Data publikacji:

Urwana świeca żarowa – co dalej?

Wśród wielu możliwych usterek silników wysokoprężnych jedną z najczęstszych i trudnych do usunięcia są awarie świec zapłonowych. Przy wykręcaniu, jak i wkręcaniu tego elementu bardzo łatwo go urwać, co stwarza niemały problem. W zależności od stopnia zaawansowania problemu, sposobu demontażu i komplikacji wymiana urwanej świecy żarowej może zawierać się w kwocie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Są jednak sposoby, które możemy wykonać samodzielnie przy niewielkim nakładzie finansowym. Jak postąpić w przypadku urwanej świecy żarowej?
Sprawdź również: Pranie tapicerki samochodowej.
urwana świeca żarowa

Urwana świeca żarowa – co robić?

Urwanie czy też ukręcenie świecy żarowej to często spotykana usterka, która znacznie komplikuje wymianę tego elementu. Nie dość, że świece mogą się urwać z kilku powodów, to na dodatek miejsce ich ukręcenia jest praktycznie losowe. Najczęściej urwaniu ulega element grzejący w świecy, jakim jest żarnik, jednak ulec zniszczeniu może ona w całej swojej długości. Urwany element zalega w gnieździe świecy i uniemożliwia montaż nowej. Co robić w takiej sytuacji? Rozwiązania takiej sytuacji są trzy.
  • Pierwszym z nich jest demontaż i naprawa głowicy silnika. Podczas tego zabiegu wymianie podlegają również takie elementy jak rozrząd, śruby i oleje. Jest to bardzo czasochłonny i kosztowny proces, dlatego nie jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Cała operacja kosztować nas może nawet kilka tysięcy złotych, jednak w skrajnych sytuacjach nie jest możliwe inne rozwiązanie.
  • Kolejnym rozwiązaniem jest wezwanie specjalisty, który w miarę szybko i skutecznie może rozwiązać problem urwanej świecy żarowej. Przy pomocy odpowiedniego sprzętu i niemałego doświadczenia mechanik w ciągu krótkiej chwili poradzi sobie z powstałym problemem. Nierzadko jednak wymiana świecy przez specjalistę kosztuje kilkaset złotych.
  • Trzecim i najtańszym sposobem usunięcia urwanej świecy żarowej jest samodzielna jej wymiana. Jeżeli czujecie się na siłach i macie chwilę wolnego czasu oraz podstawowe narzędzia warsztatowe, warto spróbować samodzielnie rozwiązać ten problem.
  • Jak samodzielnie usunąć urwaną świecę żarową?

    Do samodzielnego usunięcia urwanej świecy żarowej potrzebujemy takich narzędzi jak:
  • końcówki do gniazda świecy (w różnych rozmiarach);
  • wiertło (najlepiej kilka, w różnych rozmiarach);
  • zestaw gwintowników;
  • szpilki z nakrętkami do gwintowników.
  • Operacja nie jest skomplikowana, a cała trudność polega na bardzo dużej ostrożności i cierpliwości podczas walki z urwaną świecą.
    Na początku należy dobrać odpowiednią końcówkę, która rozmiarem pasuje do prowadnicy urwanej świecy. Kolejnym krokiem jest wkręcenie jej w gniazdo świecy. Kolejny etap jest najtrudniejszy, bowiem wymaga od nas największej ostrożności. W prowadnicę wkładamy wiertło tak, aby wwiercić się w fragment urwanej świecy żarowej. Należy bardzo uważać, aby wiertło nie urwało się ani nie przewierciło przez element żarnika. Po nawierceniu otworu na głębokość co najmniej jednego centymetra należy wyjąć wiertło i usunąć z gniazda końcówkę. Powstały otwór należy przeczyścić przy pomocy sprężonego powietrza lub środka do czyszczenia, takiego jak chociażby benzyna ekstrakcyjna. Po oczyszczeniu otworu ponownie wkręcamy końcówkę w gniazdo. Dobieramy odpowiedni gwintownik i gwintujemy wywiercony przed chwilą otwór. Podczas gwintowania należy zadbać o odpowiednie smarowanie środkiem smarnym. Samo gwintowanie to całkowita dowolność, jednak zalecamy stosowanie starych, sprawdzonych metod, które mówią o dwóch obrotach gwintownika i jednym obrocie wstecz. Taki proces gwintowania należy przeprowadzić na głębokość minimum jednego centymetra. Po tym zabiegu w powstały nagwintowany otwór wkręcamy szpilkę z nakrętką. Po jej dokręceniu do prowadnicy urwany fragment świecy powinien powoli wysuwać się ku górze. Przy dokręcaniu nakrętki należy ostrożnie obchodzić się z całym układem i nie używać nadmiernej siły. Najlepiej sprawdzą się w tym klucze dynamometryczne, które uchronią nas przed zerwaniem gwintu. Po chwili cierpliwego dokręcania nakrętki urwany kawałek świecy żarowej powinien dać się usunąć z gniazda wraz z całą konstrukcją.
    Jeżeli powyższe zabiegi nie przynoszą rezultatu, nie mamy odpowiednich narzędzi lub nie czujemy się na siłach, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W przeciwnym razie możemy pogłębić uszkodzenia, co doprowadzi do znacznie kosztowniejszych napraw. Aby zapobiegać urwaniu świec żarowych, przy ich wymianie warto korzystać z autoryzowanych warsztatów, gdzie doświadczeni mechanicy w ciągu chwili pomogą z wymianą świecy żarowej. Sama wymiana tego elementu jest bardzo prosta, szybka i tania, pod warunkiem że dana świeca się nie urwie. Jednak doświadczony mechanik bez problemu powinien wymienić żądane elementy bez obaw o dodatkowe komplikacje. Na częstość urywania się świec żarowych mają wpływ takie elementy jak nadmierna siła przy ich montażu lub demontażu, słabej jakości świece żarowe, zabrudzenia i uszkodzenia gniazda świec, zaniedbania w wymianach i przeglądach, uszkodzenia samego silnika lub niewłaściwy dobór i montaż świec żarowych. Podstawowa profilaktyka, dobra obsługa, odpowiednie narzędzia i dobrej jakości produkty bez problemu zabezpieczą nas przez nieprzyjemnościami związanymi z urwaniem świecy żarowej. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że takie przypadki zdarzają się nawet najlepszym, dlatego podczas zastania takiej sytuacji zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika.
    Zdjęcie: Envato Elements