Data publikacji:

Do czego służy szczelinomierz?

Szczelinomierze to stosunkowo proste narzędzia pomiarowe, rzadko jednak trafiają one w ręce osób, które nie są dość mocno zainteresowane majsterkowaniem lub nie są profesjonalnymi inżynierami, mechanikami, geodetami, elektrykami, hydraulikami czy budowlańcami. Tłumaczmy zatem, do czego służy szczelinomierz, jak z niego korzystać, a także jaki model warto kupić. 
Garage Mechanics! Auto Mechanic Gapping Spark Plugs! Gapping Spark Plugs for a Vehicle!

Jak działa szczelinomierz?

Sama nazwa narzędzia jednoznacznie wskazuje na jego zastosowanie. Służy ono do precyzyjnego mierzenia wąskich przestrzeni w sytuacjach, w których zwykła miarka jest niewystarczająca z powodu trudnego fizycznego dostępu do mierzonego miejsca lub jego niewielkich rozmiarów. Przy użyciu szczelinomierza możemy poznać np. dokładne wymiary przekroju rury, wielkości luzu pomiędzy dwoma częściami różnych maszyn lub mechanizmów, a także szerokość szczeliny lub spoiny w murach. Potencjalne możliwości wykorzystania szczelinomierza są praktycznie niewyczerpane.

Rodzaje szczelinomierzy

Szczelinomierze dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – klinowe i listkowe.

Szczelinomierz klinowy

Przyjmuje on postać klina o różnej długości i grubości, na którego powierzchni umieszczona jest dokładna podziałka pomiarowa. Narzędzie często wyposaża się też w wygodny uchwyt ułatwiający pracę. Cieńszą końcówkę klina wkładamy w mierzoną wolną przestrzeń do czasu, aż stawi nam ona opór. Modele klinowe sprzedawane są najczęściej w zestawach, dzięki temu szybko dopasujemy je do sprawdzonego miejsca. Odmiana modelu klinowego są także szczelinomierze stożkowe – mają one okrągły przekrój i sprawdzają się głównie podczas kontroli głębokości lub średnicy różnego rodzaju odwiertów.

Szczelinomierz listkowy/płytkowy

Zdecydowanie bardziej kompaktowa wersja narzędzia, która jest preferowana przez osoby pracujące z różnego rodzaju maszynami, w tym oczywiście samochodami. Dzięki małym rozmiarom znacznie łatwiej operuje się nimi w ciasnych przestrzeniach. Składają się one z połączonych ze sobą metalowych listków, które można rozłożyć na podobieństwo wachlarza dzięki temu, że obracają się wokół tej samej osi. 
Każda płytka ma inną grubość, która jest wyraźnie oznaczona. Ze szczelinomierza korzystamy, wkładając je po kolei do mierzonej przestrzeni, aż nie zmieści się w nie żadna z nich. Ostateczny wynik uzyskujemy, sumując grubość każdego listka w szczelinie. Jest to nieskomplikowany patent, który pozwala odczytać wynik na wyczucie nawet w całkowitej ciemności.
Różnica w grubości pomiędzy każdym listkiem jest zazwyczaj bardzo niewielka (ok. 0,5 mm), co pozwala na uzyskania bardzo dokładnych pomiarów. Z oczywistych powodów narzędzie nie sprawdza się jednak do mierzenia szerszych szczelin. 

Jaki szczelinomierz wybrać?

Szczelinomierze wykonuje się prawie zawsze z metalu. Eksperci zaznaczają, że rodzaj wybranego materiału ma jednak spore znaczenie dla poprawności przeprowadzanych pomiarów, zwłaszcza jeżeli zależy nam na dokładności. Najczęściej szczelinomierze wykonuje się ze stali nierdzewnej, która jednak zwiększa swoją objętość pod wpływem ciepła. Oznacza to, że zebrane dane mogą być minimalnie inne w zależności od temperatury otoczenia lub badanego przedmiotu (np. rozgrzanego silnika). Dla największej precyzji zaleca się więc narzędzia wykonane ze stopów miedzi i aluminium, które niwelują ten problem.
W przypadku szczelinomierzy klinowych zwracamy uwagę na posiadaną przez nie skalę. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku produktów kupowanych w sieci, może się bowiem okazać, że dostaniemy model z miarką z imperialnym systemem miary (cale). Z drugiej strony jest ona przydatna w niektórych przypadkach, gdzie powszechnie się go stosuje. Oznaczenia cyfrowe powinny być wyraźnie i trwale umieszczone na metalowej powierzchni (wszelkiego rodzaju nadruki bardzo szybko mogą się zdrapać).
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski