Data publikacji:

Co oznacza woda w samochodzie po deszczu?

Jeżeli we wnętrzu naszego samochody regularnie pojawia się woda lub odczuwamy bardzo wysoki poziom wilgotności, są to nieodmienne oznaki tego, że mamy do czynienia z poważniejszym problemem. Jeżeli zostanie on zignorowany, będziemy musieli liczyć się z drogimi naprawami tapicerki, a nawet ryzykiem korozji szkieletu auta. Gdzie zatem tkwią przyczyny tego zjawiska?
woda w samochodzie po deszczu

Skąd się bierze woda w samochodzie po deszczu?

Choć wnętrze samochodu może wydawać się niezwykle dobrze zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, nieraz zaskakiwani jesteśmy zbierającą się w nim wodą, zwłaszcza po dużych opadach deszczu i śniegu albo wizycie w myjni. Zjawisko to może mieć kilka przyczyn i zazwyczaj unaoczniać się pod postacią mokrej podłogi od strony kierowcy lub pasażera albo z tyłu auta. Towarzyszy mu też duży poziom wilgotności. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko, przyczynia się on do szybszego niszczenia wnętrza kabiny, w tym tapicerki i podsufitki, a nawet rozwoju pleśni i korozji metalowych części konstrukcji pojazdu lub awarii instalacji elektrycznej i oświetlenia.
Skąd zatem bierze się woda w aucie? Jeżeli wszystkie okna oraz drzwi były dobrze zamknięte, główną przyczyną przecieków są uszkodzone i nieszczelne uszczelki montowane w szybach lub przeszklonym dachu. Elementy te wykonane są materiałów, które z czasem kruszeją i tracą swoje elastyczne właściwości, przez co nie są w stanie zatrzymać wody, która zbiera w różnych miejscach kabiny. Jeżeli pojawia się z przodu pojazdu, zazwyczaj winne są drzwi i okna. Gdy zbiera się przy tylnych siedzeniach, najczęściej świadczy to o braku szczelności bagażnika. Na szczęście wymiana uszczelek nie jest szczególnie kosztowna i można wykonać ją stosunkowo szybko. Najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom z warsztatu. 
Kolejnym winowajcą jest zapchany odpływ wody zamontowany w podszybiu. Z czasem zbierają się w nim liście oraz inne zanieczyszczenia. Tutaj rozwiązaniem jest dokładne przeczyszczenie elementu i wyciągnięcie z jego wnętrza wszystkich nieczystości. Do tego celu zaleca się stosowanie cienkiego drucika, którym wyławiamy śmieci, lub sprężonego powietrza. Przed czyszczeniem warto zaczekać na to, aż auto całkowicie wyschnie. 
Powodem pojawiania się wody wewnątrz auta może być też wyciek płynu chłodniczego, do którego dochodzi wyłącznie podczas pracy silnika. Płyn jest bardzo gorący, a więc trudno pomylić go np. z deszczówką. Sytuacja taka wymaga jednak błyskawicznej interwencji mechanika.

Jak osuszyć auto?

Jak poradzić sobie z zalanym autem? Jeżeli woda zebrała się podłodze, w pierwszej kolejności usuwamy dywaniki, które osuszamy w osobnym miejscu. Do usunięcia wody z tapicerki zaleca się stosowanie ściereczek z mikrofibry lub papierowych ręczników. Wnętrze warto następnie dobrze przewietrzyć (otwieramy wszystkie drzwi i okna, najlepiej w garażu lub w ciepły i słoneczny dzień). Pomocna może być tutaj gorąca dmuchawa, a nawet suszarka (zwróćmy uwagę na to, czy tapicerka jest jednak odporna na ciepłe podmuchy powietrza). Mimo tych zabiegów sporym wyzwaniem może być jednak utrzymująca się we wnętrzu wilgoć. Pomocne będą tutaj pochłaniacze, zarówno pracujące pod napięciem, jak i pasywne, wykorzystujące specjalne wkłady z solą. W zależności od pogody warto podkręcić też ogrzewanie lub klimatyzację. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski