Na rynku motoryzacyjnym istnieją trzy podstawowe rodzaje opon samochodowych: zimowe, letnie i całosezonowe. Każde z nich ma swoje przeznaczenie. Różnią się przede wszystkim budową bieżnika, liczbą nacięć na powierzchni opony (lameli), ale przede wszystkim właściwościami zastosowanej mieszanki gumowej. Czy jazda na oponach zimowych latem jest dozwolona? Jakie są skutki braku zmiany opon z zimowych na letnie?
Czy na oponach zimowych można jeździć w ciepłe dni? Wielu kierowców zadaje sobie to pytanie, szczególnie teraz, w okresie wiosennym, kiedy to warunki pogodowe stają się coraz lepsze. Jazda na oponach zimowych latem nie jest wskazana ze względu na bezpieczeństwo i znaczne szybsze zużywanie się opon. Jednak nie jest to powód, dla którego nie powinno się wsiadać do samochodu. Jazda latem na „zimówkach” jest możliwa, pamiętać trzeba jednak, że guma zastosowana do jej wytworzenia nie pracuje w swoich naturalnych warunkach i nie spełnia wszystkich założonych parametrów.
Sprawdź nasz ranking opon letnich
Jest kilka aspektów, które wykluczają jazdę na oponach zimowych w letnie dni. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo. Mieszanka gumowa zastosowana do produkcji opon letnich inaczej zachowuje się w wyższych temperaturach. Zmienia się jej przyleganie do nawierzchni, przez co znacznie poprawia się przyczepność pojazdu. Zimowe opony nie mają tendencji do polepszania swoich właściwości w wyższych temperaturach. Wytworzone zostały z myślą o zimowych, śnieżnych podróżach, dlatego są sztywniejsze, a przyczepność zawdzięczają licznym lamelom, które mają za zadanie wgryzać się w śnieg.
Kolejnym punktem wpływającym na bezpieczeństwo jest zachowanie się opon zimowych i letnich w warunkach deszczowych, przy wyższych temperaturach. Opony letnie są do takich warunków lepiej przystosowane, dlatego jazda w deszczu, w ciepłe dni na oponach zimowych może być dodatkowym wyzwaniem, zwłaszcza przy wyższych prędkościach.
Następnym argumentem przemawiającym za koniecznością zmiany opon zimowych na lato jest ich szybsze zużywanie się. W ciepłe dni, kiedy asfalt osiąga wysokie temperatury, opona zimowa znacznie szybciej się zużywa. Jest to nieekonomiczne i prowadzi do szybszej konieczności wymiany kompletu opon na nowe, co wiąże się z nie małym wydatkiem.
Sprawdź, kiedy wymienić opony na letnie
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – tak, można. Jednak pamiętać należy, że opony zimowe w ciepłe dni nie zachowują się w stu procentach tak zrobiłyby to opony letnie. Przy pokonywaniu krótkich, szczególnie miejskich tras nie ma to większego znaczenia, poza oczywiście znacznie szybszym zużywaniem się bieżnika.
Jednak podczas częstej jazdy czy dłuższych podróży zmiana opon wydaje się być rozsądniejszym wyjściem. Należy mieć z tyłu głowy, że jazda na niewłaściwym ogumieniu może nie sprawdzić się w trudniejszych warunkach. Nie należy wtedy przesadzać z nadmierną prędkością jazdy ani ostro wchodzić w zakręty.
Jadąc w ciepły dzień po rozgrzanym asfalcie zimowa opona nie zapewni nam odpowiedniej przyczepności. Dodatkowo zimowe opony na rozgrzanej nawierzchni znacznie wydłużają drogę hamowania, co jest bardzo istotne, szczególnie w deszczowe dni.
Różnice między oponami zimowymi i letnimi są dość spore. Nie chodzi tylko o wygląd i ilość lameli na bieżniku, ale przede wszystkim na właściwości techniczne ogumienia. Opony zimowe najlepiej sprawdzają się, gdy temperatura sięga do około 8 stopni Celsjusza, powyżej mogą tracić swoje parametry.
Jazda latem na zimowych oponach jest dozwolona, jednak okazać się może bardzo niebezpieczna, dlatego lepszym rozwiązaniem, w miarę możliwości, jest zmiana na letni egzemplarz lub zakup jak najlepszych opon wielosezonowych, bez obaw i konieczności zmiany.