Data publikacji:

Jaki środek do czyszczenia felg wybrać?

Dbanie o czystość i prezencję samochodu to nie tylko odkurzenie wnętrza i umycie na błysk karoserii. To także dokładne oczyszczenie i zabezpieczenie felg. Koła to elementy pojazdu, które są najbardziej narażone na kontakt z zanieczyszczeniami i szkodliwymi substancjami. Przez to dość szybko zaczyna pogarszać się ich stan. Z tego względu istotne jest, by nie tylko pobieżnie je oczyszczać, a dokładnie myć, wybierając specjalny środek do czyszczenia felg. Na rynku znajdziemy wiele produktów, obiecujących cały szereg korzyści z ich zastosowania. Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia felg? Podpowiadamy!
środek do czyszczenia felg

Na co trzeba uważać przy myciu felg?

Wielu kierowców chciałoby pozbyć się zanieczyszczeń z felg zaraz po ich zauważeniu, co często ma miejsce po dojechaniu do domu czy na stację. Nie jest to dobry pomysł. Zaraz obok felg znajduje się układ hamulcowy, który podczas korzystania z pojazdu mocno się nagrzewa. Od niego nagrzewają się felgi.
Potraktowanie nagrzanych aluminiowych elementów zimną wodą może doprowadzić do ich zniszczenia. Duża różnica temperatur to w tym przypadku przepis na szybką deformację i wykrzywienie felg. Na to już nie pomoże nawet dobry środek do czyszczenia felg aluminiowych i konieczna będzie wizyta w warsztacie. Warto więc odczekać, aż samochód całkiem ostygnie, zanim rozpocznie się prace pielęgnacyjne.
Inną istotną rzeczą, o której należy pamiętać, jest wybór odpowiedniej metody usuwania zabrudzeń. Bardzo mocne detergenty czy zbyt ostre szczotki mogą doprowadzić do powstania poważnych uszkodzeń lub nawet całkowitego zniszczenia felg. Warto także mieć świadomość, że tego rodzaju zniszczenia nierzadko powodują utratę gwarancji.
Tak więc warto zainwestować w odpowiedni środek do czyszczenia felg aluminiowych oraz stosowne akcesoria. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy się także zapoznać z instrukcją jego stosowania.

Dobry środek do czyszczenia felg aluminiowych – czyli jaki?

Środek do mycia felg powinien charakteryzować się przede wszystkim wysoką skutecznością i być w stanie usunąć nawet zapieczony, uporczywy brud. Jednocześnie nie powinien być szkodliwy dla skóry właściciela ani dla powierzchni felgi. Dodatkowym plusem produktu będzie atrakcyjna cena i wydajność. Felgi często ulegają zabrudzeniom i dobrze byłoby, gdyby kosmetyk wystarczył na więcej niż jedno czy dwa użycia.
Jednym z najbardziej popularnych środków jest preparat do felg K2 Roton. Ten płyn do czyszczenia felg odbarwia zanieczyszczenia na czerwono i pokrywa je aktywną pianą, co sprawia, że czyszczenie jest szybkie i łatwe. Środek rozprowadza się na ostudzonych felgach i pozostawia na kilka minut. Po tym czasie brud powinien bez problemu zejść. W przypadku mocno zapieczonych nieczystości wystarczy dodatkowo posłużyć się szczotką lub gąbką.
Warte uwagi są także produkty marek takich jak Tenzi czy Sonax Xtreme. Skuteczny przy usuwaniu brudu jest także kwas do czyszczenia felg, czyli produkt, którego pH ma odczyn kwasowy. Trzeba jednak stosować go z dużą ostrożnością.
Podczas decydowania, jaki wybrać preparat do czyszczenia felg aluminiowych, ranking tego rodzaju produktów może okazać się bardzo pomocny. Warto także zapoznać się z opiniami wystawionymi przez użytkowników środka, który nas interesuje, zanim dokonamy zakupu.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia felg?

Nierzadko na felgach pojawia się trudny do usunięcia, zapieczony brud, który nie daje się zmyć zwykłymi produktami. W takim przypadku potrzebny jest naprawdę mocny środek do czyszczenia felg.
Choć mogłoby się wydawać, że preparat, który jest przeznaczony do tego elementu pojazdu, nie uszkodzi go, niestety nie zawsze tak jest. Silnie żrące preparaty mogą uszkodzić aluminium, tworząc trudne lub nawet niemożliwe do usunięcia wżery i plamy.
Preparat do czyszczenia felg aluminiowych powinien być odpowiednio do nich dobrany. Przed zastosowaniem kosmetyku należy dokładnie przeczytać informacje, które producent umieścił na opakowaniu.
Bardzo istotne jest sprawdzenie, czy produkt może być użytkowany na posiadanych przez nas felgach – zwłaszcza jeżeli są pozbawione lakieru, chromowane lub anodyzowane. Nieodpowiedni bądź nieodpowiednio zastosowany środek może spowodować powstanie trwałych zniszczeń, nawet jeżeli jest to profesjonalny płyn do czyszczenia felg aluminiowych.
Podczas stosowania środków do czyszczenia felg, zwłaszcza tych mocnych lub o mocno kwasowym odczynie, należy bardzo uważać na własne bezpieczeństwo. Brak rękawiczek podczas pracy może skończyć się podrażnieniami lub nawet poparzeniami chemicznymi. Przy mocno żrących środkach warto także założyć maseczkę, aby nie wdychać ich oparów.

Domowe sposoby na czyszczenie felg aluminiowych

Jeżeli właściciel pojazdu z różnych powodów nie chce inwestować w profesjonalny płyn do czyszczenia felg aluminiowych, może wypróbować domowe sposoby usuwania zabrudzeń. Warto jednak pamiętać, że robi się to na własną odpowiedzialność.
Jednym z popularnych i stosunkowo bezpiecznych sposób jest oczyszczanie felg za pomocą sody oczyszczonej. Soda sprawdza się podczas domowych porządków, ale też skutecznie usuwa tłuszcz, brud i osady różnego pochodzenia z felg. Zastosowanie jest bardzo proste. Sodę wystarczy zmieszać z wodą, tak by powstała gęsta pasta, następnie nałożyć ją na ściereczkę i delikatnie oczyścić wybrane powierzchnie.
Inną metodą jest wykorzystanie pasty do zębów. Jej delikatnie właściwości ścierające pozwalają pozbyć się zanieczyszczeń, które przywarły do felg. Pastę wystarczy nałożyć na wilgotną ściereczkę i wyszorować nią felgi. Po wszystkim trzeba wszystko spłukać czystą wodą.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!