Data publikacji:

Objawy ślizgającego się sprzęgła. Co robić?

Jedną z częstszych awarii silników samochodowych jest tzw. ślizgające się sprzęgło. Usterka ta jest najczęściej bezpośrednim wynikiem naturalnego zużycia się elementów układu napędowego pojazdu. Jej objawów nie należy ignorować, ponieważ mogą doprowadzić do poważnego wypadku. Tłumaczmy zatem, jak je rozpoznać, a także jakie środki zaradcze podjąć. 
ślizgające się sprzęgło

Do czego służy sprzęgło w aucie?

Sprzęgło jest jednym z kluczowych elementów układu napędowego. Odpowiada za przeniesienie momentu obrotowego silnika do skrzyni biegów, przyczyniając się do ruchu osi auta. Oznacza to, że bez niego pojazd nie jest w stanie poprawnie ruszyć, a kierowca będzie miał problemy ze zmianą biegów. Awaria sprzęgła wpływa więc w bardzo widoczny sposób na funkcjonowanie samochodu, dlatego gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany w jego działaniu, powinniśmy szybko podjąć czynności zapobiegające pogorszeniu się sytuacji. 
Czytaj również: ABS - co to?
Sprzęgła mogą mieć bardzo różną budowę, ale większość z nich składa się z kilku podstawowych części. Podstawę stanowi tutaj tarcza, jak również kierownica, a więc element łączący pedał z całym mechanizmem. Poza tym sprzęgło posiada również sprężynę, która sprawia, że pedał wraca do pozycji wyjściowej po zdjęciu z niego stopy, a także łożysko i docisk utrzymujące tarczę w miejscu, tak aby optymalnie stykała się z kołem zamachowym układu napędowego. 

Ślizgające się sprzęgło – objawy

Pierwszym sygnałem wskazującym na awarię sprzęgła są głośne i wcześniej nieobecne dźwięki pojawiające się po wciśnięciu jego pedału. Sprzęgło może też reagować z opóźnieniem nawet po maksymalnym dociśnięciu.
Ślizgające się sprzęgło może prowadzić do wytworzenia się odczuwalnych i uciążliwych drgań w kabinie kierowcy. 
Jednym najważniejszych objawów ślizgającego się sprzęgła jest zauważany podczas ruszania, kiedy silnik pracuje na dużych obrotach, ale zdaje się nie dostarczać normalnej mocy kołom. Takie same zjawisko możemy zaobserwować także podczas jazdy na wysokich biegach. Samochód nie przyspiesza w optymalnym tempie i nie utrzymuje pożądanej prędkości. 
Ślizgające się sprzęgło zwiększa także nienaturalnie temperaturę układu napędowego. 

Ślizgające się sprzęgło – co robić?

Sprzęgła samochodowe, podobnie jak inne elementy mechaniczne, mają ograniczoną długość życia, której nie sposób znacząco wydłużyć. Prędzej czy później będziemy musieli więc zmierzyć się z tym, że zacznie ono odmawiać posłuszeństwa. 
Gdy zauważymy jeden z wymienionych objawów problemów ze sprzęgłem, najlepiej udać się do warsztatu mechanicznego i poprosić o dokładną diagnostykę tego elementu. 
Jeżeli będziemy mieć szczęście, rozwiązaniem problemu może okazać się wyłącznie wymiana jednej z części sprzęgła – najszybciej zużyciu ulega jego tarcza, docisk, linka lub łożysko oporowe. Wielu ekspertów radzi jednak, żeby nie oszczędzać i nawet w przypadku problemów z jednym elementem od razu zakupić cały zestaw sprzęgła, aby uniknąć dodatkowych wizyt u specjalisty. Bardzo często bowiem wymiana pojedynczej części tylko odwleka w czasie kolejne naprawy.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski