Data publikacji:

Szumią opony? Zobacz, co robić

Komfort podróżowania jest niezwykle ważny zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Hałas dobiegający do samochodu może bardzo skutecznie zakłócić przyjemną jazdę bardzo szybko psując warunki dopuszczalnego komfortu. Powodów takiego zjawiska może być kilka. Zaczynając od problemów z silnikiem, przez wszelkiego rodzaju oddziaływanie atmosferyczne, aż do kół, które również mogą generować bardzo wysoki poziom hałasu i skutecznie rozpraszać uwagę kierowcy. Dlaczego opony w samochodzie piszczą i wydają szum? Co jest powodem i czy jest to niebezpieczne?
szumią opony co zrobić

Dlaczego opony generują szum?

Każdy model opon posiada własności, przy których wytwarzane są drgania własne. Kiedy wartości te podobne są do częstotliwości wzbudzających drgania (wynikające ze stanu opon, warunków pogodowych czy jakości nawierzchni), opony przestają skutecznie tłumić powstałe wibracje, a nawet jeszcze bardziej je zwiększają generując wzmożony hałas.
Wiele zależy od pojazdu i jego właściwości jezdnych. Zdarza się, że kiedy jeden kierowca skarży się na uciążliwy, bardzo przeszkadzający hałas pochodzący spod jego opon, inny używając ten sam komplet prawie go nie odczuwa.
Obecnie standard europejski wskazuje, że normą hałasu jest ten do 72 dB. Na etykiecie opon znajduje się informacja o poziomie głośności danego modelu. Przyjęło się, piktogram obrazujący jedną falę mieści się w przedziale -3 dB od normy lub jest równy wartości granicznej. Dla porównania, trzy fale na oznaczeniu informują, że hałas ten może być w granicy nawet czterokrotnie większej jak ten z jedną falą.
Dotyczy to tylko dobrze dopasowanych opon. W przypadku gdy źle dobierzemy nasze ogumienie, wartość ta nie jest prawidłowa, a generowany hałas może być znacznie większy.

Główne przyczyny powstawania szumu opon

Kiedy wiemy już czym jest hałas oraz to, że opony z natury wpadają w drgania generując śladowe ilości szumów, warto zastanowić się dlaczego hałas opon może być większy. Jakie są zatem przyczyny powstawania nadmiernego huczenia opon podczas jazdy samochodem?

Nieprawidłowy poziom ciśnienia

Po pierwsze ciśnienie. Dość duża ilość przypadków szumu opon wynika ze złego napompowania opony. Badania wykazują, że spadek ciśnienia w oponie o niecałe 0.5 bara poniżej normy może generować hałas większy o nawet 3 dB. Wystarczy, że spadek ciśnienia pojawi się w jednej z czterech opon, a charakterystyczny, uciążliwy hałas da się odczuć. Nie jest to tylko kwestia samego komfortu, ale nierównomierne tarcie opon o powierzchnie może generować dodatkowe niebezpieczeństwo.

Przepływ powietrza

Kolejnym powodem nadmiernego szumu opon jest przepływ powietrza przez rowki bieżnika, jego drgania podczas przechodzenia przez powierzchnię styku opony z nawierzchnią i przepływ między kołem, a nadkolem pojazdu. Już sam kontakt opony z jezdnią powoduje tarcie bloków bieżnika, co generuje drgania. W połączeniu z warunkami atmosferycznymi i silnym wiatrem, hałas generowany przez opony jest znacznie większy, tym samym bardziej odczuwalny.

Jakość i sezonowość opon

Kolejnym źródłem nadmiernego hałasu opon jest ich jakość i dostosowanie do pory roku. Wśród kierowców istnieje przekonanie, że opony zimowe cechują się większym generowanym szumem. Stwierdzenie to jest tylko częściowo prawdziwe, bowiem dobrej jakości opony zimowe wcale nie wykazują większych drgań.
Sprawa sprowadza się do niskiej jakości produktów, które powodować mogą większy niż założony poziom hałasu. Tak samo więcej szumu zauważyć można, kiedy stosujemy opony niedopasowane do pory roku. Dokładnie chodzi tu o użytkowanie letnich opon w niskich temperaturach i zimowych przy wyższych.
Na generowany hałas wpływa w głównej mierze tarcie opon i ich przyczepność, a na ten parametr z kolei w pewnym stopniu wpływa temperatura. Związane jest to z adaptacją mieszanki gumowej, jej elastycznością i rozszerzalnością temperaturową.

Jak zminimalizować szum opon?

Sprawa wydaje się być dość prosta i oczywista. Patrząc na powyższe powody hałasu, aby zminimalizować szum opon wystarczy odpowiednio dobierać ogumienie, dbać o dobrą kondycję opon i przede wszystkim korzystać z odpowiedniej klasy jakości. Im gorsze opony, tym większe drgania, a komfort jady coraz mniejszy.
Zdjęcie: Envato Elements