Data publikacji:

Olej silnikowy 5W40 - ranking. Czym charakteryzuje się olej silnikowy 5w40?

Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest zapobieganie nadmiernemu zużyciu jednostki napędowej samochodu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy prawdopodobnie najbardziej uniwersalny olej silnikowy 5W40, który doskonale sprawdza się w europejskim klimacie. Omówimy jego zalety, podpowiemy, do jakich silników się nadaje i wytłumaczymy, co dokładnie znaczą poszczególne komponenty jego oznaczenia. Na koniec przedstawimy ranking TOP 5 najlepszych olejów silnikowych 5W40 dostępnych na rynku.
Sprawdź również: Jak odgrzybić klimatyzację?
Olej silnikowy 5W40

Jaki olej silnikowy 5W40? Czym jest?

Czym jest olej 5W40? Do jakich silników się nadaje? To jeden z podstawowych rodzajów olejów, który sprawdza się doskonale w polskich warunkach. Nazywany jest wielosezonowym. Przeznaczony jest zarówno do silników benzynowych, jak i diesli. Radzi sobie w temperaturach, które oscylują nawet w okolicach -30 stopni, co aktualnie w naszym obszarze zdarza się niezwykle rzadko. Co więcej, produkt nie traci swoich właściwości pod wpływem wyższej temperatury oraz rozgrzanego silnika. Spełnia zatem oczekiwania większości kierowców.
To typowy olej syntetyczny. Warto przypomnieć, że oprócz nich wyróżniamy również mineralne i półsyntetyczne. W tym przypadku jednak jest to najlepszy, a jednocześnie niedrogi rodzaj oleju – ma wysokie parametry związane z odpornością na temperatury, zadowalające właściwości smarne, a producenci często dodają do niego dodatki uszlachetniające. Dlaczego olej silnikowy 5W40 jest tak popularny? Ma zadowalającą cenę, a jego właściwości pozwalają w pełni zaspokoić potrzeby ogromnej rzeszy kierowców.

5W30 czy 5W40? Olej 5W30 a 5W40 – podstawowe różnice

Czym się różni olej 5W30 od 5W40? Co wybrać – 5W40 czy 5W30? Niestety na drugie z tych pytań nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ ta jest zależna od zaleceń producenta, które znajdziesz w instrukcji samochodu. Tego, jakiego oleju powinniśmy używać, należy bezwzględnie przestrzegać. Oszczędność kilkudziesięciu złotych w takich sytuacjach może skutkować regularnym, przyspieszonym zużywaniem jednostki napędowej.
Czym jednak różnią się te produkty? Olej silnikowy 5W40 jest znacznie gęstszy od 5W30, co znaczy, że (jeżeli producent przewiduje taką możliwość) można stosować go gdy auto zużywa dość sporo oleju. Taki zabieg powinien ograniczyć występowanie tego zjawiska. Znacznie lepiej radzi sobie także z wysokimi temperaturami w lecie. Jeżeli chodzi o warunki zimowe – tutaj nie ma różnicy.

Jakie są zasady mieszania olejów silnikowych?

Czy można mieszać oleje silnikowe 5W30 z 5W40? To zależy. Z reguły nie zaleca się mieszania  produktów. Najlepiej zawsze używać dokładnie tego samego oleju o identycznych parametrach i tej samej marki ze względu na różne mieszanki uszlachetniające. Nie wolno tego robić szczególnie w sytuacjach, gdy nie wiemy, jaki dokładnie olej mamy wewnątrz. Kategorycznie zabrania się mieszania ze sobą olejów pomiędzy ich różnymi rodzajami - syntetycznymi, półsyntetycznymi i mineralnymi.
W praktyce jednak niektórzy mieszają ze sobą oleje 5W30 z 5W40, ponieważ teoretycznie mają one do siebie zbliżone parametry. Co jednak jeżeli sytuacja jest inna - czy można mieszać oleje silnikowe 5W40 z 5W40? Niestety też nie jest to najlepszym pomysłem właśnie ze względu na wspomniane już dodatki oraz różnice w składach.
Ostatecznie jednak jeżeli znajdujemy się w sytuacji podbramkowej, a olej trzeba uzupełnić, lepiej zmieszać ze sobą dwa produkty o tych samych parametrach, niż jeździć ze zbyt małą ilością płynu silnikowego. Najlepszym pomysłem będzie jednak całkowita wymiana oleju – samodzielnie lub u mechanika. Wynika to głównie z tego, że wraz z upływem czasu traci on swoje właściwości smarne oraz odkładają się w nim zanieczyszczenia.

Rozszyfruj oznaczenie oleju silnikowego 5w40

W skrócie 5W40 poszczególne znaki można rozszyfrować następująco:
 • 5 – dotyczy temperatury, w jakiej olej dobrze zachowuje się w zimie. „5” oznacza, że olej radzi sobie z temperaturami do -30 stopni; „10” – do -25 stopni; 15 – do -20 stopni i 20W do -15 stopni. Trzeba zatem dobrze dobrać go do sezonu, wykorzystywanej maszyny oraz regionu zamieszkania.
 • W – oznacza „winter”, czyli zimę i odnosi się do poprzedniej cyfry.
 • 40 – ta cyfra pozwala na komfortową pracę oleju i pełne zachowanie właściwości smarnych w temperaturze do ponad 35 stopni. Olej z oznaczeniem „30” poradzi sobie w 20 stopniach w sposób optymalny, natomiast „50” zniesie temperatury powyżej 50 stopni.
 • Olej silnikowy 5W40 pozwala zatem na komfortową pracę w zakresie temperatur od -30 do +35 stopni.

  Olej silnikowy 5W40 – ranking

  Total Quartz 9000 Energy 5W40

  Jednym z najpopularniejszych na rynku produktów jest olej Total 5W40. Do jakich silników się nadaje? Współpracuje z większością jednostek benzynowych, jak również diesli. Poradzi sobie świetnie podczas jazdy miejskiej, ale również sportowej i agresywnej. Można stosować go zarówno w autach osobowych, jak i dostawczych. Co ciekawe, ma właściwości wyciszające działanie silnika, zatem w głośniejszych autach będzie wprost idealnym wyborem. Nie tylko spełnia większość norm międzynarodowych, ale również znacznie przewyższa ich wymagania. Producent zapewnia, że produkt zagwarantuje dłuższą i wydajniejszą pracę silnika oraz będzie dobrym wyborem podczas największych wyzwań eksploatacyjnych.

  Castrol EDGE 5W-40

  To olej przeznaczony do silników benzynowych i diesla. Według producenta minimalizuje zużycie paliwa oraz dba o to, by jednostka napędowa auta pozostawała czysta. W składzie produktu uwzględniono dodatek tytanu oraz specjalnych polimerów, których celem jest uszczelnianie, konserwacja, nadawanie poślizgu i chłodzenie. Jego skład redukuje ryzyko pojawiania się osadów w układzie oraz odkładania zanieczyszczeń.

  Lotos Syntetic Thermal Control 5W-40

  Dedykowany silnikom LPG oraz benzynowym różnych rodzajów. Zapewnia łatwy rozruch i długotrwałą, poprawną pracę silnika. Został bardzo dokładnie przebadany przez producenta i był wielokrotnie testowany, uzyskując w testach ogromną ilość pozytywnych opinii. Wykazuje działanie przeciwkorozyjne i czyszczące. Wyróżnia się dobrymi parametrami związanymi ze zużyciem. Może być stosowany w samochodach osobowych i dostawczych przez kierowców o najróżniejszych preferencjach dotyczących jazdy.

  Orlen Platinum Classic 5W40

  Orlen Platinum Classic 5W40 to kolejny syntetyczny produkt wielosezonowy, który można wykorzystać zarówno w autach dostawczych, jak i osobowych. Gwarantuje ograniczenie zużywania się jednostki napędowej i skutecznie chroni przed zanieczyszczeniami oraz ich odkładaniem. Producent zadbał o to, by olej nie przypalał się nawet w wysokich temperaturach, dzięki czemu możemy zapomnieć o nagarze i szlamie. Można zastosować go w silnikach benzynowych i dieslach. Ponieważ ma optymalną lepkość, poradzi sobie podczas jazdy w mieście i poza nim.

  Mobil Super 3000 5W40

  Oleje marki Mobil są powszechnie znane w środowisku mechanicznym i bardzo powoli się zużywają. Dzięki nim nie trzeba martwić się o silnik, zanieczyszczenia oraz zacieranie się. To w pełni syntetyczny produkt, który aplikujemy do samochodów osobowych, SUV-ów i dostawczych. Oprócz tego omawiany olej zapewni nam szybki rozruch nawet w niskich temperaturach i gwarancję przedłużonej eksploatacji silnika.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!