Data modyfikacji:

Od kiedy opony zimowe w Czechach?

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Warto jednak, żeby była to nauka dobrowolna, a nie okraszona surowym mandatem za nieznajomość lokalnych przepisów. Wybierając się na wycieczkę samochodem do naszych południowych sąsiadów w okresie jesienno-zimowym, warto wiedzieć, że konieczne jest stosowanie opon zimowych w określonych sytuacjach. Nieprzestrzeganie lokalnego prawa może spotkać się z surowymi konsekwencjami, dlatego nie warto ryzykować. Co dokładnie grozi za brak opon zimowych w Czechach i kiedy dokładnie trzeba je stosować? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
opona zimowa

Opony zimowe w Czechach – przepisy

W Czechach, w przeciwieństwie do Polski, istnieje prawny obowiązek jazdy na zimowych oponach, który obejmuje okres od 1 listopada do 31 marca. Według tamtejszej ustawy kierowcy zobowiązani są do używania opon zimowych, jeżeli:
  • na drodze zalega warstwa lodu śniegu lub szadzi,
  • ze względu na warunki pogodowe można przypuszczać, że na drodze pojawi się warstwa śniegu lub oblodzenie.
Teoretycznie oznacza to więc, że jeżeli pogoda jest dobra, a temperatury dodatnie, to możemy poruszać się na oponach letnich. Jednak w sytuacji, gdy zima zaskoczy kierowców i nie będziemy mieli opon zimowych w określonym powyżej terminie – czeka nas kara grzywny. Czeska policja może nałożyć mandat w wysokości do 2000 czeskich koron, 2500 koron w postępowaniu administracyjnym, a także ma prawo unieruchomić pojazdu.
Problemy pojawią się także, gdy spowodujemy wypadek. Wówczas może się zdarzyć, że firmy ubezpieczeniowe odmówią wypłacenia odszkodowania oraz obarczą nas kosztami strat poniesionych przez innych uczestników zdarzenia.
Opony zimowe koniecznie należy posiadać także wtedy, gdy wskazują na to znaki drogowe. Muszą być założone na czterech kołach, a minimalna grubość bieżnika nie może być mniejsza niż 4 mm. W przypadku pojazdów o DMC przekraczającej 3,5 tony opony zimowe muszą być założone na kołach napędzających, a grubość bieżnika musi mieć minimum 6 mm.
Dopuszczalne jest także korzystanie z opon całorocznych, które posiadają oznaczenie M + S (mud and snow). Oznaczenie to nie określa, że opona spełnia normy pełnoprawnej opony zimowej, a jest jedynie deklaracją producenta o podwyższonych właściwościach jezdnych w warunkach zimowych.
Jakie opony zimowe wybrać? Opony zimowe lub wielosezonowe, które spełniają normy i posiadają certyfikacje potwierdzające ich przydatność w warunkach zimowych, oznaczone są symbolem 3PMSF (Three-Peak Mountain Snow Flake), zwanym także symbolem alpejskim. Przedstawia on płatek śniegu wewnątrz góry z trzema szczytami. Na niektórych odcinkach dróg (głównie lokalnych i dojazdowych o dużym nachyleniu) może także obowiązywać nakaz używania łańcuchów.

Opony zimowe w Polsce

W Polsce, w przeciwieństwie do większości europejskich krajów, nie obowiązuje nakaz sezonowej wymiany opon, jednak ze względów bezpieczeństwa nie warto ryzykować jazdą na oponach letnich zimą.
Należy mieć na uwadze, że opony letnie tracą swoje właściwości jezdne, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Mieszanka, z której są wykonane, sztywnieje i znacząco redukuje przyczepność pojazdu. Opony letnie nie są w stanie także odprowadzić nadmiaru wody, błota pośniegowego i śniegu, przez co jazda w warunkach zimowych staje się ryzykowna. Warto także pamiętać o kilku innych uniwersalnych zasadach dotyczących opon zimowych: grubość ich bieżnika nie powinna być mniejsza niż 4 mm, a ich wiek nie starszy niż 10 lat.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Marcin Korytkowski