Data publikacji:

Opony Firemax czy Zeetex? Porównanie opon klasy ekonomicznej

Dobre opony są podstawą bezpieczeństwa w samochodzie zarówno latem, jak i zimą. To one odpowiadają za przyczepność na suchych i mokrych nawierzchniach, mają zapobiegać zjawisku aquaplanningu czy warunkować określony poziom komfortu podczas jazdy. Opony klasy ekonomicznej niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, ponieważ pomimo niskiej ceny, nie zawsze są równoznaczne ze słabymi parametrami. Przykładami dobrej jakości opon klasy ekonomicznej są produkty marki Firemax oraz Zeetex. Dowiedz się, które wybrać opony - Firemax czy Zeetex, by być z nich zadowolonym.
Opony Firemax czy Zeetex

Kiedy warto wybierać ogumienie klasy ekonomicznej?

Ogumienie klasy ekonomicznej wcale nie ustępuje jakością droższym modelom opon. Jedyną różnicą jest to, że stosuje się w nich sprawdzone i już dawno doskonale przetestowane rozwiązania. Nie wykorzystuje się w nich najnowocześniejszych mieszanek gumowych z nietypowymi dodatkami ani wyszukanych bieżników. Opony klasy ekonomicznej są świetnym wyborem dla wszystkich kierowców, którzy:
  • korzystają z samochodu w standardowych, nieekstremalnych warunkach,
  • wykorzystują auto do dojazdów do pracy czy wyjazdów na wycieczki w klimacie europejskim,
  • nie mają skłonności do testowania granic możliwości przyczepności swojego pojazdu podczas sportowej jazdy.

O markach Zeetex i Firemax

Zeetex to marka, której historia rozpoczęła się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Współpracuje z firmą Pirelli oraz Toyo, a swoje produkty sprzedaje praktycznie na całym świecie. W zakresie hamowania opony tej marki niejednokrotnie pokonywały dużo droższych rywali, plasujących się w klasie Premium. Niezależne testy wykazały również, że w stosunku do ceny wyróżniają się ponadprzeciętną trwałością. Marka zapowiada wkroczenie również na rynek Premium. W obecnej formie funkcjonuje na rynku od 20 lat.
Firemax to marka stworzona w chinach przez grupę Sunfulcess ponad 10 lat temu. Bardzo szybko znalazła się na szczycie firm, produkujących opony klasy ekonomicznej. Duży nacisk kładzie na rozwój technologii, które pozwolą na ekologiczną produkcję wyrobów dostosowanych do warunków w różnych krajach na świecie. Firemax oferuje kilka podstawowych modeli opon w szerokim zakresie rozmiarów.

Opony Firemax – czy są dobrej jakości?

Czym się charakteryzują opony Firemax? Firemax pomimo stosunkowo niskiej ceny w swoich oponach stosuje wysokiej jakości mieszankę gumową, której celem jest ograniczenie ścierania, a jednocześnie wydłużenie przydatności produktu. Są to opony chińskiej marki, która duży nacisk kładzie na produkty dedykowane spokojnym kierowcom, ceniącym sobie ciszę i komfort podczas jazdy.
Opony zimowe Firemax oznaczone jako FM806 pokonały w testach flagowe polskie marki takie jak Kormoran czy Dębica. Z kolei opony letnie FiremaxFM601 uzyskały bardzo dobre wyniki w zakresie ocen otrzymywanych od kierowców. W testach opon również wypadły pozytywnie – dobrze radzą sobie na różnych nawierzchniach oraz są bardzo stabilne na zakrętach. Zdecydowana większość modeli proponowanych przez markę Firemax jest opisywana jako bardzo cicha, dobrze trzymająca się suchych i mokrych nawierzchni. Opony są dostępne w dość sporym zakresie rozmiarów, co ułatwia dopasowanie ich do swojego samochodu.

Opony Zeetex – czy to wybór dla każdego?

Zeetex wyróżnia się nieco większym wyborem w zakresie dostępnych modeli do jazdy w lecie, zimie oraz przez cały rok. Opony ZeetexWP1000 to produkt przeznaczony do jazdy zimowej, zbierający same pozytywne opinie wśród użytkowników. Są dostępne w świetnej cenie i generują hałas na poziomie 69 dB. Jak na opony z niskiej półki cenowej mają bardzo dobre opory toczenia, indeks prędkości i nośności.
Świetnie radzą sobie na mokrych, suchych i ośnieżonych nawierzchniach oraz zapewniają duży poziom bezpieczeństwa na drodze. W przypadku opon letnich Zeetex polecany jest przykładowo model ZT6000 eco, natomiast całorocznych - ZT8000 4S. W obu przypadkach zdecydowana większość użytkowników deklaruje, że zakupi opony ponownie. Wyróżniają się świetnym stosunkiem ceny do jakości.

Firemax czy Zeetex? Porównanie opon

W obu przypadkach otrzymujemy od producentów 2-letnią gwarancję. Marka Firemax przykłada coraz większą uwagę do produkowania swoich wyrobów w zgodzie ze środowiskiem. W asortymencie firmy Zeetex znajdziemy dedykowane modele ECO, które są przeznaczone również do oszczędzania na paliwie.Porównując flagowe modele obu marek, łatwo zauważyć, że ich parametry są do siebie bardzo zbliżone – otrzymują podobne noty w zakresie oporów toczenia, przyczepności i generowanego poziomu hałasu. Opony Firemax i Zeetex można z powodzeniem nazwać jednymi z najcichszych opon. Na forach motoryzacyjnych marki zyskały przychylność wielu kierowców, również tych profesjonalnych.

Opony Firemax czy Zeetex? Które wybrać?

Chociaż zarówno Firemax, jak i Zeetex nie są najpopularniejszymi markami opon, które byłyby tak rozpoznawalne jak przykładowo opony z wyższych półek firm Michelin, Pirelli czy Dębica, oferują wysoką jakość i jej świetny stosunek do ceny. Ze względu na bardzo podobne parametry ciężko wyróżnić jednogłośnego zwycięzcę tego zestawienia. Można śmiało jednak stwierdzić, że osoby preferujące szeroki wybór modeli lepiej odnajdą się w asortymencie Zeetex, natomiast ci, którzy wolą sprawdzone rozwiązania, powinni skłonić się w stronę wyrobów Firemax.
Obie marki będą doskonałym wyborem dla osób, które chciałyby znaleźć niskobudżetowe opony, zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wszystkie modele Firemax i Zeetex wyróżnia bardzo niski współczynnik generowanego hałasu. W porównaniu do innych marek dostępnych na rynku w klasie ekonomicznej Firemax cechują nieco wyższe opory toczenia – nie przekłada się to jednak znacząco na wygodę użytkowania opon.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!