Data publikacji:

Czy usuwanie rys z lakieru jest możliwe? Jak usunąć rysy z samochodu?

Nawet najbardziej ostrożny i uważny właściciel pojazdu w końcu zetknie się z rysami na lakierze. Czasem ich źródło jest oczywiste, a czasem powstają w niewyjaśnionych okolicznościach. Niezależnie od jej pochodzenia, rysa na lakierze potrafi skutecznie zirytować i zepsuć nastrój. Najlepszą opcją byłoby jak najszybciej się jej pozbyć, jednak czy usuwanie rys z lakieru jest możliwe? Jak to zrobić? I jak zabezpieczyć karoserię przed powstawaniem kolejnych? Na te i inne pytania odpowiadamy!
usuwanie rys z lakieru

Jak najczęściej powstają rysy na lakierze?

Większe i mniejsze uszkodzenia mechaniczne na karoserii to coś, czego nie da się uniknąć, jeśli korzysta się z samochodu. Rysa na lakierze może powstać, gdy właściciel innego samochodu przypadkowo otrze się o bok naszego, gdy ktoś zbyt blisko podjedzie dziecięcą spacerówką bądź zahaczy torebką z ostrymi ozdobami.
Uszkodzić lakier można także samodzielnie, czy to podczas nieostrożnych manewrów bądź zagapienia się, czy nawet opierając o samochód wózek sklepowy. Nierzadko głębokie rysy na lakierze są także wynikiem celowego działania i aktów zwyczajnego wandalizmu.
Na szczęście nie każda rysa wymaga wizyty w warsztacie lakiernika. Wiele z nich można usunąć samodzielnie, w zaciszu własnego garażu. Odpowiedni sprzęt, wolny czas i chęci często wystarczą, by przywrócić lakierowi dawną świetność. Jednak równie ważne jak to, jak usunąć rysy z auta, jest to, jak uchronić się przed ich powstawaniem.

Jak zabezpieczyć lakier przed uszkodzeniami?

Sposobów na ochronę lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi jest kilka. Najbardziej zaawansowaną i trwałą metodą są powłoki ceramiczne. Nadają one karoserii właściwości antystatyczne i hydrofobowe, co sprawia, że zabrudzenia nie przywierają, dzięki czemu auto można bardzo łatwo utrzymać w czystości.
Warstwa ceramiki chroni lakier przed promieniami UV, wydzielinami zwierząt, sokami drzew oraz środkami chemicznymi. To zabezpieczenie jest drogie i wymaga odpowiednich umiejętności, jednak utrzymuje się nawet kilka lat.
Znacznie prostszym sposobem jest woskowanie lakieru. Jest to też metoda najpopularniejsza. Wosk także chroni przed przywieraniem zanieczyszczeń. Zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie i wielu kierowców się na to decyduje.
Jaki wosk do auta kupić? Szeroki wybór wosków umożliwia dobranie idealnego produktu dla swoich potrzeb. Taka warstwa ochronna utrzymuje się od miesiąca do nawet roku. Trwałość zależy od danego środka oraz kosmetyków stosowanych do mycia pojazdu.
Innym rozwiązaniem są powłoki polimerowe, opierające się na nanotechnologii. Chronią przed zabrudzeniami, a także warunkami atmosferycznymi. Nadają także karoserii piękny blask. Nie są rozwiązaniem bardzo drogim, a czas ich działania to około pół roku.

Czy usuwanie rys z lakieru jest możliwe?

Każdy kierowca, który zauważył uszkodzenie lakieru, zastanawiał się, jak usunąć rysę z samochodu i czy to w ogóle jest możliwe. Odpowiedź na to pytanie jest jedna – to zależy. Po pierwsze od tego, jak głębokie rysy na lakierze mamy przed sobą, po drugie od tego, czy mamy w tej materii jakieś doświadczenie.
W przypadku powierzchownych, drobnych uszkodzeń jak najbardziej możliwe jest samodzielne ich usunięcie. Jeżeli jednak rysy sięgają głęboko, nawet do podkładu, należy udać się do profesjonalnego lakiernika.
Doświadczenie w temacie usuwania rys jest także istotne. Nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu może skutkować trwałym uszkodzeniem lakieru. Z tego względu przed przystąpieniem do naprawiania karoserii użytkowanego pojazdu warto spróbować swoich sił na materiale, którego nie jest szkoda. W tym celu można zakupić używaną maskę bądź inny fragment i na nim próbować swoich sił w pierwszej kolejności.

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem?

Kiedy zauważymy na pojeździe uszkodzenia, pojawia się jedno pytanie – jak usunąć rysy z auta? Jednym z najtańszych rozwiązań, możliwych do zastosowania w domu, jest kredka koloryzująca. Ten niewielki przedmiot ma w składzie lakier akrylowy oraz wosk. Jej zastosowanie jest banalnie proste – wystarczy przyłożyć koniec do rysy i ją zamalować.
Efekt jest zazwyczaj bardzo dobry, rysy nie widać, a lakier w tym miejscu jest zabezpieczony. Minusem jest dość słaba trwałość. Po kilku myciach efekt zanika, a zabieg należy powtórzyć. Jest to więc rozwiązanie, które zdaje egzamin, ale na krótką metę.
Innym środkiem jest pasta do usuwania rys. Ten preparat, podobnie jak poprzedni, idealnie sprawdza się przy usuwaniu drobnych i płytkich zarysowań. Jego zastosowanie jest bardzo proste. Pastę wystarczy nałożyć na szmatkę i delikatnie wetrzeć w wybrane miejsce.
Najlepsza pasta do usuwania rys na lakierze to taka, która zawiera lekko ścierające drobinki – delikatnie wypolerują lakier i realnie zmniejszą rysę. Zawartość pigmentu sprawi, że uszkodzenie będzie niemal całkowicie niewidoczne.
Dobrym sposobem na głębokie rysy na lakierze jest lakier zaprawkowy. Jest to produkt niedrogi, a jednocześnie zapewniający trwałe i solidne zamaskowanie uszkodzenia. Nadaje się także do korygowania drobnych odprysków oraz ubytków lakieru. Lakier zaprawkowy nakłada się pędzelkiem na odtłuszczoną powierzchnię. Najlepiej położyć kilka warstw, każdej pozwalając w pełni wyschnąć. Takie rozwiązanie utrzymuje się naprawdę długo.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!