Data publikacji:

Opony zimowe 235/60 R18

Czym charakteryzują się pony zimowe 235/60 R18? Które z nich są najlepsze? Z tymi pytaniami, wbrew pozorom, boryka się dosyć spora liczba osób, które szukają odpowiednich do swoich potrzeb opon zimowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż z jednej strony rozmiar ten jest dosyć popularny, z drugiej zaś nie każdy wie, na co zwrócić uwagę przy wyborze opon zimowych. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym tak naprawdę charakteryzują się opony zimowe w tym rozmiarze.
Opony zimowe 235/60 R18

Czym charakteryzują się opony 235/60 R18 zimowe?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, jaką są oznaczenia opony, a mianowicie:
 • cyfra 235 – oznacza ona szerokość opony, która jest wyrażana w milimetrach. Im jest ona wyższa, tym większa jest powierzchnia styczna opony z drogą;
 • cyfra 60 – oznacza nic innego jak wysokość opony wyrażona w procentach w stosunku do jej szerokości. Mówiąc inaczej, w tym przypadku jest to 60 procent z liczby 235;
 • R18 – zapis ten oznacza średnicę felgi, która w tym przypadku wynosi 18 cali. Co ciekawe, litera R nie oznacza rozmiaru, a to, że felga ma kształt radialny.

Do jakich modeli aut będą pasować opony 235/60 R18 zimowe?

Niestety, na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż za każdym razem to producent szczegółowo określa, jakie rozmiary opon oraz felg są najbardziej odpowiednie dla danego modelu auta. Jest to ważne, ponieważ źle dobrana pod względem rozmiaru opona może utrudnić lub też uniemożliwić prawidłowe działanie różnych systemów, mających między innymi wpływ na kontrolę jazdy czy też prawidłowe działanie układu hamulcowego. Można jednak, ogólnie rzecz biorąc, przyjąć, że opony zimowe 235/60 R18 będą z powodzeniem pasowały do takich typów aut, jak:
 • hatchback,
 • kombi,
 • sedan,
 • coupe,
 • SUV,
 • małe auta dostawcze.
Z kolei, jeżeli chodzi o najbardziej popularne marki, których producenci deklarują rozmiar 235/60 R18 za optymalny, to są to Skoda, Audi, Mercedes, Volkswagen, Renault, Ford, Opel. Nie oznacza to jednak, że rozmiar ten nie jest montowany w innych markach.
Wielu z was zapewne w tym momencie zastanawia się, co zrobić, jeżeli z różnych względów nie ma możliwości samodzielnie sprawdzić, czy ten rozmiar jest dedykowany przez producenta do naszego auta. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy fachowego serwisu oponiarskiego, który dzięki dostępowi do odpowiednich baz może dla nas sprawdzić, czy opony zimowe w rozmiarze 235/60 R18 będą pasowały do naszego samochodu. Pomocny będzie także internetowy kalkulator opon, dzięki któremu znajdziesz zamienniki.

Jakie są najbardziej polecane przez nas opony zimowe w rozmiarze 235/60 R18?

W tym momencie zapewne zastanawiacie się, jakie opony zimowe w tym rozmiarze warto kupić, dlatego też postanowiliśmy, między innymi na podstawie testów przeprowadzonych przez magazyn Auto Bild, przedstawić wam ranking najlepszych w naszej opinii opon zimowych w rozmiarze 235/60 R18.

Continental WinterContact TS 850 P 235/60 R18 107V XL

Opony Continental WinterContact TS 850 P to absolutnie najwyższa półka, jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości. Ich użytkownicy chwalą je między innymi za:
 • niskie generowanie szumów w czasie jazdy, co niewątpliwie wpływa na poprawę komfortu jazdy, co szczególnie przydatne jest w czasie długich podróży;
 • bardzo dobrą przyczepność, zwłaszcza na zakrętach;
 • wysoką wytrzymałość, dzięki której model ten posłuży nam przez wiele sezonów;
 • niskie opory toczenia, które przekładają się na stosunkowo niewielkie zużycie paliwa,
Pamiętajmy jednak, że model ten posiada również swoje wady, do których, według magazynu Auto Bild, możemy między innymi zaliczyć kiepskie hamowanie na suchej nawierzchni (wciąż jest ono jednak w granicach dopuszczalnej normy). Ponadto model ten kiepsko radzi sobie z poślizgiem wodnym, czyli aquaplaningiem, który może występować na przykład wiosną w czasie roztopów czy też jesienią, kiedy mamy do czynienia na drodze z opadami deszczu oraz mokrymi liśćmi.

Michelin Pilot Alpin 5 Suv Xl Fr 235/60 R18 107H

Kolejnym modelem znajdującym się na naszej liście jest Michelin Pilot Alpin 5 Suv Xl Fr 235/60 R18 107H. Według opinii użytkowników model ten cechują między innymi:
 • stosunkowo niski poziom generowanego hałasu, dzięki czemu użytkownicy cenią je za stosunkowo duży komfort jazdy;
 • obniżone opory toczenia, które przekładają się na stosunkowo niskie zużycie paliwa;
 • bardzo dobry handling na suchych, mokrych czy też oblodzonych nawierzchniach.
Jeżeli chodzi o wady tego modelu, to według testów przeprowadzonych przez magazyn Auto Bild model ten cechuje się stosunkowo długą drogą hamowania na mokrej nawierzchni, aczkolwiek wynik był w granicach normy.

Goodyear UltraGrip Performance G1 235/60 R18 107H

Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmują opony Goodyear UltraGrip Performance G1, które według ich użytkowników cechują się między innymi:
 • znakomitą odpornością na aquaplaning, co szczególnie przydatne jest w okresach przejściowych, czyli jesienią i wiosną, w czasie na przykład roztopów;
 • znakomitą przyczepnością oraz drogą hamowania na suchej, mokrej czy też oblodzonej nawierzchni, co może być pomocne w trudnych obszarach, takich jak na przykład góry.
Jeżeli zaś chodzi o wady tego modelu, to według testów przeprowadzonych przez magazyn Auto Bild możemy wśród nich wymienić stosunkowo duże opory toczenia przekładające się na zwiększone zużycie paliwa oraz duży poziom generowanego hałasu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo