Data publikacji:

Uniroyal Rainsport 5 vs Michelin Pilot Sport 4

Opony letnie, szczególnie lepszej klasy, cechują znakomite parametry przyczepności oraz hamowania na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Dzisiejsze porównanie to czołówka opon letnich z klasy średniej jakimi są Uniroyal Rainsport 5 oraz lider rankingu opon premium – Michelin Pilot Sport 4. Które z podanych modeli opon są lepsze i dlaczego? Jak sprawdzają się na drodze?
Michelin Pilot Sport 4 
Michelin Pilot Sport 4 to obecnie jedne z najlepszych opon klasy premium dostępnych na rynku motoryzacyjnym. Najlepsze, sprawdzone technologie ulepszone nowszymi metodami wytwarzania pozwoliły uzyskać opony, które nie schodzą z podium już od dawna. Przez producenta opisywane są jako opony, które natychmiastowo reagują na polecenia kierowcy. Są one niezwykle przyczepne i zapewniają doskonałą drogę hamowania. Precyzja osiągnięta została za pomocą aramidowo-nylonowego opasania opony metodą „dynamic response”. Dzięki temu reakcja kierowcy i zachowanie się opony są bardzo zbliżone.  
Dodatkowo opona wyposażona jest w ultrareakcyjny bieżnik, który stale dopasowuje się do nawierzchni drogi, zapewniając najbardziej optymalne warunki jazdy. Doskonała przyczepność i krótka droga hamowania to zasługa nowej, specjalnej mieszanki gumy i elastomerów z dodatkiem krzemionki. Za precyzyjne odprowadzanie wody odpowiadają szerokie i głębokie kanały wzdłużne, które wycięto na bieżniku.  
Opona konstruowana została po wielu rozmowach i konsultacjach z największymi i najbardziej wymagającymi koncernami motoryzacyjnymi na świecie, takimi jak Mercedes, Audi czy BMW. Dzięki temu udało się opracować rzeźbę bieżnika, na podstawie zdobytych doświadczeń w sportach wyścigowych. 

Uniroyal Rainsport 5 

Uniroyal RainSport 5 to opony klasy średniej. Swoją premierę miały w 2020 roku, więc są oponami stosunkowo młodymi. Od samego początku zajmują wysokie miejsca w rankingach. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością oraz świetnymi parametrami hamowania na mokrej nawierzchni. Uniroyal zawdzięcza to przede wszystkim zastosowaniu nowoczesnej rzeźbie bieżnika uzyskanej dzięki technologii „skóry rekina” (SharkSkin). Specyficzne ułożenie rowków i nacięć poprzecznych na bieżniku gwarantuje znakomite odprowadzanie wody z powierzchni styku z nawierzchnią.  
Dzięki przemyślanej budowie i rozłożeniu wspomnianych rowków uzyskano większą powierzchnię styku, co dodatkowo poprawia przyczepność. Ulepszenie i wzmocnienie bieżnika gwarantuje dłuższą żywotność, a tym samym większe przebiegi. Wzmocnienie bloku opony pozwala pewniej i z większą precyzją pokonywać zakręty bez utraty stateczności pojazdu. Jest to bardzo mocna pozycja klasy średniej, która bez problemu może konkurować z oponami klasy premium. 

Michelin Pilot Sport 4 czy Uniroyal RainSport 5? 

Wybór między tymi modelami jest niezwykle trudny. Pod względem ocen z testów i jakości wykonania Michelin Pilot Sport 4 dominuje nad konkurentem, mimo że opony są bardzo podobne. Kolejna zaleta przemawiająca za oponami marki Michelin to segment premium. Cena obu modeli w tych samych rozmiarach jest bardzo zbliżona, więc warto zainteresować się ogumieniem największego oponiarskiego koncernu. Uniroyal oferuje mniejsze opory toczenia, przez co opony mogą być bardziej ekonomiczne i zmniejszyć delikatnie spalanie pojazdu. 

Michelin Pilot Sport 4 vs. Uniroyal RainSport 5 

Michelin Pilot Sport 4 225/45 R17 

Producent – Michelin 
Model – Pilot Sport 4 
Przeznaczenie - letnie 
Klasa – premium 
Szerokość – 225 mm 
Profil – 45 % 
Średnica – 17” 
Indeks nośności – 91 (615 kg) 
Indeks przyczepności - A (najlepsza droga hamowania) 
Opory toczenia – Klasa E 
Indeks prędkości – Y (do 300 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 71 dB 

Uniroyal RainSport 5 225/45 R17 

Producent – Uniroyal 
Model – RainSport 5 
Przeznaczenie - letnie 
Klasa – średnia 
Szerokość – 225 mm 
Profil – 45 % 
Średnica – 17” 
Indeks nośności – 91 (615 kg) 
Indeks przyczepności - A (najlepsza droga hamowania) 
Opory toczenia – Klasa C 
Indeks prędkości – Y (do 300 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 71 dB 
Zdjęcie: duallogic / Envato Elements