Data modyfikacji:

Toyo Proxes CF2

Autor: Łukasz Wulkanista
O ile chińskie produkty mają (często bardzo niesłusznie) słabą opinię, to rzeczy wykonane w Japonii kojarzą się zwykle z wysoką jakością i zastosowaniem wręcz futurystycznych technologii. Jeszcze nie tak dawno ogumienie z rynku azjatyckiego nie było szeroko rozpowszechnione w Europie – dopiero globalizacja i wzmożony import sprawiły, że japońskie opony dostępne są w naszych sklepach. Czy jednak dorównują jakością znanym i cenionym produktom marek europejskich i amerykańskich, i czy dopasowane są do warunków panujących na naszych drogach? Rąbka tajemnicy uchylić może test opony japońskiej firmy Toyo. Model Proxes CF2 należy do klasy premium i zbiera bardzo pochlebne opinie wśród kierowców – przekonajmy się dlaczego.

Toyo Gomu Kogyo Kabushiki Kaisha

Marka Toyo nie jest najstarszym koncernem z kraju Kwitnącej Wiśni, ale z pewnością należy do najprężniej się rozwijających. Już w połowie 1949 roku firma notowana była na giełdzie, podczas gdy japońskie marki ze znacznie dłuższą historią rozpoczynały walkę na parkiecie dopiero dekadę później. Pełna nazwa firmy to Toyo Gomu Kogyo Kabushiki Kaisha, co przetłumaczyć można na „Firma oponiarska „Toyo” S.A”. Do lat 80. XX wieku opony Toyo produkowane były jedynie na potrzeby azjatyckich kierowców – chłonny rynek zachodni stał się jednak bardzo atrakcyjny i w 1983 roku ogumienie z logiem Toyo zawitały w USA. Ich popularność wzrastała, a produkty tej marki spopularyzowały wyścigi NASCAR i kultowy film „Szybcy i Wściekli”. Do projektowania konstrukcji opon Japończycy szybko zaprzęgli komputery, z których pomocą do dziś tworzy się najbardziej innowacyjne rozwiązania. Model Toyo Proxes CF2 również może pochwalić się doskonale zoptymalizowaną budową i nowoczesną rzeźbą bieżnika. I chociaż ten produkt pojawił się na rynku w roku 2013, to zastosowane technologie nie zestarzały się do dnia dzisiejszego.

Komfortowa i bezpieczna opona premium

Przy projektowaniu opony letniej Toyo Proxes CF2 inżynierowie postawili sobie za cel maksymalne zbalansowanie jej parametrów. Chodziło głównie o to, aby stworzyć produkt zapewniający bezpieczeństwo w każdych warunkach pogodowych, stosunkowo wysoki komfort prowadzenia i cechujący się dobrą ekonomiką. Było to zdanie bardzo skomplikowane, ale wykorzystanie komputerowych modeli i sięgniecie po nowoczesne rozwiązania pozwoliło osiągnąć zamierzony cel. Asymetryczny bieżnik świetnie sprawdza się zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Cztery szerokie rowki centralne skutecznie kanalizują zebraną pod czołem opony wodę, a poprzeczne szczeliny kierunkowe odprowadzają ją na zewnątrz. Pozwala to zachować doskonałą przyczepność na mokrej drodze i zminimalizować ryzyko powstania klina wodnego, który może doprowadzić do zerwania przyczepności. Konstrukcja bieżnika zoptymalizowana została również pod kątem komfortu prowadzenia. Mieszanka na bazie krzemionki oraz charakterystyczna rzeźba zapewniają tłumienie nie tylko hałasu, ale także drgań. Oznacza to, że opona letnia Toyo Proxes CF2 sprawdzi się zarówno na autostradzie, jak i nierównej, podmiejskiej drodze. Nowa mieszanka gumowa ma też spory wpływ na obniżenie oporów toczenia. Tworzywo z dodatkiem krzemionki jest lekkie, co pozwala na maksymalne wykorzystanie energii i obniżenie spalania. Ponadprzeciętne osiągi tego modelu sprawiają, że producent szczególnie poleca go posiadaczom aut osobowych z silnikami średniej i dużej mocy.


Test opon letnich Toyo Proxes CF2

Etykieta unijna daje ogólne pojęcie o tym, co reprezentuje sobą dany model ogumienia. Aby jednak w pełni sprawdzić osiągi opony, konieczne jest wykonanie znacznie bardziej rygorystycznych testów. Jak w badaniach magazynów i organizacji motoryzacyjnych wypadł model Toyo Proxes CF2? Magazyn Automotorsport w 2014 roku prowadził testy opon letnich w rozmiarze 205/55 R16 – wśród badanych opon znalazły się także Toyo Proxes CF2. Test dotyczył porównania przyczepności na mokrej i suchej nawierzchni, ekonomiki jazdy i hałasu zewnętrznego – celem było znalezienie pięciu najlepszych opon w tym rozmiarze. Średnia z ocen w przypadku modelu Toyo Proxes CF2 wyniosła 8,5 punktu, dając mu tym samym piątą pozycję i zaliczając go do najbardziej polecanych. Podobny test dla opon 205/55 R16 przeprowadził rok później ACE. W tym wypadku nie brano pod uwagę komfortu jazdy i skupiono się na bezpieczeństwie oraz ekonomice jazdy. Do zdobycia było maksymalnie 190 punktów (czego nie osiągnęła żadna z badanych opon). Model Toyo Proxes CF2 zdobył 142 punkty i uplasował się na szóstej pozycji. Do lidera zabrakło zaledwie 11 punktów. W 2018 roku magazyn Autobild wykonał bardzo ważne badanie, w którym testowano drogę hamowania opon letnich w rozmiarze 195/65 R15. Test przeprowadzono na mokrej i suchej nawierzchni. Opona letnia Toyo Proxes CF2 uzyskała odpowiednio wyniki: 40,5 oraz 37,8 metra. Dla porównania lider testu pozwolił zahamować autu na dystansie 35,2 i 34,5 metra.

Dlaczego warto kupić model Proxes CF2?

Odpowiedź na pytanie, czy japońskie opony Toyo Proxes CF2 to dobry wybór, najłatwiej zawrzeć w wypunktowanej liście atutów. Do największych zalet tego modelu zaliczamy zatem:
  • bardzo dobry stosunek ceny do jakości,
  • wysoką trwałość,
  • konstrukcję zoptymalizowaną pod katem zachowania wysokich osiągów,
  • dobrą przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni,
  • niskie opory toczenia,
  • odporność na aquaplaning.
Wśród wad wymienić można stosunkowo mały wybór rozmiarów. Opony letnie Toyo Proxes CF2 dostępne są bowiem na felgi o średnicy od 13 do 17 cali.

Etykieta unijna

Dzięki etykiecie unijnej w kilka chwil możemy ocenić ogólne osiągi danego modelu. Patrząc na parametry opony letniej Toyo Proxes CF2 w rozmiarze 175/60 R13 widać, że optymalizacja pod kątem zbalansowania parametrów przyniosła doskonałe rezultaty. Jeżeli chodzi o przyczepność na mokrej nawierzchni, to bardzo wysoka nota „B” jest głównie zasługą zastosowania bieżnika asymetrycznego z szerokimi kanałami odprowadzającymi wodę. Nowoczesna mieszanka gumowa z dodatkiem krzemionki pozwoliła stworzyć model o wyjątkowo niskich oporach toczenia. Nota „C” to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę resztę parametrów. Bieżniki dobrze trzymające się nawierzchni mają zwykle konstrukcję z licznymi rowkami i nacięciami, które automatycznie zwiększają opory toczenia. W modelu Toyo Proxes CF2 udało się tego uniknąć obniżając masę samej opony i stosując rzeźbę o innowacyjnej konstrukcji. To samo dotyczy komfortu jazdy – 70 dB to norma dla opon letnich. Hałas zewnętrzny nie jest duży, więc z tej opony chętnie skorzystają także kierowcy ceniący jazdę we względnej ciszy i spokoju.

Gwarancja na opony Toyo

Prawie na sam koniec wypada wspomnieć także o warunkach gwarancji. Producent przyjmuje reklamacje w przypadku stwierdzenia wad konstrukcyjnych lub materiałowych. Okres gwarancji to trzy lata od daty zakupu, jednak w umowie znajdziemy zastrzeżenie, że czas ten nie może być dłuższy niż pięć lat od daty produkcji. Oznacza, to że kupując oponę wyprodukowaną dwa lata temu lub mniej otrzymamy pełne trzy lata gwarancji. Jeżeli jednak trafimy na produkt, który zszedł z taśmy trzy lata wcześniej, liczyć możemy już tylko na dwa lata gwarancji. Warto o tym pamiętać. Jeżeli reklamacja zgłoszona została do dwóch lat od chwili zakupu, klientowi przysługuje wymiana wadliwej opony na nową. Po tym okresie producent wypłaca rekompensatę w wysokości zależnej od stopnia zużycia opony. Istnieje także opcja wymiany na nowy produkt, jeżeli klient dopłaci sumę proporcjonalną do zużycia reklamowanej opony.

Opinie kierowców o Toyo Proxes CF2?

Dla uzyskania pełnego obrazu, konieczne jest też zasięgnięcie opinii kierowców, którzy testowali opony letnie Toyo Proxes CF2 na co dzień. Komentarze i recenzje znalezione na grupach zrzeszających miłośników motoryzacji były cennym źródłem informacji. Ogólna ocena tego modelu to piątka z plusem, a najlepiej ocenianą przez kierowców cechą jest wysoki poziom bezpieczeństwa.
„Made in Japan to jednak nadal wyznacznik jakości. Proxes CF2 kupiłem zeszłej wiosny i do tej pory nie widzę oznak zużycia (przejechane ok. 4-5.000 km). Dobrze trzymają się jezdni, ale najbardziej zaskakujące jest to, jak dobrze tłumią nierówności na drodze. Mogłyby być nieco cichsze, ale to nie problem. Polecam!”
Jak można dowiedzieć się na forach, opony Toyo Proxes CF2 mają spore grono miłośników wśród fanów szybkiej jazdy:
„Ktoś wspominał, że to gumy do spokojnej jazdy po mieście. Nie do końca się zgadzam, bo ja jeżdżę bardzo agresywnie, a opony Toyo Proxes CF2 mnie nie zawodzą. Powiem nawet, że do tej pory lepszych nie miałem, szczególnie jeśli chodzi o przyczepność na mokrym. Kleją się do jezdni i nie puszczają nawet w ciasnych zakrętach. Swoją drogą, cena to w ich wypadku też atut.”
Przeglądając komentarze i recenzje, szczególną uwagę zwracam na negatywne opinie. W przypadku opon Toyo Proxes CF2 udało mi się znaleźć zaledwie dwie wypowiedzi niezadowolonych klientów:
„Spodziewałem się japońskiej jakości, ale nie do końca jestem zadowolony. Jak dla mnie za głośne i powyżej setki wyczuwa się lekkie bicie. Chyba następnym razem wybiorę inną markę.”
„Wszystko ok, ale od 70 km/h zaczynają huczeć i traci się przyjemność z jazdy.”
Te dwie wypowiedzi nieco kłócą się z bardzo licznymi opiniami, iż opony Toyo Proxes CF2 cechują się raczej umiarkowanym hałasem. Jak widać przy ocenie ogumienia, subiektywne odczucia również mają wiele do powiedzenia.


Podsumowanie

Może nie wszystkie opony „Made in Japan” to technologiczne cuda, ale model Toyo Proxes CF2 z pewnością „robi robotę”. Z pewnością do czynienia mamy z produktem bardzo uniwersalnym, który przypadnie do gustu zarówno fanom szybkiej i dynamicznej jazdy, jak i miłośnikom spokojnego i komfortowego pokonywania kolejnych kilometrów. Doskonałe osiągi, świetna jakość i wysoka trwałość – to wystarczy za podsumowanie. Toyo Proxes CF2 z pewnością warto wpisać na listę opon wartych swojej ceny i stanowiących ciekawą propozycję dla wymagających odbiorców.
opony ekonomiczne ranking

Ranking opon ekonomicznych. Modele na lato i zimę

2024-07-19
Opony samochodowe podzielone zostały na trzy segmenty jakości, takie jak premium, klasa średnia oraz ekonomiczna. O tym, do której klasy zakwalifikowana zostanie dana opona, decyduje kilka czynników. Kluczowe są cena, jakość, doświadczenie na rynku oraz aspekty techniczne. Każdy z segmentów posiada swoje wady i zalety. Podział ten powstał głównie po to, aby dopasować opony do potrzeb jak największej liczby kierowców. Dziś skupimy się na klasie ekonomicznej. Przedstawimy ranking najbardziej polecanych opon z tego segmentu w odsłonie letniej i zimowej.
vredestein ultrac pro

Nowa opona letnia Vredestein Ultrac Pro

2024-03-22
Vredestein to holenderska marka specjalizująca się w produkcji opon samochodowych. Produkty Vredestein to najwyższa klasa jakości. Nie bez powodu zaliczane są do tego wąskiego, elitarnego grona opon klasy premium. Vredestein specjalizuje się we wszystkich rodzajach opon samochodowych, od sezonowych aż po całoroczne.
continental sportcontact 7

Opony Continental SportContact 7 – charakterystyka, opinie, testy

2023-12-11
Opony Continental Supersport 7 to najnowocześniejszy model ogumienia zaprezentowany przez niemiecki koncern oponiarski. Jest to produkt najwyższej klasy jakości, klasyfikowany jako UUHP, czyli najwyższa klasa pod względem osiągów i właściwości jezdnych. Jest to flagowy model opon Continental o przeznaczeniu głównie do samochodów sportowych, tuningowanych i elektrycznych. Pozwala na jazdę na najwyższym poziomie, zapewniając rewelacyjną przyczepność i bardzo dobre prowadzenie.
apollo aspire 4G

Opony letnie Apollo Aspire 4G – charakterystyka, opis, testy

2023-07-24
Opony letnie Apollo Aspire 4G - charakterystyka, opis, testy Wybór dobrych opon to gwarancja bezpieczeństwa, komfortu i ciszy w kabinie podczas jazdy. Ogumienie Apollo Aspire 4G to produkt, który poleca ponad 90% kierowców, mających z nimi styczność. Do tego nie da się im odmówić niskiej ceny, dobrej mieszanki gumowej oraz zadowalającego wyboru rozmiarów. Są to opony budzące dość duże zainteresowanie. Dowiedz się, jakie wyniki otrzymały w testach oraz jakie są ich parametry.
austone sp 802

Opony letnie Austone SP 802 – charakterystyka, opis, testy

2023-07-22
Opony letnie Austone SP 802 - charakterystyka, opis, testy Austone to dość rozpoznawalna, zagraniczna marka, która produkuje opony klasy ekonomicznej. W jej asortymencie każdy znajdzie coś dla siebie, a w niektórych recenzjach wręcz rekomenduje się rezygnację z opon np. segmentu średniego na ich rzecz, pod warunkiem pasującego do tego ogumienia stylu jazdy kierowcy. W dzisiejszym artykule omówimy model Austone SP 802 – jego parametry, dostępne rozmiary czy posiadane certyfikaty. Dowiedz się, czy warto zdecydować się na ogumienie Austone SP 802.
nankang ns2r

Opony Nankang NS-2R – charakterystyka, opinie, testy

2023-07-20
Opony Nankang NS-2R – Charakterystyka, opinie, testy Większość kierowców poszukuje modeli opon, które będą zapewniać doskonałą przyczepność w trudnych warunkach oraz na różnych nawierzchniach. Szczególnie cenionym parametrem jest zachowanie ogumienia podczas jazdy na nierównościach. Tymczasem nieco odmiennymi kryteriami kierować się będą właściciele aut sportowych, którzy preferują dynamiczną jazdę po utwardzonych nawierzchniach. W tym przypadku kluczowym parametrem jest przyczepność, a także osiągi na suchej nawierzchni. Wśród wielu modeli opon dostępnych na rynku motoryzacyjnym znajduje się m.in. propozycja Nankang NS-2R. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej marce, czy klasa ekonomiczna ogumienia to dobry wybór do auta sportowego i jak wypadają w testach i opiniach warianty opon Nankang NS-2R 235 35 r19, Nankang NS-2R 195 50 r15 czy Nankang NS-2R 215 45 r17.