Data publikacji:

Wycieraczki Hyundai. Jakie pasują do i20 lub i30?

Wycieraczki samochodowe to elementy wyposażenia pojazdu, które nie tylko podnoszą komfort naszej jazdy, ale przede wszystkim wpływają na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Wycieraczki powinny skutecznie usuwać zabrudzenia z powierzchni szyby, nie pozostawiając przy tym smug. Dobrze dobrana wycieraczka powinna szybko oczyścić szybę oraz umożliwić kierowcy komfortowe prowadzenie i odpowiedni poziom widoczności. Na rynku motoryzacyjnym można znaleźć trzy podstawowe wersje wycieraczek, które różnią się od siebie przede wszystkim budową. W prawdzie każda z nich ma dokładnie takie samo przeznaczenie, jednak jej kształt i konstrukcja mogą uniemożliwić zamontowanie jej w konkretnym pojeździe. Warto zapoznać się z rodzajami wycieraczek samochodowych, aby odpowiednio dobrać je do swoich potrzeb. Jakie zatem wycieraczki pasują do samochodów marki Hyundai i20 oraz Hyundai i30?
Sprawdź również: Wycieraczki do BMW.
wycieraczki hyundai

Wycieraczki samochodowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wycieraczki samochodowe to elementy wyposażenia pojazdu, które bardzo szybko ulegają niszczeniu poprzez eksploatacje. Prawidłowa praca wycieraczek i ich dobra kondycja są kluczem do komfortowego i bezpiecznego podróżowania. Wycieraczki samochodowe powinno wymieniać się co najmniej raz w roku, najlepiej po zakończeniu sezonu zimowego, kiedy to nasze pióra pracują najczęściej i najbardziej narażone są na zniszczenia. Wielu kierowców jest zwolennikami dwukrotnej wymiany wycieraczek – po sezonie letnim oraz po zimowym. Pozwala to na skuteczniejsze i dokładniejsze oczyszczanie naszej szyby, a sama wymiana wycieraczek jest prosta i mało kosztowna.
W okresie zimowym częste opady deszczu, śniegu, zabrudzenia spowodowane błotem spod kół pojazdu jadącego przed nami znacznie utrudniają podróżowanie. Ograniczona widoczność znacznie pogarsza poziom bezpieczeństwa i naraża kierowcę na niebezpieczne skutki. Oczyszczona przednia szyba to nie tylko lepsza widoczność, ale też znacznie większy komfort jazdy i znaczny wzrost poziomu bezpieczeństwa, które jest niezwykle istotne szczególnie podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Oznak zużycia się piór wycieraczek jest kilka. Najczęściej objawia się to niedokładnym oczyszczaniem szyby lub smugami powstałymi podczas zbierania zabrudzenia. Tak działające wycieraczki zamiast poprawiać warunki jazdy, znacznie je pogorszą. Kolejnym istotnym symptomem, który informuje o zużywających się gumach w naszych wycieraczkach, jest ich piszczenie podczas pracy. Wytarte i wyrobione pióra wycieraczek nie tylko wydają charakterystyczne piski i gorzej oczyszczają szybę. Przy wysokim poziomie zużycia mogą one również rysować powierzchnię naszej szyby, co nie tylko utrudni widoczność ale spowodować może trwałe uszkodzenia.
Warto regularnie obserwować stan piór i obserwować ich zachowanie. Przeskoki, nieregularna praca, piski, pozostające zabrudzenia czy smugi mogą świadczyć o zużyciu wycieraczek. Kiedy zauważymy powyższe objawy, warto oczyścić pióra i sprawdzić ich stan. Jeżeli po tym dalej pojawiają się niepokojące sygnały, należy niezwłocznie wymienić wycieraczki na nowe. Dostępne są trzy powszechnie stosowane rodzaje wycieraczek samochodowych – szkieletowe, bezszkieletowe oraz hybrydowe. Typ wycieraczek to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy ich doborze. To, jakie wycieraczki pasują do naszego pojazdu, określił jego producent. Kolejną ważną kwestią jest rodzaj mocowania piór oraz ich długość. Tutaj możemy sobie pozwolić na delikatne modyfikacje. Ważne jest, aby pracujące wycieraczki nie przeszkadzały sobie, nie kolidowały oraz dokładnie oczyszczały szybę w całym ich zakresie. Mocowanie piór to kwestia doboru wycieraczek. Jeżeli dane pióra nie pasują do naszego zestawu, można wymienić cały szkielet wycieraczki, łącznie z mocowaniem. Najlepiej jednak pozostawać jak najbliżej tego, co zaleca producent danego pojazdu. Mamy wtedy pewność, że wybrane wycieraczki spełnią swoje zadanie.

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Jak wspomnieliśmy wyżej, powszechnie dostępne są trzy rodzaje wycieraczek samochodowych:
  • szkieletowe – mają cztery profile dostosowane do różnych rodzajów i kształtów przednich szyb samochodowych. Wycieraczki szkieletowe oferują cztery różne rodzaje mocowania piór i trzy rodzaje zacisków. Ich zaletami są przede wszystkim trwałość, wydajna i prosta konstrukcja, uniwersalność i niski kąt wkładu, co przekłada się na właściwy kąt wycierania. Poza tym posiadają najczęściej osiem równo rozmieszczonych punktów docisku do szyby, co znacznie zwiększa wydajność i skuteczność pracy piór wycieraczki. Wycieraczki szkieletowe wykonane są z mocnego, metalowego ramienia, a ich pióra ze specjalnie zagęszczanej gumy;
  • bezszkieletowe – bardzo dobrze przylegają do każdego rodzaju szyby tak, aby jak najskuteczniej usuwać wodę i inne zabrudzenia z jej powierzchni nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Cechują się eleganckim stylem o ponadprzeciętnej trwałości. Są bardzo uniwersalne i skuteczne. Dynamiczna linia nadaje im charakterystyczny, stylowy kształt. Wycieraczki bezszkieletowe zapewniają równomierny docisk w każdym ich punkcie. Są bardziej aerodynamiczne od szkieletowych wersji, dzięki czemu minimalizują powstałe podczas jazdy szumy i zapewniają równomierną pracę nawet podczas silnego wiatru;
  • hybrydowe – są to niskoprofilowe wycieraczki, które łączą w sobie najlepsze cechy dwóch powyższych rodzajów. Z bezszkieletowych modeli zaczerpnięte zostały takie elementy jak dynamiczna linia, która nadaje im charakterystyczny kształt i wygląd oraz doskonałe przyleganie po całej ich długości. Do tego są bardzo aerodynamiczne. Ze szkieletowych modeli pozostała prosta i zwarta budowa wzmacniana rdzeniem centralnym oraz sztywne powlekane pióra, które zapewniają szybsze i skuteczniejsze oczyszczanie szyby.
  • Jakie wycieraczki samochodowe pasują do Hyundai i20 i Hyundai i30?

    Najlepszym punktem odniesienia do doboru wycieraczek samochodowych w takich samochodach jak Hyundai i20 oraz Hyundai i30 będą te, które producent seryjnie zamieszcza w tych modelach. Przy doborze wycieraczek najlepiej szukać takich samych lub najbardziej zbliżonych parametrami do tych, które posiadaliśmy poprzednio. Sam producent samochodów marki Hyundai nie stawia na jedno konkretne rozwiązanie. W produktach tej marki znajdziemy zarówno wycieraczki szkieletowe, bezszkieletowe, jak i hybrydowe. Najwięcej zależy od rodzaju i standardu wyposażenia naszego Hyundaia. Zarówno w modelach Hyundai i20, jak i i30 stosuje się wszystkie trzy rodzaje wycieraczek. Jednak patrząc na te samochody, zdecydowanie najczęściej spotyka się hybrydowe i szkieletowe wycieraczki. Pierwsze stosuje się ze względu na największą uniwersalność i skuteczność pracy, szkieletowe to krok w stronę prostoty i niższej ceny. Poniżej przedstawiamy kilka modeli wycieraczek, które są rekomendowane przez producenta marki Hyundai do ich samochodów:
  • BOSH Aerotwin 3,
  • BOSH Aerotwin A187S,
  • Mammooth (wycieraczka tylna).
  • Zdjęcie: Enavto Elements