Data publikacji:

Odcinkowy pomiar prędkości – czym jest?

Bezpieczeństwo na drogach powinno być priorytetem nie tylko organów zarządzających ruchem, ale także kierowców. Jednak zgodnie z najnowszymi danymi nawet połowa z nich przekracza prędkość! W związku z tym pojawiają się kolejne przepisy i narzędzia, które mają ukrócić notoryczne łamanie przepisów. Jednym z nich jest OPP, czyli odcinkowy pomiar prędkości, którego znak przypomina ten informujący o fotoradarze. Czym dokładnie jest i jak działa ten system? Sprawdzamy!
odcinkowy pomiar prędkości znak

Czym jest odcinkowy pomiar prędkości?

Czym jest odcinkowy pomiar prędkości, określany skrótem OPP? To system kontroli pojazdów na określonym odcinku drogi. Co istotne, różni się od klasycznych fotoradarów, które rejestrują prędkość tylko w jednym punkcie. Zamiast tego OPP mierzy czas przejazdu między dwoma punktami, w których ustawiono albo kamery, albo aparaty fotograficzne. Następnie oblicza średnią prędkość, z jaką jechał kierowca. Do tego bez problemu odczytuje tablice rejestracyjne.
W sytuacji, gdy osiągnięta prędkość przekracza dopuszczalną, system OPP automatycznie rejestruje wykroczenie, co kończy się wystawieniem mandatu kierowcy. Jest jedno ale: rejestratory nie biorą pod uwagę przekroczeń prędkości wynoszących maksymalnie 10 km/h. 
Co ciekawe, odcinkowy pomiar prędkości w Polsce nie jest nowością. Pierwszy tego typu system zamontowano już w 2011 roku na odcinku autostrady A1.

Odcinkowy pomiar prędkości – znak

Podobnie jak w przypadku stacjonarnych fotoradarów, tak i odcinkowy pomiar prędkości ma znak (D-51a), który informuje kierowców o wjeździe na drogę, na której monitoruje się i rejestruje średnią prędkość jazdy. Wygląda on dość charakterystycznie – na niebieskim prostokątnym tle znajdują się dwa białe aparaty i droga. Z kolei przy wyjeździe ze strefy pojawia się inny znak, tym razem D-51b, na którym widoczne jest czerwone przekreślenie. To sygnał, że kierowca opuszcza drogę, na której jest kontrolowana prędkość. Pamiętaj, że nie oznacza to, że możesz od razu przyspieszyć!

Odcinkowy pomiar prędkości – gdzie występuje? 

Wiesz już, czym jest odcinkowy pomiar prędkości i jaki znak informuje kierowców o OPP. A gdzie występuje? Aktualnie na ponad 100 kilometrach w różnych miejscach na terenie całego kraju. Oto przykładowe miejsca, w których używa się systemu:
  • województwo mazowieckie: droga S2, Warszawa;
  • województwo wielkopolskie: droga A2, Poznań, Luboń;
  • województwo małopolskie: droga S7, Skomielna Biała (tunel na Zakopiance);
  • województwo łódzkie: droga 72, Złota;
  • województwo śląskie: droga 78, Gorzyce;
  • województwo zachodniopomorskie: droga 93, Świnoujście;
  • województwo warmińsko-mazurskie: droga 59, Piecki.
  • Oprócz tego odcinkowe pomiary prędkości znajdują się również w województwie świętokrzyskim, pomorskim, podlaskim, opolskim, podkarpackim czy lubuskim. OPP funkcjonuje także za granicą, np. w Austrii, Francji i Belgii.

    Kary za przekroczenie prędkości

    Co w sytuacji, gdy przejedziesz przez drogę szybciej, niż pozwalają na to przepisy? Jak pisaliśmy wcześniej, odcinkowy pomiar prędkości jest podobny do fotoradaru, dlatego musisz liczyć się z konsekwencjami. To grzywna i punkty karne.
    Wysokość kary zależy od tego, jak bardzo zostały złamane przepisy. Przykładowo za przekroczenie prędkości o 11–15 km/h dostaniesz 100 zł mandatu i 2 punkty karne, podczas gdy w przypadku 45 km wyniosą one 1000–2000 zł i aż 11 punktów!

    Jak uniknąć mandatu?

    To proste: przestrzegaj przepisów drogowych. Uważnie obserwuj znaki, zwracając uwagę na ograniczenia prędkości. Dzięki temu nie tylko unikniesz mandatu, ale także zwiększysz bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka