Opony 14 cali

Średnica felgi w twoim aucie wynosi 14 cali i zastanawiasz się, jak dobrać do niej opony? Najlepiej kup opony 14 cali. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, poznać ich rozmiar i polecane modele, to zapraszamy do poniższego poradnika, gdzie znajdziesz garść przydatnych informacji.

Opony 14 cali – wszystko o aktualnych normach

Zastanawiasz się, czy opony 14 cali sprawdzą się w twoim samochodzie? Najpierw musisz wiedzieć, jak poprawnie odczytać rozmiar opon. Ten składa się z pewnej kombinacji cyfr i liter, gdzie każda z nich znaczy coś innego. Na terenie całej Unii Europejskiej ta klasyfikacja jest taka sama. Zatem rozmiar opony wyrażony jest w takim formacie – 155/64 R14.

Pierwsza kombinacja trzech cyfr (tych przed ukośnikiem), czyli w powyższym przykładzie 155, oznacza szerokość opony w milimetrach. Cyfra po ukośniku (w przykładzie wyżej 64) to wartość mówiąca o profilu opony. Profil opony to z kolei nic innego, jak wysokość ściany bocznej opony. Ta liczona jest od zewnętrznej krawędzi felgi aż do bieżnika. Wyraża się ją w procentach. Dalej znajdziemy literę R i liczbę – w przykładzie wyżej R14. To właśnie średnica felgi, do jakiej dopasuje się dana opona. Średnica zawsze wyrażana jest w calach. Jeśli zatem szukasz opon 14 cali, to te w swojej nazwie zawsze muszą mieć oznaczenie R14.

Opony 14 cali – jak dobrać rozmiar opony do takiej średnicy felgi?

Istnieje kilka sposobów na to, aby sprawdzić, jaki rozmiar opony ma twoje auto. Do jednego z najprostszych należy zerknięcie do instrukcji obsługi pojazdu. Najczęściej w rozdziale o danych technicznych pojazdu pojawi się taka informacja. Producent zawsze zaznacza dedykowane danemu pojazdowi wymiary opon. Warto się tego trzymać, ponieważ w tym przypadku nietrudno o pomyłkę, a później o wypadek.

Inny sposób to obejrzenie dotychczasowych opon. Znajdziecie na nich wszystkie niezbędne wymiary i oznaczenia. Później wystarczy kupić już takie same. Ta metoda nie jest jednak doskonała. Zwłaszcza jeśli kupowaliście auto używane. Nierzadko kierowcy na własną rękę kupują zamiennik rozmiaru konkretnej opony. Ten z kolei nie zawsze jest prawidłowo dobrany. Taka metoda sprawdza się więc najlepiej wtedy, kiedy masz pewność, że auto ma oryginalne opony lub ty kupowałeś je z salonu.

Ponadto informacje dotyczące rozmiaru opon można też znaleźć w samym aucie, np. na klapce od wlewu paliwa, słupku za kierownicą czy od strony kierowcy na progu drzwi. Zawsze możesz skorzystać też z dostępnych online kalkulatorów. Ta metoda sprawdzi się chociażby wtedy, kiedy masz samą felgę. W tym wypadku wystarczy wpisać dane dotyczące jej szerokości oraz właśnie średnicy, a kalkulator sam wyliczy pasującą oponę.

Do jakich aut używa się 14-calowych opon?

Opony 14 cali są dość popularne i często korzysta się z nich w samochodach osobowych. Modele aut, które mogą korzystać z opon 14 cali, to m.in. Opel Astra, Citroen Berlingo, Fiat Tipo, Skoda Fabia, Volkswagen Polo, Peugeot 206, Mazda MX-5, Renault Clio czy Toyota Corolla. To opony przeznaczone typowo do niewielkich i średnich rozmiarów samochodów osobowych. Warto dodać, że opony 14 cali osiągają konkretne wyniki dotyczące indeksu nośności czy indeksu prędkości. Żeby dowiedzieć się na ten temat więcej, należy najpierw poznać pojęcia indeks prędkości oraz indeks nośności.

Indeks prędkości opony mówi o tym, z jaką prędkością maksymalną możemy przemieszczać się, używając konkretnych opon. W przypadku opon 14 cali, najczęściej indeks prędkości wynosi między 160 a 210 km/h.

Indeks nośności mówi z kolei o tym, jakie maksymalne obciążenie może znieść opona podczas jazdy z maksymalną przewidzianą dla niej prędkością. Dla opon 14 cali indeks nośności wynosi najczęściej między 79 a 88. Warto dodać, że suma nośności wszystkich opon powinna być większa niż dopuszczalna masa całkowita pojazdu z pełnym obciążeniem. Podczas zakupu opon 14 cali warto więc wziąć to pod uwagę.

Dostępne rozmiary 14-calowych opon

Jeśli felgi twojego auta mają 14 cali, to rozmiaru pasujących do nich opon możesz szukać w poniższych rozmiarach:

 • 155/65 R14
 • 165/65 R14
 • 165/70 R14
 • 175/60 R14
 • 175/65 R14
 • 175/70 R14
 • 185/60 R14
 • 185/65 R14
 • 185/70 R14

Czytając te wymiary, zwróć uwagę na to, co pisaliśmy w początkowej części artykułu. Analizując je, można zauważyć, że opony na felgi 14 cali mają tylko 4 różne szerokości: 155, 165, 175 i 185 mm. Na rynku najwięcej znajdziecie opon 14 cali o szerokości 175 i 185.

Klasa opon. Na jakie opony postawić?

Skoro już wyjaśniliśmy, jak sprawdzić i dobrać do auta opony 14 cali, to teraz pora porozmawiać o klasie kupowanych opon. Na rynku znajdziesz opony 14 cali trzech różnych klas: ekonomicznej, średniej i premium.

W klasie ekonomicznej znajdziesz opony najtańsze i jednocześnie słabszej jakości. Takie opony są polecane osobom, które nie jeżdżą autem za często i poruszają się głównie w mieście. Klasa średnia oferuje opony o dobrym stosunku ceny do jakości. Znajdziesz w niej zarówno opony do aut luksusowych, jak i do mniejszych miejskich. W klasie premium znajdziesz opony najdroższe i najlepsze jakościowo. Takie opony sprawdzą się dla kierowców, którzy podróżują często i to w długie trasy.

Opony zimowe 14 cali – polecane produkty

Opony zimowe należy założyć wtedy, gdy temperatura powietrza w nocy spada poniżej 2 stopni Celsjusza. Opony zimowe mają świetną przyczepność do podłoża. To wszystko za sprawą specjalnych wyżłobień i lamelek. Taka konstrukcja bieżnika sprawia, że opona zimowa „wgryza” się w śnieg.

A jeśli szukasz dobrych opon zimowych 14 cali, to zerknij poniżej do naszego rankingu polecanych modeli.

 • Dębica Frigo 2, 155/65 R14 75T
 • Sava Eskimo S3+, 185/70 R14 88T
 • Dunlop Sp Winter Response 2, 165/70 R14 81T

Opony letnie 14 cali – polecane produkty

Kiedy należy założyć opony letnie? Kiedy temperatura wynosi więcej niż 0 stopni Celsjusza i nie spada w nocy poniżej 0. A jeśli szukasz letnich opon 14 cali, to zerknij do poniższego rankingu, gdzie przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie najlepszych modeli.

 • Dębica PASSIO 2, 175/65 R14 82T
 • Fulda Ecocontrol, 175/65 R14 82T
 • Barum Brillantis 2, 175/65 R14 82T

Opony wielosezonowe 14 cali – polecane produkty

Opony wielosezonowe stają się coraz popularniejsze. I nic dziwnego, patrząc na to, że z roku na rok zima jest coraz krótsza i zmiana opon na zimowe dla wielu osób mija się z celem. Właśnie dlatego pojawiły się opony wielosezonowe. Te łączą w sobie zarówno opony letnie, jak i zimówki. Są wykonane ze specjalnych mieszanek gum, które są odporne na niskie i wysokie temperatury. W skrócie – niezależnie od pogody, opona zachowuje odpowiednią elastyczność. Niestety opony wielosezonowe są dość drogie. Ale jeśli mimo wszystko chcesz w nie zainwestować, to zerknij poniżej – znajdziesz tam polecane modele.

 • Opony Dębica Navigator 2, 185/65 R14 86T
 • Opony Fulda Multicontrol, 155/65 R14 75T

Autorka: Klaudia Borycka