Data publikacji:

Ranking najlepszych olejów silnikowych

Ilość kontrolek, jakie znaleźć można na desce rozdzielczej w samochodzie, u wielu osób może wywołać zawrót głowy, jednak prawdą jest, że każdy kierowca musi wiedzieć, co oznacza każda z nich oraz powinien znać sposób postępowania wtedy, gdy jedna z kontrolek nagle się zaświeci.
Ranking olejów silnikowych

Co oznacza świecąca kontrolka oleju?

Kontrolka oleju to niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych kontrolek, jakie mogą zaświecić się na desce rozdzielczej. Co ona oznacza oraz dlaczego olej silnikowy jest tak ważny dla prawidłowego działania każdego samochodu? Olej silnikowy w samochodzie odpowiada za smarowanie w silniku, a dokładniej stanowi cienką warstwę filmu między tłokiem a cylindrem, dzięki czemu praca silnika jest nieprzerwana i sprawna.
Zatem, czym grozi brak oleju silnikowego w samochodzie? W sytuacji gdy ilość oleju silnikowego jest niewystarczająca, dochodzi do zetknięcia metalów, a to z kolei może szybko doprowadzić do zatarcia silnika. Z tego właśnie względu zaświecenie się żółtej lub – co gorsza – czerwonej kontrolki na desce rozdzielczej w samochodzie powinno zaangażować kierowcę do uzupełnienia braków oleju silnikowego.
Jak często należy wymieniać olej silnikowy? Jak czytać oznaczenia oleju silnikowego? Jakie są rodzaje olejów silnikowych? Jaki jest najlepszy olej silnikowy oraz jak go wybrać? Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego każdy kierowca powinien zapoznać się z jego treścią.

Jak sprawdzić stan oleju silnikowego?

Regularna kontrola i dbanie o stan techniczny samochodu to klucz do sukcesu, który pozwala cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą bez pojawiających się usterek. Niewątpliwie regularne kontrolowanie stanu oleju silnikowego jest jedną z najważniejszych czynności, którą powinien wykonywać każdy zmotoryzowany. Zatem jak prawidłowo sprawdzić stan oleju silnikowego, aby być pewnym otrzymanego wyniku?
Podstawowym elementem, który należy wykorzystać do sprawdzenia poziomu oleju silnikowego, jest bagnet. Ten element znaleźć można w każdym samochodzie. Wyróżnia się on żółtą lub czerwoną końcówką. Bagnet po wyciągnięciu wskaże poziom oleju, który powinien znajdować się na podziałce pomiędzy oznaczeniami minimum a maximum.
Jak często należy sprawdzać olej w samochodzie? Częstotliwość sprawdzania poziomu oleju silnikowego jest uzależniona od wielu czynników, takich jak wiek samochodu, jego stan oraz sposób, w jaki najczęściej jest użytkowany. Najczęstszą praktyką jest, że w samochodach poruszających się w ruchu miejskim należy sprawdzać olej nie rzadziej niż po przejechaniu 1500 km, z kolei w samochodach poruszających się głównie w ruchu pozamiejskim należy sprawdzać olej co najmniej co 3500 km.
Znacznie ułatwione zadanie mają kierowcy nowoczesnych samochodów, w których o poziomie oleju lub konieczności jego sprawdzenia informuje specjalny komunikat pojawiający się na desce rozdzielczej.

Oznaczenia oleju silnikowego – jak je odczytywać

Oleje silnikowe dostępne w sklepach oznaczone są różnymi symbolami, które dla wielu osób mogą nie być do końca jasne. Co oznaczają liczby znajdujące się na pojemnikach z olejem silnikowym? Poniższe wyjaśnienie z całą pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.
Pierwsza liczba umieszczona na każdym opakowaniu oleju silnikowego oznacza przydatność oleju w niskich temperaturach. Odczytywanie tej wartości jest niezwykle proste, ponieważ im mniejsza liczba, tym lepiej dany olej silnikowy sprawdza się w niskich temperaturach.
Z kolei druga liczba umieszczona na opakowaniu oleju silnikowego, która znajduje się po literze W, oznacza lepkość oleju w wysokich temperaturach. W tym przypadku, analogicznie jak przy pierwszej liczbie, wyższa liczba oznacza, że olej silnikowy jest gęstszy w wysokiej temperaturze.
Większość producentów samochodowych zaleca stosowanie w swoich samochodach olejów o lepkości 40, ponieważ oleje silnikowe o niższej lepkości znajdą główne zastosowanie we współczesnych, ciasno dopasowanych sinikach.
Niska lepkość ma wpływ na gęstość oleju silnikowego, dlatego taki olej w wysokich temperaturach jest rzadki, co z kolei przekłada się na zmniejszenie oporów pracy silnika, a sam olej jest znacznie bardziej energooszczędny.
Kiedy jednak nie należy stosować oleju silnikowego o niskiej lepkości w przypadku wysokich temperatur? Takie rozwiązanie nie jest zalecane w przypadku samochodów sportowych, w których silnik narażony jest na spory wysiłek. Rzadki olej może wówczas nie zapewnić wystarczającej ochrony. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oleju o najwyższej możliwej lepkości wysokotemperaturowej.

Olej silnikowy – co ile należy go wymieniać?

Oczywiste jest, że aby samochód działał w pełni sprawnie, konieczna jest regularna wymiana oleju silnikowego. Zatem co ile należy wymienić olej silnikowy na nowy oraz jaki olej silnikowy wybrać?
W większości przypadków informacje na temat częstotliwości wymiany oleju podaje producent samochodu, jednak gdy taka informacja nie jest podana, należy wiedzieć, co ile kilometrów warto przeprowadzić wymianę oleju w samochodzie.
W wielu samochodach wymiana oleju powinna mieć miejsce po przejechaniu od 10 tysięcy do 15 tysięcy kilometrów, przy czym nie powinna być ona przeprowadzana rzadziej niż raz na rok. W przypadku samochodów wystawionych na częstą eksploatację wymiana oleju silnikowego powinna odbywać się znacznie częściej, czyli co 7–10 tysięcy kilometrów.
O czym należy pamiętać, wymieniając olej silnikowy? Podczas takiego zabiegu warto także wymienić inny ważny element w samochodzie, którym jest filtr. Filtr w samochodzie zbiera nagromadzone zanieczyszczenia, które powstają podczas spalania i tarcia.

Jaki olej silnikowy jest najlepszy? Olej syntetyczny czy półsyntetyczny?

Jaki olej silnikowy jest najlepszy? Takie pytanie zaskakująco często pada ze strony kierowców, którzy nie są zaznajomieni z mechanicznymi aspektami swojego samochodu, jednak wbrew powszechnym opiniom na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
W wielu przypadkach rodzaj i typ oleju określają producenci samochodów, którzy wskazują który z dostępnych na rynku produktów to najlepszy olej silnikowy do danego modelu samochodu. Zazwyczaj producenci określają także podstawowe kryteria, jakie powinien mieć dobry olej silnikowy, jakimi są klasa lepkości oleju oraz jego specyfikacja jakościowa dostosowana do silnika i całego modelu samochodu.
Co to jest specyfikacja jakościowa? Można ją podzielić na dwa rodzaje: podstawową (API – Amerykański Instytut Naftowy) oraz precyzyjną (ACEA – Zrzeszenie Europejskich Producentów Pojazdów), które określają przeznaczenie oleju w skali od A1/B1 do A5/B5.
Równie ważnym aspektem jest podział olejów silnikowych na oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Oleje mineralne w znacznej większości przypadków stosuje się w starych samochodach, a w połączeniu ze znacznie zużytym silnikiem powodują większe spalanie oleju, niż przewiduje to norma.
Oleje półsyntetyczne są nieco lepsze od mineralnych, ponieważ zapewniają znacznie lepszą ochronę silnika samochodu. Co ważne, takie oleje silnikowe są także tańsze niż oleje mineralne.
Oleje syntetyczne są obecnie najlepszym wyborem, ponieważ niezależnie od temperatury zachowują one swoje właściwości. Z tego powodu wykorzystuje się je w przypadku większości nowych samochodów.

Najlepszy olej silnikowy – ranking

W odpowiedzi na pytanie, jaki olej silnikowy wybrać, z pewnością pomoże poniższy ranking olejów silnikowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!