Snowproof

wyniki-testu-opon

Jak tylko pojawią się pierwsze testy w magazynach motoryzacyjnych, na forach dyskusyjnych czy portalach społecznościowych, nie omieszkam przedstawić Wam pełnego zestawienia oraz dokładnych ocen. Warto wspomnieć o testach innego zimowego modelu Nokiana - WR D4, który całkiem nieźle radzi sobie na tle konkurencji.

Model Snowproof od Nokiana z kierunkowym bieżnikiem na felgi 14-20

Nokian WR Snowproof to kolejny model wpisujący się w długą i pełną sukcesów historię fińskiego producenta. Ogumienie przeznaczone do jazdy w ekstremalnych, zimowych warunkach zostały stworzone oraz opracowane z zadaniem zapewniania optymalnej kontroli podczas gwałtownych opadów lub nagłych manewrów. Najnowsze dzieło Nokian dostępne jest w kategoriach prędkości w zakresie Q (160 km/h) - W (270 km/h). Do wyboru dostajemy aż 55 wersji rozmiarowych o średnicy od 14 do 20".

Bieżnik modelu WR Snowproof

Spotkamy się tu z agresywną rzeźbą bieżnika o kierunkowym wzorze. Profil w kształcie strzały (litery "V") polepsza właściwości samoczyszczące oraz sprawdza się nawet w arktycznych warunkach. Bloki bieżnika przecinane są przez charakterystyczne, nieregularne lamele o zróżnicowanej głębokości. Tworzą one gęstą siatkę zapewniającą znakomitą przyczepność na śniegu. Z kolei w sztywnych blokach na barku opony znajdują się ciężkie lamele dla jeszcze lepszej kontroli przy wchodzeniu w zakręty.

Niezwykłą przyczepność WR Snowproof zapewnia także obecności na klockach specjalnych stabilizatorów Brake Booster. Między blokami i na barkach zaimplementowano innowacyjne wypustki Snow Claws, które niczym pazury chwytają się zaśnieżonej, oblodzonej powierzchni, ułatwiając przyspieszania oraz hamowanie. Konstrukcja zawiera też specjalne rowki, stanowiące wsparcie przy slushplaningu.

Etykieta unijna. Nota "B" w ocenie drogi hamowania na mokrej drodze zimą.

Oznaczenia, z którymi mamy do czynienia w tym wypadku jednoznacznie pokazują, jak wyjątkowym modelem jest Nokian WR Snowproof. Opona może poszczycić się kategorią B ze względu na zachowanie na mokrej powierzchni oraz B lub C (w zależności od modelu) z racji na opory toczenia, czyli oszczędność paliwa.

Gwarancja na opony zimowe Nokian

Nokian daje na swoje ogumienie 5 lat gwarancji liczone od daty zakupu. Uznanie reklamacji wiąże się z rekompensatą finansową adekwatną do stopnia zużycia opony. Gwarancja obejmuje również wszystkie wady powstałe w skutek kołkowania (wykonywanego przez specjalistów Nokian lub autoryzowanego serwisu).

Opinie o oponach Snowproof (Nokian)

WR Snowproof zadebiutuje dopiero na jesieni 2019 roku. Jednak opinie kierowców o innych zimowych modelach tego producenta mogą sugerować, czego należy się spodziewać. Użytkownicy ogumienia Nokian chwalą je przede wszystkim za zachowanie na mokrej nawierzchni - bez aquaplaningu i “szarpania” kierownicy. Duży margines poślizgu skłania do dynamicznego brania zakrętów. Asortyment firmy Nokian świetnie spisują się również na lodzie, a sama podróż zawsze jest cicha i komfortowa.

Podsumowanie czyli dlaczego warto kupić Nokiana WR Snowproof jako opony zimowe?

Ankiety prowadzone wśród kierowców jasno wskazują, że specjalistyczne, zimowe ogumienie to gwarancja bezpieczeństwa na drodze oraz “spokoju ducha” dla 70% z nich. Jeżeli należycie do tego grona, warto postawić na firmę, która w zimowych warunkach starła niejeden bieżnik. Nadchodzący WR Snowproof zapowiada się znakomicie i wszystko wskazuje na to, że będzie on kolejnym wielkim osiągnięciem fińskiego producenta.

Nazwa modelu WR Snowproof na boku opony

Inne nazwy:

W przypadku prezentowanej opony zimowej, ilość kombinacji zapisu nazwy bieżnika nie jest szczególnie duża. Poniższe przykłady dotyczą formy zapisu członów ("WR", "Snow" oraz "Proof") łącznie, rozdzielnie i z literówkami. W efekcie otrzymujemy następujące warianty:

 • Nokian WR Snow Proof (pisownia rozłączna, 3 człony)
 • Nokian Snow Proof (pisownia rozłączna, 2 części)
 • Nokian Snowproof WR (zapis fonetyczny)
 • Nokian Snowprof (pojedyńcze "o" w "Snowproof")
 • Nokian WR Snowproff (podwójne "f" w nazwie modelu)

Zobacz również:

1 komentarz
 1. Adi | 29.09.2019 16:12
  Nowa opona, ale czy lepsza od D4? Tym bardziej że na mokrym już nie ma klasy A....