Data publikacji:

Opony całoroczne 205/40 R17

Opony całoroczne stają się coraz bardziej popularnym rodzajem ogumienia. Rozwój technologii i stale wzrastająca jakość produkowanych opon to fakt, który przekonuje kierowców do wypróbowania wielosezonowych modeli. Przygotowałem dla was przegląd popularnych modeli opon całorocznych w rozmiarze 205/40 R17. Zobaczcie, jakie opony wielosezonowe popularnych producentów warto wybrać.
opona

Opony wielosezonowe 205/40 R17

Opony całoroczne to produkt, który łączy w sobie najlepsze cechy ogumienia letniego i zimowego. W ten sposób uzyskano ogumienie, które świetnie sprawdza się w regionach, gdzie różnice pomiędzy porami roku są stosunkowo nie wielkie i nie odnotowuje się skrajnych warunków pogodowych. Sprawdzą się również do jazdy miejskiej, na niewielkich odległościach. Nie oznacza to jednak, że na dalekie podróże opony te są bezużyteczne. Nie są jednak tak trwałe i przystosowane do gwałtownie zmieniających się warunków jak opony sezonowe w okresie, na który są przeznaczone.
Niemniej jednak coraz więcej opon wielosezonowych produkowanych jest w taki sposób, aby uzyskać homologację 3PMSF, czyli dopuszczenie do użytkowania w zimę w krajach, które wymagają zmiany opon zgodnie z obowiązującym sezonem. Oznacza to, że coraz lepiej radzą sobie w zimowych, śnieżnych warunkach. Jednak ze względu na zróżnicowane rzeźby bieżnika i stosowane mieszanki nie zaleca się agresywnej jazdy na oponach całorocznych.
Poniżej przedstawiam wybrane modele opon całorocznych 205/40 R 17.

Imperial All Season Driver

Marka Imperial zasłynęła z produkcji opon o doskonałym stosunku ceny do jakości. Oferuje opony klasy ekonomicznej o satysfakcjonujących parametrach. Opony Imperial All Season Driver to dobra propozycja dla kierowców szczególnie krajów europejskich, gdzie nie występują bardzo zróżnicowane warunki pogodowe i coraz częściej spotkać można łagodne zimy.
Opony te wyposażone są w kierunkowy bieżnik, co wyróżnia dobrej jakości opony wielosezonowe. Bieżnik w kształcie litery „V” odpowiada za dobre parametry przyczepności zarówno na suchej, jak i mokrej drodze. W połączeniu z zastosowaną mieszanką, która potrafi dostosowywać się do warunków drogowych i pogodowych stanowi klucz do sukcesu tego modelu.
Latem za dobrą przyczepność i odprowadzanie wody odpowiadają głównie rowki odprowadzające i szerokie bloki bieżnika. Zimą przyczepność i wgryzanie się w warstwę śniegu zapewniają gęsto nacięte lamele o różnej grubości, co jednocześnie poprawia drogę hamowania na mokrej drodze. Charakterystyczne nacięcia na obwodzie opony pozwalają zredukować drgania i hałas wewnętrzny, przez co podróż staje się jeszcze bardziej komfortowa.
Imperial ALL SEASON DRIVER 205/40R17 84W XL
Producent - Imperial
Model – All Season Driver
Przeznaczenie - wielosezonowe
Klasa – ekonomiczna
Szerokość – 205 mm
Profil – 40 %
Średnica – 17”
Indeks nośności – 84 (500 kg)
Indeks przyczepności - B (+3m przy 80km/h)
Opory toczenia – Klasa E
Indeks prędkości – W (do 270 km/h)
Hałas zewnętrzny – 71 dB
Dodatkowe oznaczenia – XL – opona wzmacniana

Tracmax A/S TRAC SAVER

Opony Tracmax A/S TRAC SAVER to zeszłoroczny produkt jednego z większych i bardziej znanych chińskich producentów opon. Godnie reprezentują klasę ekonomiczną. Zachęcają do zakupu przede wszystkim swoją ceną. Są nieco droższe, niż letnie czy zimowe odpowiedniki tej marki, jednak przeliczając koszt związany z utrzymaniem dwóch niezależnych kompletów opon, a do tego ich cosezonową zmianę, Tracmax A/S TRAC SAVER jest zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Rzadko zdarza się, aby opony ekonomiczne łączyły ze sobą bardzo korzystną cenę i wysoką jakość. Jednak w tym przypadku udało się uzyskać złoty środek. Producent opon postawił przede wszystkim na trwałość i wytrzymałość opon, aby jak najdłużej mogły służyć kierowcy bez utraty swoich parametrów. Zastosowano również nowoczesne technologie, które sprawiają, że mieszanka gumowa adaptuje się do panujących warunków poprawiając przy tym przyczepność i skracając drogę hamowania w szerokim zakresie temperatur.
Opony te dobrze trzymają się drogi na śniegu, a poprzez użytą kierunkową rzeźbę bieżnika, radzą sobie z odprowadzaniem nadmiernie zbierającej się na powierzchni styku opony z drogą wody. Dzięki temu model Tracmax A/S TRAC SAVER jest opcją bezpieczną i sprawiającą duży komfort jazdy minimalizując ryzyko występowania utraty sterowności. Opisywany model bardzo dobrze sprawdza się w szerokiej gamie pojazdów, jednak najlepsze opinie pozostawiają kierowcy mniejszych, miejskich aut, którzy pokonują nieznaczne trasy poza miejscem zamieszkania. Chwalą sobie wysoką trwałość i ekonomiczność opon, które jak na swoja stosunkowo niską cenę, gwarantują bardzo dobre osiągi.
Tracmax A/S TRAC SAVER AS01 205/40 R17 84 W XL
Producent - Tracmax
Model – A/S TRAC SAVER
Przeznaczenie - wielosezonowe
Klasa – ekonomiczna
Szerokość – 205 mm
Profil – 40 %
Średnica – 17”
Indeks nośności – 84 (500 kg)
Indeks przyczepności - B (+3m przy 80km/h)
Opory toczenia – Klasa E
Indeks prędkości – W (do 270 km/h)
Hałas zewnętrzny – 72 dB
Dodatkowe oznaczenia – XL – opona wzmacniana

Maxxis Premitra All Season AP3

Maxxis Premitra All Season AP3 to model opon wielosezonowych z klasy ekonomicznej. Opony te świetnie sprawdzą się w większych pojazdach typu SUV, czy crossover a nawet z napędem 4x4. Powstały z myślą o kierowcach, którzy nie pokonują znacznych odległości i poruszają się głównie po miejskich drogach, jednak zależy im na bezpieczeństwie i dobrej przyczepności nawet w trudnych warunkach.
Opony Maxxis Premitra All Season charakteryzują się rzeźbą bieżnika w kształcie litery „V”, którą spotkać można w najpopularniejszych modelach klasy premium. Dzięki takiemu wzorowi bieżnika świetnie odprowadzają wodę, minimalizując ryzyko utraty kontroli na mokrej nawierzchni. Jest to tez gwarancja optymalnej przyczepności na suchej, jak i zaśnieżonej drodze.
Zastosowane rowki i nacięcia pozwoliły skrócić drogę hamowania oraz ograniczyć występowanie drgań, dzięki czemu obniżono opory toczenia i zredukowano hałas. Jak na opony klasy ekonomicznej, bardzo dobrze sprawdzają się w testach, gdzie rywalizują z najlepszymi pozycjami w danym rozmiarze. Model ten nie jest mocno udoskonalony licznymi modyfikacjami i technologiami, mimo to świetnie sprawdza się przez cały sezon i na pewno nie zawiedzie w przypadku nagłego spadku temperatury czy pojawieniu się pierwszego śniegu.
Maxxis Premitra All Season AP3 205/40R17 84V
Producent - Maxxis
Model – Premitra All Season AP3
Przeznaczenie - wielosezonowe
Klasa – ekonomiczna
Szerokość – 205 mm
Profil – 40 %
Średnica – 17”
Indeks nośności – 84 (500 kg)
Indeks przyczepności - B (+3m przy 80km/h)
Opory toczenia – Klasa E
Indeks prędkości – V (do 240 km/h)
Hałas zewnętrzny – 70 dB
Zdjęcie: Envato Elements