Data publikacji:

Czy warto kupić opony chińskie?

Kilka lat temu przyjęło się, że tańszy zamiennik opon samochodowych to kupno używanych egzemplarzy lub poddawanie bieżnikowaniu tych, które już posiadamy. Czas pokazał, że rynek wschodu zalewa europejskie sklepy swoimi produktami. Tak też dzieje się z oponami. Na rynku wulkanizacyjnym znaleźć można coraz więcej „chińskich” modeli opon, które kuszą przede wszystkim ceną. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystko, co ma wygrawerowane „made in China” to w stu procentach azjatycki produkt. Ponadto azjatyckich koncernów oponiarskich jest dużo, w kilku krajach, nie tylko w Chinach.
chińskie opony

Czym wyróżniają się chińskie opony?

Chińskie opony zyskały na popularności dzięki kilku czynnikom. Najważniejszy z nich to bez wątpienia atrakcyjna cena. Chińskie koncerny znalazły złoty środek między nowymi, drogimi modelami a regeneracją już zużytych. W atrakcyjnej, niskiej cenie można kupić fabrycznie nowe opony. Tym samym oddalamy od siebie myśli o jakość regenerowanych opon, gdyż wyposażamy się w nowe, prosto z hali produkcji.
Największą wątpliwość wśród kierowców budzi jednak jakość. Wschodni producenci tworzą opony klasy ekonomicznej, więc nie są one zbyt trwałe i nie charakteryzują się najlepszymi parametrami jakości w Europie.

Chińskie a europejskie opony

Warto podkreślić, że określenie „chińskie opony” jest zbyt ogólne i może bywać krzywdzące dla naprawdę dużych i wartościowych producentów. Wystarczy spojrzeć na producenta marki Hankook. Jest to producent ze wschodu, a dokładnie z Korei Południowej.
Marka Hankook znana jest na całym świecie, ponadto posiada bardzo szeroką gamę produktów klasy premium, dlatego miano „chińskich”, w rozumieniu tanich, słabszych opon jest zdecydowanie krzywdzące.
Kolejną kwestią jest pochodzenie i marka. Każda wyprodukowana w Chinach opona posiada grawer „Made in China”, ponieważ tego wymagają normy i przepisy. Wielu producentów europejskich posiada swoje fabryki na wschodzie, w azjatyckich krajach. Jest to sposób na wytwarzanie swoich produktów w stosunkowo niższej cenie. Tak więc nawet największy, najbardziej znany producent może mieć produkty znakowane jako „chińskiego pochodzenia”. Opony te są najwyższej jakości, wytwarzane przez daną markę, a więc zgodnie z jej dyrektywami i wytycznymi, dlatego ani trochę nie odbiegają od tych, produkowanych w rodzimych krajach.
Jednak chińskie opony bez kontroli i wytycznych europejskich koncernów często odbiegają od tych realiów. Często bywają produktami ekonomicznymi, co znacznie wpływa na ich jakość i trwałość, a więc i bezpieczeństwo. Biorąc pod lupę opony ze wschodnich krajów, należy sprawdzić nie tyle kraj pochodzenia, a szczegółowe parametry techniczne, a przede wszystkim zweryfikować producenta, czy jego produkty dopuszczone są do sprzedaży w Europie, która pod względem opon i ogumienia jest bardzo szczegółowa i rygorystyczna.

Chińskie opony – porównanie jakości

Ciężko porównać opony europejskie i chińskie, przede wszystkim przez różnice w wymaganiach kierowców, różnicy samochodów czy dróg dostępnych w tych krajach. Istnieje wiele testów i porównań, które wykazują różnicę między tymi produktami.
Różnice między oponami europejskimi, chińskimi i amerykańskimi były bardzo duże. Mimo wszystko chińskie opony świetnie spełniają wszystkie normy i oczekiwania, jakie stawia przed nimi azjatycki rynek motoryzacyjny. Trudno więc nazwać je gorszymi.
Chińskie opony charakteryzują się przede wszystkim dobrym trzymaniem się drogi, niskim poziomem emisji hałasu oraz dobra przyczepność na specyficznej, nierównej nawierzchni. Wdawać się może, że to wszystko, czego nam potrzeba. Jednak to europejskie opony uznane zostały za dużo lepsze w kontekście ogólnego komfortu prowadzenia. Zdaniem specjalistów chińskie opony spełniają większość oczekiwań przeciętnych kierowców, jednak w przypadku bardziej zaawansowanych wymagań trzeba wybrać modele z Europy czy Ameryki.

Czy warto kupić chińskie opony?

Szacuje się, że opony pochodzące z Chin stanowią ponad 30% ogumienia użytkowanego w Polsce. Są niższej jakości w porównaniu z lokalnymi, europejskimi modelami, jednak stanowią dobrą alternatywę dla kierowców, którzy przy zakupie opon kierują się takimi parametrami, jak:
  • niska cena;
  • dobry stosunek jakości do ceny;
  • ogólnodostępność.
Gorsza jakość chińskiego ogumienia wynika przede wszystkim z zastosowania innych technologii, które przewidują mniejsze nakłady finansowe oraz innych mieszanek gumowych, również bardziej ekonomicznych. Jednak jeżeli opona pochodząca z Chin posiada certyfikat dopuszczenia do sprzedaży w Europie, nie ma się co obawiać.
Opony chińskie świetnie sprawdzą się dla kierowców, którzy nie mają wygórowanych wymagań, a kierują się głównie niską ceną. Dobrze sprawdzi się dla użytkownika, który:
  • posiada przeciętny samochód miejskiej klasy;
  • nie jeździ dynamicznie, z dużymi prędkościami;
  • użytkuje samochód głównie w mieście i okolicach miejsca zamieszkania;
  • nie przewiduje dużych przebiegów;
  • kieruje się w pierwszej kolejności ceną, później jakością;
  • szuka opon na sezon lub dwa;
  • nie ma wygórowanych wymagań jakościowych.
Kupując opony, warto znać swoje potrzeby. Jeżeli opony mają posłużyć nam kilka lat, warto zainwestować w lepsze jakościowo, markowe produkty, co przełoży się na trwałość i bezpieczeństwo. Gdy zależy nam na oponach tańszych, pochodzenia chińskiego, warto zwrócić uwagę na modele takich producentów, jak:
  • Goodride;
  • Firemax;
  • Tracmax;
  • Maxxis;
  • Zeta.
Powyższe marki charakteryzują się lepszą jakością, powoli konkurującą z europejskimi, czy amerykańskimi standardami. Kiedy zależy nam na dobrym stosunku jakości do ceny, to właśnie na tych producentów warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Zdjęcie: Envato Elements