Data publikacji:

Test opon zimowych w rozmiarze 225/45 R17

Na rynku znajduje się wiele różnych modeli opon zimowych oferowanych przez poszczególnych producentów, w tym opony w rozmiarze 225/45 R17. Jednak aby wybrać najlepsze ogumienie, które w pełni odpowiadać będzie na dane potrzeby, warto zapoznać się z informacjami, które prezentuje niezależny test opon zimowych 225/45 R17 przeprowadzony przez niezależne instytucje, magazyny branżowe oraz niezrzeszonych ekspertów. Sprawdź ranking opon zimowych 225/45 R17 i wybierz model idealny.
ranking opon zimowych 225/45 r17

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru opon zimowych?

Sezon zimowy to czas, kiedy w szczególności zwrócić uwagę należy na odpowiednie ogumienie pojazdu. Nawierzchnia zazwyczaj jest wtedy śliska, mokra, zaśnieżona lub pełna błota pośniegowego, co stanowi utrudnienie dla poruszającego się auta. Kluczowe więc w oponach są zastosowane technologie wspomagające przyczepność auta, rzeźba bieżnika ułatwiająca odprowadzanie podczas jazdy śniegu i wody, a także tworzywo i forma, dzięki której możliwe jest uzyskanie jak najkrótszej drogi hamowania.
Jakie opony zimowe wybrać? Wartościowy ranking opon zimowych 225/45 R17 powinien uwzględniać też koszty związane z eksploatacją opon, ich wytrzymałość, tempo zużywania oraz spalanie paliwa w związku z ich zastosowaniem. Są to bardzo istotne aspekty szczególnie dla tych kierowców, którzy w okresie zimowym jeżdżą dużo. Wartościowym parametrem, jaki prezentują zestawienia, jest również cena opon w odniesieniu do ich jakości. Niekiedy opony klasy średniej w niczym nie ustępują ogumieniu premium. Wówczas nie ma potrzeby przepłacania, zwłaszcza gdy budżet na zakup opon jest ograniczony.
Wybierając opony zimowe, należy też pamiętać o precyzyjnym dopasowaniu rozmiaru ogumienia do posiadanego modelu pojazdu. Niewłaściwy dobór parametrów wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz znacznie zmniejsza komfort prowadzenia auta i panowanie nad pojazdem. Może też powodować niewłaściwe działanie elektronicznych systemów takich jak ABS czy też powodować uszkodzenia niektórych podzespołów. Zobacz, jak wypadają konkretne modele w teście opon zimowych.

Najlepsze opony zimowe 225/45 R17 – ranking

Aby ranking opon zimowych 225/45 R17 był zestawieniem rzetelnym, które w sposób bezstronny ukazuje zalety i właściwą charakterystykę danego modelu opon, warto utworzyć go na podstawie kilku różnych testów i opinii. Powinny to być oceny niezależnych ekspertów i najbardziej cenionych organizacji oraz stowarzyszeń zajmujących się właściwościami produktów motoryzacyjnych.
Wśród tego typu podmiotów znajdują się m.in. ADAC, OAMTC, ANWB, TCS czy GTU. Dla rankingów ogumienia istotna jest również opinia TUV – niemieckiego Stowarzyszenia Inspekcji Technicznej – organizacji zajmującej się kontrolą i certyfikowaniem różnego rodzaju systemów technicznych.
Biorąc pod uwagę kilka testów i rankingów opon zimowych 225/45 R17, na pierwszym miejscu plasuje się model Semperit Speed Grip 5. Co ciekawe, jest to ogumienie zaliczane do klasy średniej i dostępne w przystępnych cenach – już od około 440 zł za sztukę. Charakteryzuje się doskonałym przystosowaniem do warunków zimowych, zwłaszcza do jazdy po ośnieżonej nawierzchni. Model ten wyróżnia też świetny design oraz perfekcyjne odprowadzanie wody, dzięki zastosowaniu rzeźby bieżnika w kształcie litery V.
Ogumienie wyróżnia znakomita przyczepność na suchej nawierzchni oraz w trakcie pokonywania zakrętów za sprawą zwiększonej sztywności i zoptymalizowaniu boków barkowych opony. W modelu tym zastosowano też w ramach bieżnika chwytne krawędzie, co gwarantuje bardzo dobrą przyczepność opon nie tylko na śniegu, ale też na oblodzonych drogach. Opony zimowe Semperit Speed Grip 5 umożliwiają także płynne przyspieszanie auta nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.  

Test opon zimowych 225/45 R17 – polecane ogumienie znajdujące się w pierwszej trójce

Semperit Speed Grip 5 to nie jedyne polecane opony zimowe 225/45 R17. Ranking tego typu ogumienia wyróżnia również modele Apollo Aspire XP Winter oraz Yokohama BluEarth Winter V905, które zajęły w testach kolejno drugie i trzecie miejsce.
Apollo Aspire XP Winter to bardzo wysoko oceniany model nie tylko w tegorocznych rankingach, ale też wielu poprzednich sezonach. Jest tak m.in. w zestawieniu niemieckiego magazynu motoryzacyjnego „Auto Bild”, który dokonuje rzetelnych i eksperckich testów ogumienia zarówno letniego, zimowego, jak i całorocznego. Dane te cenione są niemal w całej Europie.
Model opon zimowych Apollo Aspire XP Winter wyposażony został w wielokierunkowe lamele, które ułatwiają zarówno odprowadzanie wody podczas jazdy, jak i gwarantują doskonałą przyczepność w najtrudniejszych warunkach. Do produkcji opon zastosowano specjalną, wzmocnioną dodatkowo polimerami mieszankę, co wpływa na znacznie wydłużoną żywotność ogumienia nawet podczas intensywnej eksploatacji. W centralnej części opon umieszczono specjalne nacięcia, które umożliwiają precyzyjne prowadzenie auta oraz zwiększają poziom bezpieczeństwa podczas nagłych zwrotów kierownicą. Opony zimowe 225/45 R17 Apollo Aspire XP Winter wyróżniają się ponadto doskonałym stosunkiem jakości do ceny.
Docenianym modelem opon zimowych jest również ogumienie Yokohama BluEarth Winter V905. To model, podobnie jak w poprzednim przypadku, często wyróżniany i wymieniany w rankingach przez magazyn „Auto Bild”, w którym zastosowano kilka nowoczesnych i korzystnych rozwiązań. Opony Yokohama BluEarth Winter V905 wyposażone zostały, poza standardowymi lamelami, w dodatkowe mikrolamelki optymalizujące osiągi szczególnie na drogach mocno ośnieżonych i pokrytych lodem. Dzięki zastosowaniu technologii See-Through, czyli sieci kanałów wydalających podczas jazdy gromadzący się śnieg, błoto oraz wodę, zjawisko aquaplaningu zostało niemal całkowicie wyeliminowane.
Opony te wyróżniają się też niskimi oporami toczenia, co bezpośrednio przekłada się na niskie zużycie paliwa. Dzieje się tak za sprawą wprowadzenia pod bieżnikiem innego rodzaju tworzywa i sztywniejszej mieszanki. Główne lamele opon Yokohama BluEarth Winter V905 skonstruowane zostały w technologii 3D oraz 2D, co dodatkowo poprawia przyczepność i komfort jazdy w trudnych, zimowych warunkach.

Ranking opon zimowych 225/45 R17 – pozostałe modele

Na dalszych miejscach w rankingach również znajdują się modele opon zimowych godne uwagi. Wśród najwyżej ocenianych modeli uplasowało się kolejno ogumienie Sailun Ice Blazer Alpine EVO, Goodyear UltraGrip Performance+, Riken Snow, BFGoodrich G-Force Winter 2, Nokian WR D3, Michelin Alpin 5 i Falken Eurowinter HS01. Należy jednak pamiętać, że różnice pomiędzy poszczególnymi modelami opon zimowych na czołowych miejscach w rankingach są niewielkie i przy obecnie stosowanych technologiach większość propozycji sprawdzi się w warunkach zimowych bardzo dobrze, również w klasie budżetowej.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!