Data publikacji:

Czym jest numer VIN i jak go sprawdzić?

Numer VIN – co się pod nim kryje? Czym jest numer VIN i jak go sprawdzić? A w zasadzie – gdzie go sprawdzić? Czy numer VIN to to samo, co numer nadwozia? Co określają pierwsze trzy znaki numeru VIN? Na te pytania – oraz najważniejsze zagadnienia dotyczące numeru VIN – odpowiadamy w tym krótkim i treściwym artykule. 

Co to jest numer VIN?

Skrót VIN oznacza z angielskiego „Vehicle Identification Number”. Numer identyfikacyjny pojazdu. To tak jakby PESEL samochodowy. Jest on nadawany przez producenta, a w Polsce często potocznie jest nazywany numerem nadwozia. VIN składa się z 17 znaków (to odpowiedź na popularne pytanie: numer VIN – ile cyfr?). Ciąg znaków definiuje kod producenta, kraj pochodzenia pojazdu, model, datę produkcji oraz numer seryjny.  

Numer VIN – co się pod nim kryje? Ciekawostki motoryzacyjne

Niektórzy producenci, zwłaszcza niemieckie marki, zawierają w numerze VIN więcej szczegółów niż te, o których piszemy w paragrafie „Co to jest numer VIN?”. Są to choćby takie detale, jak wersja wyposażeniowa, kod silnika, lakier nadwozia, rozmiar felg.

Co określają pierwsze trzy części numeru VIN?

Numer VIN składa się do 17-znakowego ciągu liter i cyfr. Numer identyfikacyjny składa się z trzech głównych części. Są to:
  1. VMI – składa się z trzech znaków identyfikujących producenta. Wskazuje na markę i kraj pochodzenia auta.
  2. VDS – sześć znaków, z czego cztery ostatnie to cyfry. Pokazuje ogólną charakterystykę pojazdu: informacje o modelu auta, poziomie wyposażenia (w tym na przykład ilości poduszek powietrznych). Ostatnie, czyli dziewiąte miejsce, nazywane jest znakiem kontrolnym. Umożliwia sprawdzenie poprawności numeru VIN.
  3. VIS – jest to numer identyfikacyjny konkretnego egzemplarza. To osiem znaków. Mówią o takich danych jak rok produkcji danego egzemplarza, kod zakładu wytwarzającego samochód i numer seryjny konkretnego auta. Ale uwaga – nie dla każdego producenta rok modelowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. W Niemczech producenci rozpoczynają nowy rok modelowy z początkiem września. 

Czy numer VIN pojazdu to to samo, co numer nadwozia?

Tak. W Polsce na numer VIN potocznie mówi się „numer nadwozia”. Numer VIN pojazdu jest więc tym samym, co numer VIN nadwozia.

Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, VIN powinien znajdować się na stałym elemencie samochodu. Producenci zwykle wybijają numery VIN lub wypalają je laserem w miejscach, gdzie trudno będzie go zmienić, a jednocześnie umożliwiających odczytanie go nawet w przypadku poważnego uszkodzenia karoserii. Zwykle jest to: 
  • przegroda czołowa,
  • kielich przedniego zawieszenia,
  • szkielet karoserii przy błotniku,
  • próg,
  • podłoga bagażnika,
  • rama – w przypadku samochodów terenowych. 
Gdzie jeszcze znaleźć numer VIN pojazdu? Na nalepkach w samochodzie, tabliczce znamionowej czy okienku szyby przedniej.
Na przykład marka BMW umieszcza VIN na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony, wzmocnieniu bocznym prawym. Jeśli masz Opla, numeru VIN szukaj zazwyczaj na wzmocnieniu czołowym, podłodze przed fotelem pasażera lub obok fotela, przegrodzie czołowej i podłużnicy prawej za tylnym kołem. Jeśli jeździsz Volkswagenem albo Jeepem, to VIN znajdziesz na podłodze pod tylnym siedziskiem kanapy.

Czy wszystkie samochody mają numer VIN?

Nie. Nie wszystkie samochody muszą posiadać numer VIN. Takiego wymogu nie ma np. w przypadku pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy przed rokiem 1995.
Zdjęcie: Vladdeep / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.