Data modyfikacji:

Opony 195/60 R15

Autor: Łukasz Wulkanista

Rozmiar opony 195/60 R15 Dzięki europejskim regulacjom ECE-30 R rozmiary opon są znormalizowane. Producenci zobligowani są do tworzenia ujednoliconych pod względem wymiarów modeli, ograniczonych do zaledwie kilkunastu grup. Znacząco ułatwia to dobranie odpowiedniego modelu do swojego auta. Rozmiar odczytuje się na boku opony 195/60 R15 – oznaczenie ma postać ciągu znaków, na podstawie których poznać można najważniejsze parametry. Pierwsza liczba oznacza szerokość opony podaną w milimetrach. W przypadku ogumienia o rozmiarze 195/60 R15 będzie to zatem 195 milimetrów. Wartość dotyczy szerokości bieżnika zamontowanego na dedykowanej feldze, a odległość mierzona jest pomiędzy najbardziej wysuniętymi punktami bocznych ścian. Dopuszczalne są przy tym drobne odstępstwa i faktycznie opony różnych producentów w jednym rozmiarze mogą nieznacznie różnić się szerokością. Druga liczba - 60 - pozwala obliczyć wysokość profilu. Dlaczego obliczyć? Bo nie otrzymujemy w tym wypadku konkretnej wartości, ale procentowy stosunek wysokości do szerokości. W oponach 195/60 R15 oznacza to, że profil ma wymiar równy 60% ze 195 milimetrów, czyli 11,7 centymetra. Norma ECE-30 R nakazuje producentom umieszczać w oznaczeniu także informację o konstrukcji opony. Litera „R” zarezerwowane jest dla modeli radialnych. Nici osnowy są w nich ułożone promieniście od centrum opony. Taki układ kordów pozwolił stworzyć ogumienie o mniejszych oporach toczenia i większej stabilności niż w przypadku dawniej używanych opon diagonalnych. Kupując opony w rozmiarze 195/60 R15, dopasowujemy je do posiadanych felg – konieczne jest zatem określenie na jaką średnicę koła pasuje dany model. Mówi o tym ostatnia liczba w ciągu – w tym wypadku 15. Średnicę podaje się w calach, ze względu na ułatwiony zapis (15 cali zamiast 38,1 centymetra).

Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2023-08-12
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
opony całoroczne 155/60 R15

Opony całoroczne 155/60 R15

2022-11-14
Opony całoroczne stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców. Kiedyś nosiły miano tańszego ogumienia uniwersalnego, o znacznie gorszej jakości. W dzisiejszych czasach, gdy produkcją ogumienia całosezonowego zajęły się największe marki oponiarskie, ogumienie całoroczne wyznacza nowe standardy i zbiera coraz większą rzeszę zwolenników. Opony całoroczne to ogumienie przystosowane do większej części pojazdów, szczególnie miejskich i kompaktowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Oszczędność finansowa to przede wszystkim brak cosezonowej wymiany opon oraz inwestycja w jeden uniwersalny model, zamiast dwóch osobnych. Oszczędność czasu, to jak wyżej, brak wymiany opon w serwisach. Opony całoroczne łączą w sobie cechy zarówno letnich, jak i zimowych egzemplarzy. Najlepsze egzemplarze łączą te elementy w zróżnicowanej, asymetrycznej rzeźbie bieżnika, której jedna część odpowiada za letnie parametry jazdy, druga za zimowe. Opony całoroczne wykazują optymalne parametry przyczepności na suchej, mokrej i zaśnieżonej drodze oraz przyzwoite drogi hamowania na różnych nawierzchniach. Jest to świetne rozwiązanie dla kierowców, którzy nie pokonują bardzo dużych odległości, a większość czasu spędzają na jeździe po mieście i okolicach. Nie oznacza to jednak, że na trasie opony te się nie sprawdzą. Wręcz przeciwnie, ich wysoka trwałość pozwala na pokonywanie dużych przebiegów.
opony zimowe 185 65 r15

Polecane opony zimowe w rozmiarze 185/65 R15

2022-11-11
Oznakowanie opon i przedstawienie ich parametrów w broszurach producentów bardzo często dotyczą całej gamy danego modelu opon. Kiedy decydujemy się na zakup opon, interesuje nas jeden konkretny rozmiar ogumienia, dlatego ogólne informacje mogą być niewystarczające do prawidłowego dopasowania opon do naszego samochodu. Warto zatem zapoznać się z testami i parametrami opon w danym rozmiarze, aby nasz wybór był jak najbardziej trafiony. Dziś przedstawimy polecane modele opon zimowych, opierając się na jednym konkretnym rozmiarze, jakim jest 185/65 R15.
opony zimowe 195 60 r15

Opony zimowe 195/60 R15

2022-11-02
Odpowiednie opony do auta to gwarancja bezpieczeństwa i komfortowej jazdy. Jednym z rodzajów poszukiwanego ogumienia są opony zimowe 195/60 R15. Co oznaczają kolejne oznakowania, skąd wiadomo, czy model ten będzie ten pasował do danego auta, gdzie zazwyczaj montowany jest taki rozmiar opon i na które produkty warto zwrócić uwagę podczas wybierania idealnego ogumienia do swojego auta? Sprawdź i dokonaj słusznego wyboru.
opony zimowe 195/65 r15

Opony zimowe 195/65 R15

2022-09-13
Czym się charakteryzują opony zimowe 195/65 R15? Do jakich typów oraz modeli aut najlepiej się one nadadzą? Które z opon o tym rozmiarze są godne polecenia? Z tymi oraz innymi pytaniami wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba posiadaczy aut. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od tego, jakie dobierzemy opony, zależy nasze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym tak naprawdę charakteryzują się opony 195/65 R15 zimowe oraz kiedy warto z nich skorzystać.
Opony całoroczne 195/60 R15

Opony całoroczne 195/60 R15

2022-08-21
Zobacz ofertę i porównaj ceny opon wielosezonowych w rozmiarze 195/60R15. Sprawdź wyniki testów oraz opinie kierowców. Średnica felgi takiej opony całorocznej wynosi 15 cali, profil 60, natomiast szerokość to 195 milimetrów. W ofercie znaleźć można propozycje takich producentów jak Fulda, Michelin czy Nokian.