Data publikacji:

Jakie są rodzaje świateł samochodowych? Jakie wybrać żarówki? Jakie powinny mieć cechy?

Światła na drodze pozwalają nam na bezpieczne poruszanie się – omijanie przeszkód, dostrzeżenie zwierzęcia, pieszego i innego pojazdu. Ich stosowanie jest obowiązkowe przez całą dobę. Czasami warto przypomnieć sobie, kiedy stosować poszczególne światła, a także odświeżyć informacje na temat wymiany żarówek oraz ich pożądanych cech. Tym właśnie zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Dowiedz się, jakie wyróżniamy rodzaje świateł samochodowych.
Przeczytaj również: Jak nabić klimatyzację samemu?
rodzaje świateł samochodowych

Światła samochodowe – rodzaje

To, jakie są podstawowe rodzaje reflektorów samochodowych, wie właściwie każdy z nas, jednak czasami warto odświeżyć te informacje. Wymienić można światła:
  • drogowe – czyli tzw. długie. Oświetlają większy odcinek drogi przed autem. Używamy ich razem ze światłami mijania po zmierzchu. Należy je wyłączyć, gdy tylko zobaczymy nadjeżdżający inny samochód;
  • mijania – czyli tzw. krótkie, barwy białej. Mają oświetlać drogę i nie razić kierowców jadących z naprzeciwka, dlatego często są ustawiane w sposób asymetryczny. Używamy ich przez całą dobę, niezależnie od warunków na zewnątrz;
  • dzienne – to energooszczędny odpowiednik świateł mijania, który może być stosowany w ciągu dnia. Są w kolorze białym i nie każdy samochód jest w nie wyposażony, ponieważ nie są obowiązkowe;
  • przeciwmgielne – wykorzystywane podczas ograniczonej przez mgłę lub opady widoczności. Przednie mogą być białe lub żółte, natomiast tylne świecą na czerwono;
  • kierunkowskazy – w kolorze żółtym. Ich funkcją jest wskazywanie zamiarów kierowcy na drodze i sygnalizowanie wykonywania manewrów.
  • Oprócz tego można wymienić światła hamowania, które świecą na czerwono podczas hamowania, czy światła pozycyjne (postojowe) używane do oświetlania auta podczas postoju. Te ostatnie mogą być czasami używane zamiennie z awaryjnymi, które z kolei świecą na żółto i powodują uruchomienie się wszystkich kierunkowskazów w aucie. We wszelkich klasyfikacjach często zapomina się o światłach odblaskowych – te wyłącznie odbijają światło. Istotne jest również oświetlenie wewnętrzne, w środku auta.

    Rodzaje świateł samochodowych – jaką żarówkę wybrać?

    Pamiętaj o tym, że nie wszystkie rodzaje żarówek możesz zamontować w każdym miejscu w samochodzie. Przykładowo żarówki:
  • halogenowe H1, H2, H4, H7 czy H9 lub ksenonowe D2S, D2R możesz zamontować zazwyczaj w światłach do jazdy dziennej,
  • PY21W lub W5W to wybory dedykowane światłom kierunkowym,
  • H1 czy H15 mogą znaleźć zastosowanie w światłach przeciwmgielnych.
  • Przykłady dotyczące żarówek pasujących do różnych rodzajów świateł w samochodzie można mnożyć. W praktyce najlepiej sprawdzić, jakie żarówki mieliśmy zamontowane do tej pory, lub poprosić mechanika o pomoc w doborze odpowiednich.

    Jakie żarówki do auta?

    Podczas zakupu żarówek do samochodu zapewne natkniesz się na ich różne rodzaje – ksenonowe, halogenowe lub LED-owe. Na drogach już właściwie nie uświadczymy żarówek wolframowych, które miały tendencję do czernienia. Jaki rodzaj żarówek wybrać? Te halogenowe są najtańsze na etapie zakupu, ale nie dają tak dobrych wrażeń związanych z oświetlaniem drogi czy wydajnością. W wielu przypadkach są jednak satysfakcjonującym wyborem dla kierowców.
    Ci nieco bardziej wymagający stawiają na ksenony lub LED-y. Pierwsze z nich wyróżniają się doskonałą jakością świecenia. Są wydajniejsze od halogenów, ale też droższe. Mogą generować nawet dwa razy mocniejszy strumień światła, ale niezbyt dobrze radzą sobie z częstym zapalaniem i gaszeniem. Z kolei LED-y są wyjątkowo oszczędne i ekologiczne. Wcale nie są tak drogie, nie wymagają wykonywania dodatkowych instalacji w aucie, a do tego są kilkukrotnie wydajniejsze od halogenów.

    Na co zwracać uwagę, kupując żarówki samochodowe?

    Wybierając żarówki, sprawdzaj czas ich deklarowanego przez producenta działania. Najlepiej kupować je w zestawach – jest to opłacalne i wygodne. Koniecznie skontroluj ich rodzaj i sprawdź, czy możesz zamontować je w swoim samochodzie. Oprócz tego bardzo istotne jest to, by kupowany produkt posiadał homologację.
    W innym, skrajnym przypadku może on być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Dobrym pomysłem jest wybierać światła renomowanych producentów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skierować swoją uwagę również w stronę mniej znanych wytwórców. Często warto też sprawdzać opinie użytkowników o konkretnych modelach lub prosić swojego mechanika o wyrażenie zdania.

    O czym pamiętać podczas wymiany żarówek?

    Żarówki należy wymieniać zawsze obie równocześnie, nawet jeżeli spaliła się tylko jedna z nich. W ten sposób można uniknąć dysproporcji związanych z natężeniem generowanego przez nie światła. Podczas wymiany nie można dotykać gołą ręką żarówek, ponieważ obniża to ich żywotność. Warto kontrolować również to, w jakim stanie jest elektryka pojazdu, ponieważ najmniejsze uszkodzenia w tym zakresie nie tylko ograniczają trwałość żarówek, ale mogą ciągnąć za sobą w przyszłości również inne, poważniejsze problemy.
    W niektórych samochodach samodzielna wymiana żarówek jest prosta i szybka, natomiast w innych wymaga wprawionej ręki i odkręcenia kilku elementów w pojeździe. Jeżeli zatem wymiana wydaje się zbyt trudna, koniecznie udaj się do mechanika – ten dodatkowo ustawi światła w prawidłowym położeniu przy pomocy specjalistycznego sprzętu.

    Ciekawostki na temat żarówek samochodowych

  • Żarówki H1 zazwyczaj działają przez około 350 godzin, natomiast H4 nawet dwa razy dłużej.
  • Rekomenduje się wybór żarówek o temperaturze około 4200 K, jednak dopuszczalne są również modele świecące bliżej 3000 K.
  • Żarówki świecące na niebiesko nie są legalne, a światła w samochodzie mają napięcie 12 V.
  • Korzystaj z wyszukiwarek żarówek, wskazówek mechaników oraz wzoruj się na wyposażeniu fabrycznym samochodu i instrukcjach podczas wyboru produktów do swojego auta.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!