Data publikacji:

Jak rozpoznać opony kierunkowe? Wady i zalety opon kierunkowych 

Opony kierunkowe, zaraz obok modeli asymetrycznych i symetrycznych, to jedne z najczęściej i najchętniej kupowanych opon samochodowych. Swoją popularność zawdzięczają głównie technologii i kierunkowej rzeźbie bieżnika, które w połączeniu stanowią o bardzo wysokim bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Opony kierunkowe doskonale odprowadzają wodę oraz błoto pośniegowe z punktu styku opony z nawierzchnią. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z oponami kierunkowymi? Jakie mają zalety, a jakie wady?

opony kierunkowe

Jak rozpoznać opony kierunkowe? Oznaczenia opon

Opony samochodowe dzieli się na trzy główne modele zależne od budowy bieżnika. Są to:

  • Opony z bieżnikiem symetrycznym – najpopularniejszy rodzaj bieżnika. Symetryczna, prosta budowa sprawia, że opona jest dwukierunkowa. Ten typ bieżnika znajdziemy głównie w małych autach samochodach osobowych, a także w samochodach ciężarowych oraz dostawczych.
  • Opony z bieżnikiem asymetrycznym – w bieżniku wydzielamy dwie strefy: wewnętrzną i zewnętrzną. Odpowiedzialne są za różne osiągnięcia. Takie opony znajdą zastosowanie w dużych samochodach osobowych oraz autach o sporej mocy.
  • Opony z bieżnikiem kierunkowym – kształt bieżnika definiuje kierunek obrotu koła, dlatego prawidłowe założenie opony jest bardzo ważne. Ten typ bieżnika stosuje się w oponach do samochodów osobowych i sportowych.

Czym się charakteryzują opony kierunkowe? Ich kształt przypomina literę V, U, rzadziej Y. Rowki prowadzone są z bocznej strony bieżnika, łącząc się w centralnej strefie opony. Punkt styku części bieżnika wyglądem przypomina strzałkę, która pokazuje właściwy kierunek obrotu opony. Jeśli założymy opony nieprawidłowo, a więc kierunek bieżnika nie będzie zgodny z kierunkiem obrotu koła, ogumienie nie będzie pełniło swojej funkcji – nie będzie odprowadzało wody – przez co nie zapewni dobrej przyczepności.

Jak w łatwy sposób rozpoznać opony kierunkowe? Dzięki oznaczeniom opon na bocznej ścianie. Szukaj określenia „direction/rotation” ze strzałką określającą kierunek obrotu opony.

Wady i zalety opon kierunkowych

Przy konstrukcji nowych opon producenci często sugerują się priorytetami oraz oczekiwaniami wobec danej opony. Idealny rodzaj ogumienia nie istnieje, jednak wiele z nich dąży do tego, aby ta granica została jak najmniejsza. Opony kierunkowe mają kilka zalet, jak i wad, które warto wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego dla siebie modelu. Z zalet warto wymienić takie jak: 

  • bardzo dobre osiągi na mokrych nawierzchniach; 
  • zjawisko aquaplaningu – granica występowania przesunięta nawet o 20%;
  • wyższa przyczepność na suchej nawierzchni; 
  • dynamiczny wygląd bieżnika nadający oponom, jak i samochodowi atrakcyjnego, „agresywnego” wyglądu. 

Wady, które należałoby wymienić, wspominając o oponach kierunkowych, to między innymi: 

  • ze względu na konkretny kierunek obrotu istnieje 50% ryzyko, że kierunek toczenia opony w przypadku konieczności zmiany opony na zapasową będzie odwrotny do faktycznego; 
  • opony kierunkowe są mniej odporne na ząbkowanie;
  • większa emisja hałasu w porównaniu z np. oponami asymetrycznymi. 
Zdjęcie: mstandret / Envato Elements