Data publikacji:

Odprysk na szybie – co zrobić? Jak naprawić odprysk na szybie?

O uszkodzenie przedniej szyby samochodu nie jest trudno. Jedno niefortunne uderzenie kamienia wystarczy, by na szybie pojawił się odprysk. W wielu przypadkach to początek dalszych problemów, czyli promienistych pęknięć szyby. Co zrobić, gdy pojawi się odprysk na szybie? Naprawa w większości przypadków jest możliwa. Sprawdź, jak to zrobić.
odprysk na szybie
Odpryski na szybie wbrew pozorom nie należą do rzadkości. Być może w Twoim samochodzie jest ich kilka. Przednia szyba samochodowa składa się z dwóch warstw, pomiędzy którymi jest warstwa folii PVB zabezpieczająca szkło przed rozbiciem. Dzięki temu nawet po mocnym uderzeniu kamieniem szyba nie rozpada się na kawałki. W przypadku niegroźnych uderzeń często pojawia się jednak mały odprysk, który może nieprawidłowo załamywać światło, a także doprowadzić do większych pęknięć. Aby temu zapobiec, najlepiej od razu wypełnić ubytek, nawet gdy jest to jedynie mały odprysk na szybie.

Odprysk na szybie – czy można jeździć?

Mikroodpryski na szybie nie stanowią większego problemu i większości przypadków pozostają niezauważone przez kierowcę. Czasem trzeba mocno się przyjrzeć, aby je dostrzec. Jeśli jednak odprysk rzuca się w oczy i odchodzą od niego pęknięcia tafli, grozi to mandatem. Funkcjonariusz policji może wszak uznać, że auto jest niesprawne technicznie. Oprócz mandatu w wysokości od 50 zł do nawet 500 zł konsekwencją może być zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Wiąże się to oczywiście z koniecznością wezwania lawety i przetransportowaniem samochodu do serwisu zajmującego się wymianą szyb. Jeśli więc zauważysz odprysk, zajmij się nim jak najprędzej, zanim powstanie tzw. pajączek.

Jakie uszkodzenia nadają się do naprawy?

Niestety, nie wszystkie odpryski i rysy da się usunąć. Zestawy do naprawy odprysków pozwalają wypełnić powierzchowne ubytki, których średnica nie przekracza średnicy monety dwuzłotowej (ok. 22 mm). Jeśli pęknięcia rozchodzą się dalej, efekt będzie niezadowalający. Dodatkowo ubytek nie może znajdować się bezpośrednio przy uszczelce szyby. Wówczas naprężenia szkła zazwyczaj odnawiają ubytek i prowadzą do poważniejszego pęknięcia.
Istotne jest również to, aby odpryskiem zająć się jak najwcześniej – najlepiej tuż po jego powstaniu. W innym wypadku do wewnątrz dostaną się zanieczyszczenia, które utrudnią wypełnienie szczeliny żywicą. Nawet jeśli uda się powstrzymać dalsze pękanie szyby, warstwa brudu najpewniej będzie widoczna.

Jak naprawić odprysk na szybie? Krok po kroku

Do usunięcia odprysków służy specjalny zestaw naprawczy, w którym znajdują się wszystkie niezbędne elementy. Sam proces naprawy szyby czołowej może się nieco różnić, w zależności od producenta zestawu, ale technologia w większości przypadków jest podobna. Zestawy te kosztują ok. 25–50 zł, co jest wielokrotnie niższą kwotą niż cena wymiany przedniej szyby. Jak usunąć odprysk na przedniej szybie przy pomocy takiego zestawu?
 • Umyj przednią szybę, a następnie dokładnie oczyść odprysk z pokruszonych kawałków szkła. Możesz do tego użyć pinezki lub szpilki dołączonej do zestawu. Warto zrobić to precyzyjnie, bowiem nieusunięte drobiny rozbitej szyby przeszkodzą w późniejszej aplikacji kleju. Dobrym pomysłem jest odessanie szkła za pomocą odkurzacza.
 • Ponownie wyczyść szybę i odtłuść ją benzyną ekstrakcyjną lub alkoholem izopropylowym.
 • Przymocuj zestaw naprawczy za pomocą przyssawek lub taśmy klejącej. Otwór do montażu aplikatora powinien znaleźć się centralnie nad odpryskiem.
 • Wkręć aplikator do oporu – połączenie musi być szczelne, aby móc wytworzyć odpowiednie ciśnienie.
 • Po zamontowaniu aplikatora wprowadź na odprysk porcję żywicy. Znajduje się ona w tubce. Nie wciskaj całej żywicy, bo będzie potrzebna później do wygładzenia wypełnienia.
 • Zamontuj strzykawkę w urządzeniu, a następnie odciągnij tłoczek. W ten sposób pozbędziesz się z żywicy pęcherzyków powietrza. Pozostaw tłoczek w górnej pozycji przez ok. 15–20 minut, zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Odkręć strzykawkę i wpuść dodatkowe krople żywicy. Zamontuj strzykawkę ponownie i tym razem wciśnij tłoczek, aby zwiększyć ciśnienie w aplikatorze.
 • Zdemontuj całe urządzenie, a następnie dodaj kolejne 2–3 krople żywicy i przyklej przezroczystą folią dołączoną do zestawu. Dzięki temu powierzchnia wypełnienia się wyrówna i będzie bardziej jednolita. Wystaw przednią szybę do słońca na ok. 20 minut. W tym czasie żywica się utwardzi i będzie gotowa do dalszej obróbki.
 • Po wskazanym przez producenta czasie zdejmij folię. Nadmiar żywicy usuń za pomocą dołączonej do zestawu żyletki.
 • Jeśli wszystkie etapy zostaną przeprowadzone poprawnie, odprysk powinien być znacznie mniejszy. Nie w każdym przypadku udaje się usunąć go całkowicie – zależy to od głębokości uszkodzenia, jego rodzaju a także zanieczyszczenia odprysku. Mimo to warto podjąć się tego zadania. Nawet jeśli nie uda się całkiem usunąć odprysku, to w ten sposób zabezpieczysz szybę przed dalszym pękaniem. To bowiem rozchodzący się promieniście „pajączek” stanowi największy problem, nie sam odprysk.
  Gdy jednak uznasz, że odprysk mocno Cię dekoncentruje lub powoduje oślepiające refleksy słoneczne, nie zwlekaj z wymianą szyby. To spory wydatek, ale jest ważną inwestycją w Twoje bezpieczeństwo. Przy okazji rozwiążesz problem zarysowań na szybie, które również mogą dekoncentrować. Usuwanie kolistych rys na przedniej szybie to natomiast temat na kolejny artykuł.
  Zdjęcie: Enavto Elements
  Autor: Szymon Sonik