Data publikacji:

Opony Viking

Opony to taki element samochodu, nad którym warto zastanowić się nieco dłużej. To one odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy, obniżają ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu i wypadków drogowych. Dzięki odpowiednio dobranemu ogumieniu można zagwarantować sobie komfort i wygodę jazdy. Jedną z marek, które oferują dobrej jakości ogumienie za rozsądną cenę, jest norweska firma Viking, nawiązująca do tradycji wikingów, którzy znani byli między innymi z solidnie wykonywanego rzemiosła. Dowiedz się, czy warto kupić opony Viking. 
opona

Producent Viking 

Marka Viking początkowo zajmowała się produkcją różnych wyrobów gumowych, w tym przykładowo podeszw do butów czy opon do rowerów, jednak z czasem skoncentrowała się wyłącznie na wytwarzaniu opon samochodowych. Jej historia jest dosyć długa, ponieważ sięga aż 1931 roku. Firma rozpoczynała swoją działalność na rynku norweskim, jednak z czasem rozpowszechniła się na całym świecie. Do 2008 roku marce udało się sprzedać aż milion opon. Do tej pory Viking udoskonala swoje produkty i prowadzi szeroko zakrojone prace badawcze na temat opracowywania nowych mieszanek gum czy innowacyjnych bieżników. 

Co warto wiedzieć o oponach Viking? 

Opony Viking zostały docenione przez wielu producentów samochodów. Jako wyposażenie podstawowe swoich aut stosuje je między innymi Volvo czy Ford. Ponieważ produkowane i projektowane były początkowo w Norwegii, są doskonale przystosowane do jazdy w najsurowszych warunkach. Obecnie każdy mieszkaniec tego kraju przynajmniej słyszał o marce lub korzysta z jej wyrobów regularnie. Aktualnie firma dysponuje zakładami produkcyjnymi na terenie Francji, Słowacji, Czech i Portugalii. 

Opony Viking – opinie 

Kiedy szukamy dobrych opon do samochodu, zdecydowanie warto chociaż przez chwilę rozważyć opony Viking. Opinie o nich są przeważnie pozytywne. Użytkownicy cenią je głównie za bardzo przyjazną dla portfela cenę i wytrzymałość, dzięki którym opony są wyjątkowo tanie w eksploatacji. Opony Viking są bardzo wydajne, dobrze zachowują się na suchych i mokrych nawierzchniach. Internauci zauważają, że wypadają bardzo korzystnie na śniegu oraz mokrych nawierzchniach i dobrze radzą sobie z odprowadzaniem błota spod kół.  
Jazda na nich jest opisywana jako przyjemność, ponieważ mają stosunkowo niski współczynnik hałasu. Wyróżniają się świetną przyczepnością i dobrymi wynikami w testach ogumienia. Chociaż w porównaniu do innych producentów Viking oferuje stosunkowo mały wybór modeli opon, to ich rozpiętość pod względem rozmiarów jest imponująca. Najsłabiej w obrębie ogumienia tej marki wypadają opory toczenia, które wprost przekładają się na zużycie paliwa. Opony są polecane do samochodów osobowych i spokojnej jazdy. Niekoniecznie sprawdzą się jednak w przypadku aut sportowych. Ogumienie marki Viking jest łatwo dostępne, zatem znalezienie odpowiednich opon z asortymentu firmy nie powinno stanowić wyzwania. 

Popularne modele opon Viking 

Wśród jednych z popularniejszych modeli opon Viking można wymienić: 

Viking ProTech HP

Czyli opony letnie Viking, na które producent oferuje aż 7 lat gwarancji. Są wyposażone w asymetryczny bieżnik, dzięki któremu opony lepiej sobie radzą na zakrętach oraz mokrych nawierzchniach. Ogumienie jest wykonane w taki sposób, by jego jak największa powierzchnia stykała się z drogą, co sprawia, że ciężar pojazdu jest rozłożony równomiernie. Poprawia to komfort jazdy i przedłuża trwałość opon. Viking ProTech HP doskonale chronią przed występowaniem aquaplaningu.  

Viking CityTech 2

To opony letnie przeznaczone do samochodów osobowych. Można na nich jechać maksymalnie z prędkością 190 km/h. Mają niższy współczynnik hałasu niż pozostałe modele oferowane przez markę. Dostępne są w rozmiarach od 13 do 15 cali. Zostały wyposażone w symetryczny bieżnik w przeciwieństwie do opon zimowych oraz wielosezonowych. Mieszanka gumowa opon CityTech 2 jest bardzo elastyczna i lekka, co wpływa na znaczną poprawę ich osiągów. 

Viking FourTech

To model całoroczny przeznaczony do jazdy na każdym rodzaju nawierzchni. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w atrakcyjnej cenie. Wyróżnia się krótką drogą hamowania nawet na śniegu i lodzie oraz ma starannie wyselekcjonowaną mieszankę gumy, która zachowuje się dobrze również w lecie. Ogumienie ma podwyższoną odporność na zjawisko aquaplaningu. 

Viking WinTech

Opony zimowe Viking o wyjątkowo wysokim indeksie nośności. Producent daje na nie gwarancję do 5 lat użytkowania. Mają też dobry współczynnik hałasu i przyczepność na mokrej nawierzchni. Występują w szerokim wyborze rozmiarów, zatem uda się je dopasować do niemal każdego samochodu. Opony Viking zimowe to gwarancja wygody i bezpieczeństwa w zimowych warunkach. 

Czy warto kupić opony Viking? 

Opony Viking będą doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które poszukują dobrych osiągów w bardzo niskiej cenie. Marka jest stosunkowo mało znana, a oferuje zestawy ogumienia nawet o połowę tańsze niż inni popularni producenci opon. Większość z opon marki wyposażona jest w kierunkowy bieżnik w kształcie litery V oraz idealnie wyważoną mieszankę gumową z dodatkiem krzemionki.
Dużą zaletą kupowania opon Viking jest to, że producent udziela na nie 5-letniej gwarancji, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku ogumienia ekonomicznego. Produkty są znane też jako dosyć odporne na czynniki niszczące, co sprawia, że są warte wypróbowania, zwłaszcza wtedy, kiedy poszukujemy opon o odpowiedniej trwałości.  
Zdjęcie: mstandret / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!