Data publikacji:

Yokohama BluEarth Winter V905. Opona zimowa klasy premium

Opony Yokohama BluEarth Winter V905 to nowość prosto od japońskiego giganta opon samochodowych. Markę Yokohama powinien znać każdy kierowca mocnych i szybkich samochodów, bowiem zasłynęła ona z opon z segmentu Ultra High Performance. Jest to opona przeznaczona do zimowej jazdy, skonstruowana tak, aby zadowolić każdego, nawet najbardziej wymagającego kierowcę. Sprawdźmy więc, w czym tkwi sukces tej opony.
opona zimowa

Yokohama BluEarth Winter V905 – charakterystyka

Opony Yokohama BluEarth Winter V905 to ogumienie przeznaczone do samochodów o dużej mocy i większych pojazdów, typu SUV. Charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysoką przyczepnością na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, dając kierowcy pewność prowadzenia pojazdu nawet przy znacznych prędkościach. Jest to opona z najwyższego segmentu jakości, jakim jest premium. Zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, będąc przy tym oponą ekonomiczną.
Model ten posiada kierunkową rzeźbę bieżnika, dzięki czemu ten świetnie odprowadza wodę i nagromadzone błoto pośniegowe tak, aby pojazd jak najlepiej trzymał się drogi i bardzo precyzyjnie reagował na ruchy i manewry kierującego pojazdem. Na powierzchni opony znajdują się poszerzone, skośne rowki, co świetnie współgra z kierunkowym bieżnikiem i usprawnia odprowadzanie nagromadzonego na powierzchni styku materiału. Dodatkowo rowki te minimalizują ryzyko pojawienia się zjawiska aquaplaningu, dzięki czemu samochód prowadzi się niezwykle pewnie, nawet na mokrej drodze.
Do produkcji opony użyto innowacyjnej, autorskiej mieszanki gumowej z dodatkiem krzemionki. Pozwoliło to zapewnić niskie opory toczenia, dzięki czemu opona jest bardzo ekonomiczna i ogranicza spalanie paliwa do minimum. Zastosowana mieszanka świetnie adaptuje się do panujących warunków, stale analizując i zmieniając sztywność. Zabieg ten stale reguluje jakość przyczepności ze względu na panujące warunki i dostosowuje do aktualnej prędkości pojazdu.
Użyte elastomery poprawiły trwałość opony, dzięki czemu na jednym komplecie można pokonać znacznie więcej kilometrów, bez obaw o utratę jakości wraz ze zużywaniem się gumy. Użyte technologie zapewniają równomierne i zoptymalizowane zużywanie się bieżnika, który przez cały okres eksploatacji zachowuje jednakową, najwyższą jakość.
Firma Yokohama robi ogromny krok w stronę ochrony środowiska i stara się wykorzystywać technologie i materiały, które w jak najmniejszym stopniu obciążać będą przyrodę. Miało to miejsce przy tworzeniu mieszanki gumowej. Odpowiednią przyczepność i miękkość opon uzyskano dzięki użyciu ekstraktu ze skórki pomarańczy. Stosowanie naturalnych składników to wizytówka japońskiej marki. Dzięki zastosowaniu olejków naturalnego pochodzenia producent ogranicza i znacznie zmniejsza ilość materiałów pochodzących z ropy, co wpływa korzystnie na środowisko i pozwala chronić przyrodę.
Opony Yokohama BluEarth Winter V905 uzyskały homologację alpejską 3PMSF (homologacja trzech płatków śniegu) czyli spełniają najbardziej restrykcyjne wymagania Unii Europejskiej dotyczące opon zimowych i dopuszczone zostały do użytkowania w krajach, gdzie panują bardzo surowe zimowe warunki.

Yokohama BluEarth Winter V905 – wady i zalety

Opisywanie użytych rozwiązań i ich oceny zaczniemy od zalet, gdyż jest ich znacznie więcej i warto się nimi pochwalić.
Zalety:
 • ulepszony wzór bieżnika kierunkowego;
 • dwa rodzaje lameli zwiększające sztywność opony;
 • system mikrolameli, który poprawia przyczepność na śniegu i lodzie;
 • dodatkowe krawędzie tnące śnieg dla lepszej przyczepności;
 • zwężany profil opony dla lepszej trakcji na śniegu;
 • poprawiony kontakt i odprowadzanie wody z powierzchni styku;
 • poprzeczne i wzdłużne rowki o zróżnicowanych kątach minimalizujące ryzyko poślizgu i poprawiające stabilność przy wykonywaniu manewrów;
 • zoptymalizowana mieszanka dla lepszej trakcji i wydajności opony;
 • guma z dodatkiem krzemionki dla lepszej sztywności i obniżenia oporów toczenia;
 • dodatek ekstraktu ze skórki pomarańczy dla odpowiedniej miękkości opony i poprawy powierzchni styku opony z nawierzchnią;
 • bardzo duża dostępność (133 rozmiary – od 15 do 21 cali).
Wady:
 • wysoki poziom emisji hałasu sięgający nawet 71 dB;
 • dostosowane do mocnych, dużych samochodów; w mniejszych miejskich opona traci potencjał;
 • stosunkowo wysoka cena;
 • pomimo dużego zróżnicowania rozmiarów, mały wybór szerokości opony.

Opinie i oceny opon Yokohama BluEarth Winter V905

Opinie użytkowników, które można przeczytać na licznych forach dotyczących opon, są bardzo zadowalające. Aż 94% posiadaczy stwierdza, że gdyby mieli wybierać zimowe opony, na pewno rozważyliby ponowny zakup tego modelu. Kierowcy chwalą sobie przede wszystkim doskonałą przyczepność i precyzyjne prowadzenie podczas dynamicznej jazdy. Model cieszy się także popularnością w rankingu opon zimowych.
W testach jakościowych opona również wypada bardzo dobrze. W 2018 roku serwis AutoBild ocenił opony w rozmiarze 195/65 R15 notą zadowalającą, w 2019 natomiast rozmiar 225/45 R17 jako dobrą. W roku 2020 natomiast ten sam serwis ocenił model 245/45 R19 jako dobry, z podkreśleniem bardzo krótkiej i skutecznej drogi hamowania na suchej nawierzchni.
Zdjęcie: Envato Elements