Data publikacji:

ABS. Co to jest i jak działa?

Jak działa system ABS w samochodzie? Czy ABS w samochodzie poprawia bezpieczeństwo? Hamowanie z ABS jest bardziej wydajne, niezależnie od warunków, oczywiście jeżeli potrafisz to robić dobrze. Dowiedz się więc co nieco o ABS. Co to jest i jak działa?

Co to jest ABS?

ABS to system, który podczas hamowania zapobiega blokowaniu kół. Do zablokowania kół dochodzi na krótki czas. ABS zmniejsza ciśnienie w układzie hamulcowym w sytuacji, kiedy koła dłużej się ślizgają. System pozwala więc na odzyskanie przyczepności i ponowne zablokowanie kół. Proces zachodzi bardzo szybko. W każdej sekundzie wielokrotnie zmniejsza się ciśnienie w układzie hamulcowym i znowu dochodzi do zablokowania kół. 
ABS – co to jest? Z czego składa się ABS? To czujniki prędkości obrotowej kół, sterownik analizujący sygnały pochodzące z sensorów i modulator ciśnienia. 

ABS – co oznacza?

ABS w języku angielskim znaczy „Anti-Lock Breaking System”.

Co daje ABS kierowcy? 

To już nie tylko luksus w drogich autach, a niemalże chleb powszedni. Jak działa ABS, że pomaga kierowcy bezpiecznie prowadzić pojazd? Hamowanie z ABS pozwala prowadzącemu auto zachować stabilność samochodu w trakcie nagłej redukcji prędkości, skrócić drogę hamowania i utrzymać kierowalność auta. Hamowanie ABS zwiększa bezpieczeństwo niezależnie od warunków atmosferycznych. System ABS umożliwia skręt podczas hamowania. ABS znacznie poprawia sterowność samochodu. 

Jak działa ABS w samochodzie?

System ABS sprawdza się najlepiej na śliskiej nawierzchni lub podczas wykonywania gwałtownych manewrów. Jego działanie jest uzależnione od reakcji kierowcy. Jeśli kierowca nie wciśnie pedału hamulca, ABS nie zacznie działać. System ma wyeliminować konieczność stosowania tak zwanego hamowania pulsacyjnego i tak rozdzielić siłę hamowania w układzie hamulcowym, by żadne koło nie uległo zablokowaniu.
Pamiętaj, że w autach, które posiadają ABS, stanowczy nacisk na pedał jest lepszym rozwiązaniem niż hamowanie pulsacyjne, którego mogłeś nauczyć się podczas lekcji w szkole jazdy lata temu. Od 2004 roku obowiązek montowania ABS dotyczy wszystkich pojazdów produkowanych w Unii Europejskiej. W Polsce po 2006 roku. Jeśli zatem zdawałeś egzamin na prawo jazdy przed rokiem 2006 w Polsce albo przed 2004 w Unii Europejskiej, a teraz jeździsz autem z ABS, to hamuj przez mocne dociśnięcie pedału hamulca, a nie pulsacyjnie. Hamowanie w wyraźny sposób przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa kierowcy. 

Jak włączyć ABS w aucie?

Nie musisz go włączać żadnym przyciskiem. Jeśli masz w aucie ABS, to wiedz, że uruchamia się on automatycznie. Jeśli jesteś kierowcą, to włączenie ABS odczujesz jako delikatne drgania na pedale hamulca. Jeśli jesteś pasażerem, to prawdopodobnie w ogóle nie zauważysz, że ABS jest aktywny w danym momencie. 
I teraz najważniejsza kwestia – system ten nie włącza się sam. ABS – co to oznacza w praktyce? To kierowca musi wcisnąć hamulec! Co więcej, siła wciśnięcia pedału hamulca określa górną granicę ciśnienia hamulcowego, które ma do dyspozycji ABS. Wniosek – umiejętne hamowanie samochodem z zamontowanym systemem ABS wpływa na jego efektywność. Im mocniej kierowca wciśnie pedał hamulca w takim pojeździe, tym lepiej zadziała system zapobiegający blokowaniu kół.

Czy moje auto ma ABS?

Jak sprawdzić, czy twoje auto ma ABS? Jeżeli masz nowy samochód, który kupiłeś na terenie Unii Europejskiej po 1 lipca 2004 roku lub w Polsce po 2006 roku, masz 100% pewność, że posiada on system ABS.
Zdjęcie: FabrikaPhoto / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.