Data publikacji:

Opony 17 cali

Jakie wymiary mają opony 17 cali? Do jakich samochodów się sprawdzą i jakie wybrać spośród dziesiątek propozycji? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na te pytania.

Opony 17 cali – wszystko o obowiązujących normach

Jeśli chcesz wiedzieć, czy opony 17 cali sprawdzą się w twoim aucie, to najpierw musisz umieć odczytywać rozmiar opon. Na całym terenie Unii Europejskiej przyjmuje się jedną znormalizowaną formę oznaczania rozmiaru opon. Ten wyrażony jest w ciągu liter i cyfr w następującym formacie – 205/55 R17. Co oznaczają poszczególne cyfry i symbole? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Pierwsza liczba do ukośnika, czyli w powyższym przykładzie 205, to oznaczenie szerokości opony w mm. Cyfra po ukośniku (wyżej 55), oznacza profil opony wyrażony w procentach. Co to jest? To nic innego jak wysokość ściany bocznej opony. Ta liczona jest od zewnętrznej krawędzi felgi aż do samego bieżnika. Dalej znajdziemy literę i cyfrę – w przykładzie wyżej R17. Litera R to oznaczenie mówiące o konstrukcji radialnej danej opony. Co mówi nam liczba po R? To nic innego jak właśnie oznaczenie rozmiaru felgi, do której dopasowana jest opona. Ta wartość wyrażana jest w calach. Jeśli więc szukasz opon 17 cali, to te w swojej nazwie muszą mieć oznaczenie R17.

Opony 17 cali – jak dobrać rozmiar opony do takiej felgi?

Nie wiesz, czy do twojego auta odpowiednie będą opony 17 cali? Aby się o tym przekonać, musisz sprawdzić, jaki rozmiar opony dopasuje się do felg twojego auta. Jest na to kilka sposobów.

Przede wszystkim przyjrzyj się staremu ogumieniu. Na oponie powinien widnieć jej rozmiar, więc będziesz doskonale wiedzieć, jaki kupić. Nie mniej jednak ta metoda ma pewien haczyk – jeśli kupiliście auto używane, to nie macie gwarancji, że ma ono odpowiednio dobrane opony. Właściciele nierzadko sami kupują ich zamienniki, a te nie zawsze są prawidłowo dobrane. Pewność będziecie mieć tylko wtedy, jeśli auto jest nowe z salonu. Wówczas możecie być pewni, że auto ma odpowiednio dobrane opony i widniejący na nich rozmiar jest właściwy.

Na szczęście są inne metody, aby poznać rozmiar opony, jaki sprawdzi się w twoim aucie. Możecie odszukać rozmiar ogumienia w instrukcji użytkowania pojazdu. Ponadto zalecane rozmiary opon dla twojego modelu auta czasem znajdziesz też na klapce wlewu paliwa, progu drzwi po stronie kierowcy czy słupku za kierownicą.

Zawsze możesz też skorzystać z kalkulatorów online, które automatycznie wyliczą rozmiar opon. W sieci znajdziesz ich mnóstwo. To samo dotyczy wszelkich tabel, które podpowiadają, jak dobrać odpowiedni rozmiar, mając jedynie jeden z wymiarów, np. samej felgi.

Opony 17 cali – do jakich aut się sprawdzają?

Opony 17 najczęściej można spotkać w samochodach typu SUV i crossover. Ponadto opony 17 mają takie auta jak: Opel Insignia, BMW F10, Mazda 6 czy Audi A6 C7. Warto dodać, że opony 17 cali osiągają lepsze wyniki dotyczące indeksu nośności czy indeksu prędkości, niż np. opony przeznaczone na felgę o mniejszej średnicy.

Indeks prędkości opony mówi o tym, z jaką prędkością maksymalną możemy przemieszczać się, używając konkretnych opon. W przypadku opon 17 cali, najczęściej indeks prędkości wynosi między 240, a 300km/h. Oznacza to, że opony 17 cali są bardziej odporne na szybką jazdę i świetnie sprawdzają się w szybkich autach.

Indeks nośności mówi z kolei o tym, jakie maksymalne obciążenie może znieść opona podczas jazdy z maksymalną przewidzianą dla niej prędkością. Dla opon 17 cali indeks nośności wynosi najczęściej między 91, a 99. Warto dodać, że suma nośności wszystkich opon powinna wynosić więcej, niż dopuszczalna masa całkowita pojazdu z pełnym obciążeniem. Podczas zakupu opon 17 cali warto więc wziąć to pod uwagę.

Opony 17 cali – najpopularniejsze rozmiary

Najpopularniejsze rozmiary opon 17 cali to m.in.:

 • 205/45 R17
 • 205/50 R17
 • 215/50 R17
 • 215/55 R17
 • 215/60 R17
 • 215/65 R17
 • 225/45 R17
 • 225/50 R17
 • 225/55 R17
 • 225/60 R17
 • 225/65 R17
 • 235/45 R17
 • 235/55 R17
 • 235/65 R17
 • 245/40 R17

Czytając je, zwróć uwagę na to co mówiliśmy w początkowej części artykułu. Analizując je, można zauważyć, że opony na felgi 17 cali najczęściej mają szerokość 205, 215, 225, 235 i 245 mm. I właśnie takich modeli jest na rynku najwięcej.

Opony 17 cali – klasy opon. Jakie wybrać?

Jeśli już wiesz, jaki rozmiar opony 17 cali wybrać, to teraz z pewnością staniesz przed pytaniem, jaką klasę opon kupić. Na rynku znajdziesz opony 17 cali trzech różnych klas: ekonomicznej, średniej i premium.

Klasa ekonomiczna jest najtańsza, a jednocześnie oferuje opony słabszej jakości. Opony 17 cali klasy ekonomicznej polecane są więc osobom, które nie jeżdżą autem zbyt często i najczęściej poruszają się nim po mieście. W klasie średniej znajdziesz opony przeznaczone zarówno do mniejszych aut miejskich, jak i większych SUV-ów. Opony w tej klasie oferują najlepszy stosunek ceny do jakości. Jeśli nie chcesz kupować opon z segmentu premium, to zainwestuj w opony 17 cali właśnie klasy średniej.

Klasa premium to już opony najdroższe, w których wykorzystano najlepsze możliwe rozwiązania. Takie opony sprawdzają się w najbardziej nowoczesnych autach. Dodatkowo będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla kierowcy, który pokonuje codziennie długie dystanse autem, np. ze względu na swoją pracę.

Opony zimowe 17 cali – opis i polecane produkty

Opony zimowe są konieczne, gdy temperatura w nocy spada poniżej 2 stopni. Mimo, że takie opony mogą przyczyniać się do większego zużycia paliwa, to podstawą jest ich wymiana. Opony zimowe mają inną konstrukcję – wszelkie wyżłobienia i lamelki umożliwiają jej dobrze wgryźć się w śnieg.

Szukasz opon zimowych 17 cali? Ich największym producentem są takie firmy jak Continental, Bridgestone, Goodyear i Pirelli. Poniżej znajdziesz przegląd polecanych modeli.

Opony letnie 17 cali – opis i polecane produkty

Na oponach letnich jeździmy wtedy, gdy temperatura wzrasta powyżej 0 stopni i nie spada nawet w nocy. Opony letnie mniej hałasują, zużywają mniej paliwa i stawiają mniejszy opór w trakcie toczenia. Największymi producentami letnich opon 17 cali są m.in. Continental i Michelin. Poniżej znajdziesz przegląd polecanych letnich modeli opon 17 cali.

Opony wielosezonowe 17 cali – opis i polecane produkty

Opony wielosezonowe mają coraz więcej zwolenników. To odpowiedź na potrzeby konsumentów. W końcu zima w Polsce staje się coraz krótsza i każdego roku jest coraz mniej dni, gdzie opony zimowe mogą faktycznie sprawdzić się w śniegu. Niektórzy nawet rezygnują ze zmiany opon na zimowe. Co rozsądniejsi stawiają na opony wielosezonowe. Do ich produkcji wykorzystuje się takie mieszanki gum, które świetnie radzą sobie ze zmianą temperatur i mimo nich pozostają elastyczne. Opony wielosezonowe mają bieżnik podobny do opony letniej z tym, że widać na nich zimowe lamelki. Takie opony świetnie sprawdzają się latem, w deszczową pogodę, a także w śniegu – pod warunkiem, że w ciągu roku śnieżnych dni nie ma zbyt wiele.

Autorka: Klaudia Borycka