Data publikacji:

Jak czytać oznaczenia felg?

Felgi to ważny element samochodu, który wyróżnia się wyjątkowo szczegółową specyfikacją oraz dokładnymi oznaczeniami. Wspomniane oznaczenia felg są umieszczone w jednym miejscu, jednak wiele osób nie wie, jak do niego dotrzeć oraz w jaki sposób prawidłowo odczytać umieszczone tam informacje. 

Dlaczego oznaczenia na felgach są ważne? 

Oznaczenia felg umieszczane są na obręczy, dzięki czemu swobodnie można odczytać zawarte tam dane. Informacje, jakie znaleźć można na obręczy felgi, dotyczą głównie jej wymiarów, cech konstrukcyjnych, ich rodzaju oraz innych, ważnych z perspektywy kierowcy informacji.  
Znajomość rozmieszczenia informacji na felgach oraz umiejętne odczytanie dostępnych tam danych sprawia, że dobranie idealnych obręczy jest niezwykle łatwe. Wiele osób, które poszukują informacji o danym rodzaju felg, zadają pytanie, jak prawidłowo odczytywać oznaczenia felg umieszczone na obręczach.  
Skorzystaj z naszego kalkulatora felg i dobierz idealny model do samochodu
Z umieszczonych na felgach oznaczeń można wyczytać wiele niezbędnych informacji o specyfikacji danego modelu. Jakie konkretnie informacje można zdobyć czytając oznaczenia na felgach oraz jak we właściwy sposób je rozszyfrować? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w instrukcjach poniżej.  

Gdzie są oznaczenia na felgach aluminiowych, a gdzie na felgach stalowych? 

Felgi do samochodu można znaleźć na rynku w niezliczonej ilości wersji. Różnorodność felg niesie ze sobą także nieregularną formę umieszczania oznaczeń. Ze względu na to, że umieszczanie oznaczeń na felgach nie jest określone żadnym konkretnym przepisem, umieszczone informacje mogą znajdować się w różnych miejscach na powierzchni obręczy felgi. To, gdzie można znaleźć oznaczenia zależy w  głównej mierze od modelu, konstrukcji, producenta lub rodzaju felgi.  
Najważniejszą cechą felg aluminiowych jest ich wygląd. Aby zachować nieskazitelny wygląd felg, producenci tego typu wyposażenia umieszczają wszelkie informacje na wewnętrznej stronie obręczy felgi. Najczęściej specyfikację danego modelu znaleźć można na ramionach felgi lub blisko otworu centralnego. Wyjątkiem od umieszczania informacji w niewidocznym miejscu są felgi w samochodach sportowych. 
W przypadku oznaczeń na felgach stalowych, których celem nie jest dodanie samochodowi stylowego wyglądu, można ich szukać w bardziej dostępnych miejscach. Producenci felg stalowych nie umieszczają ich schowanych do tego stopnia, jak często bywa w przypadku felg aluminiowych. Oznaczenia felg stalowych są znacznie łatwiejsze do odczytania, ponieważ zazwyczaj są umieszczone w dostępnym miejscu.  

Oznaczenie felg — wymiary 

Wymiary felgi to podstawowe informacje, jakie znaleźć można na ich powierzchni. Wymiary felgi dotyczą ich wysokości oraz średnicy obręczy. Szerokość felgi to zazwyczaj pierwsza liczba w zapisie, dlatego odnalezienie tej informacji nie jest trudne. Szerokość felgi to wymiar, który producent podaje w calach. Ten parametr dostarcza informacji o tym, jaka odległość oddziela przeciwległe końce felgi. Na podstawie tej informacji można dobierać szerokość opony, która ma zostać założona na felgę. Wybierając opony do swojego samochodu, należy pamiętać o tym, że szerokość opony powinna być mniejsza od szerokości posiadanej felgi. 
Średnica obręczy to także ważna informacja, którą odczytać można z oznaczeń umieszczonych na feldze. Średnica obręczy, tak jak szerokość felgi, to zmienna podawana w calach. Opona, aby była idealnie dopasowana do felgi, musi mieć średnicę wewnętrzną w takim samym rozmiarze jak średnica felgi.  

Oznaczenia felg — rozstaw śrub 

Rozstaw śrub, zwany także rozstawem otworów montażowych, znaleźć można w oznaczeniu na feldze jako zapis symbolu PCD. Symbol ten oznacza Pitch Circle Diametr, i określa ilość otworów montażowych oraz średnicę okręgu, na którym można je opisać.  
Producenci felg zazwyczaj nie umieszczają takich informacji w bliskiej odległości do oznaczeń średnicy oraz szerokości. Idealne dopasowanie felgi do koła jest wymagane w przypadku dobierania piasty do koła samochodu.  
Przykładowy fragment oznaczeń, który zawiera tę informację może brzmieć: „5x112”. W tym przypadku liczba 5 określa ilość otworów montażowych w feldze, czyli miejsc w których można umieścić śruby (inaczej nazywane szpilkami). Liczbą 112 oznacza się średnicę okręgu, na której opisane są poszczególne otwory. Średnica okręgu zazwyczaj podawana jest w przeliczeniu na milimetry, jednak wciąż znaleźć można modele, w których ta wartość opisana jest w calach.  

Profile felg 

Dla kierowców niezwykle ważne jest także spojrzenie na felgę pod kątem jej profilu. Profil przekroju określany jest literami, z czego każda z nich oznacza: 
  • H — Hump — garb, czyli ta część felgi, która ma wpływ na wytrzymałość oraz sztywność obręczy, 
  • H2 — Double Hump — garb widoczny jest po obu stronach patrząc na przekrój felgi, 
  • FH — Flat Hump — garb w tym przypadku jest płaski i znajduje się po wewnętrznej stronie patrząc na przekrój felgi, 
  • FH2 — Double Flat Hump — płaski garb znajduje się po obu stronach, 
  • CH — Combination Hump — ten profil łączy w sobie dwa różne typy garbu, 
  • EH2 — Extended Hump — garb w tym przypadku jest rozszerzony, 
  • EH2+ — w tym przypadku garb jest znacznie rozszerzony.  

Profil kołnierza felgi  

Ten parametr określa się dopasowanymi literami. Aby wiedzieć, jaki rodzaj ma dany kołnierz, warto znać ich rozróżnienie: 
  • A — rowery, motorowery, motocykle itd.,      
  • B — idealne rozwiązanie dla starszych samochodów osobowych, 
  • D — idealnie pasuje do motocykli, rowerów, motorowerów, skuterów lub wózków widłowych,  
  • J — samochody osobowe,  
  • JJ — samochody terenowe. 
Zdjęcie: formatoriginal / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!