Data publikacji:

Uniroyal Rainsport 5 vs Hankook Ventus Prime 3

Opony letnie, szczególnie lepszej klasy, cechują znakomite parametry przyczepności oraz hamowania na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Przed nami porównanie dwóch opon z różnych klas jakościowych. Uniroyal RainSport 5 oraz Hankook Ventus Prime 3. Jak wypadają w zestawieniu? Który model dominuje i dlaczego? 

Uniroyal Rainsport 5 

Uniroyal RainSport 5 to opony klasy średniej. Swoją premierę miały w 2020 roku, więc są oponami stosunkowo młodymi. Od samego początku zajmują wysokie miejsca w rankingach. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością oraz świetnymi parametrami hamowania na mokrej nawierzchni. Uniroyal zawdzięcza to przede wszystkim zastosowaniu nowoczesnej rzeźbie bieżnika uzyskanej dzięki technologii „skóry rekina” (SharkSkin).  
Specyficzne ułożenie rowków i nacięć poprzecznych na bieżniku gwarantuje znakomite odprowadzanie wody z powierzchni styku z nawierzchnią. Dzięki przemyślanej budowie i rozłożeniu wspomnianych rowków uzyskano większą powierzchnię styku, co dodatkowo poprawia przyczepność. Ulepszenie i wzmocnienie bieżnika gwarantuje dłuższą żywotność, a tym samym większe przebiegi. Wzmocnienie bloku opony pozwala pewniej i z większą precyzją pokonywać zakręty bez utraty stateczności pojazdu. Jest to bardzo mocna pozycja klasy średniej, która bez problemu może konkurować z oponami klasy premium. 

Hankook Ventus Prime 3 

Hankook za priorytet swoich produkcji stawia minimalizowanie wagi opon. Południowokoreański producent opracował technologie, które pozwalają mu konstruować i tworzyć opony niezwykle lekkie, które nie tracą na jakości wykonania i stawiają wysoko poprzeczkę konkurencji. Zmniejsza to nie tylko ilość materiału potrzebnego do wytworzenia opony, ale wpływa też na wagę pojazdu, co przekłada się na osiągi. Hankook Ventus Prime 3 okazał się modelem o nawet 4% lżejszym od swojej poprzedniej wersji. Dodatkowo udało się poprawić drogę hamowania na mokrej nawierzchni aż o 8 metrów.  
Poprawiono również sztywność bloków bieżnika, które w połączeniu z zastosowanymi wzmocnieniami konstrukcyjnymi wspomagają stabilność i precyzję pokonywania toru jazdy. Bardzo dobre parametry hamowania i przyczepności udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki gumowej, która w połączeniu z asymetryczną rzeźbą bieżnika dały żądany efekt. Oprócz doskonałych parametrów jezdnych, wspomniany model posiada zmniejszone opory toczenia, co czyni je bardzo ekonomicznymi oponami. Są bez wątpienia godnym reprezentantem segmentu premium.  

Uniroyal RainSport 5 czy Hankook Ventus Prime 3? 

Wybór między tymi modelami jest niezwykle trudny. Opony różnią się od siebie nieznacznie. Śmiało można powiedzieć, że są do siebie bliźniaczo podobne. Wybór lepszego egzemplarza to sprawa czysto indywidualna. Mimo że naprzeciwko siebie zestawiono oponę klasy premium i średniej, nie różnią się one praktycznie niczym, nawet ceną.
Drobnym faktem, który mógłby przeważać na korzyść Hankooka, jest to, że są lżejsze, czyli bardziej przystosowane do wysokich osiągów. W związku z tym korzystniej sprawdzą się w przypadku pojazdów o dużej mocy, tak więc polecane są sympatykom szybkiej jazdy. 

Uniroyal RainSport 5 vs. Hankook Ventus Prime 3 

Uniroyal RainSport 5 225/55 R18 

Producent – Uniroyal 
Model – RainSport 5 
Przeznaczenie - letnie 
Klasa – średnia 
Szerokość – 225 mm 
Profil – 55 % 
Średnica – 18” 
Indeks nośności – 98 (750 kg) 
Indeks przyczepności - A (najlepsza klasa przyczepności) 
Opory toczenia – Klasa C 
Indeks prędkości – V (do 240 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 71 dB 

Hankook Ventus Prime 3 K125 225/55 R18 

Producent – Hankook 
Model – Ventus Prime 3 K125 
Przeznaczenie - letnie 
Klasa – średnia 
Szerokość – 225 mm 
Profil – 55 % 
Średnica – 18” 
Indeks nośności – 98 (750 kg) 
Indeks przyczepności - B (+3m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – Klasa C 
Indeks prędkości – V (do 240 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 71 dB