Data publikacji:

Wycieraczki do BMW - jakie wybrać do E39 czy E46?

Wycieraczki pozostają dla wielu osób kompletnie niewidocznym elementem wyposażenia auta, o którym przypominają sobie tylko w sytuacjach awaryjnych. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie też sprawę z tego, że należy je regularnie kontrolować i w razie potrzeby wymieniać. Podpowiadamy jak zabrać się do tego w samochodach marki BMW, jaki model wybrać i na co zwracać uwagę w trakcie zakupów.
Sprawdź również: Ranking wycieraczek samochodowych
wycieraczki do bmw

Wycieraczki a przepisy prawne

Posiadacz każdego auta musi według przepisów zadbać o tym, by w trakcie jazdy miał czyste tylną i przednią szybę. Bez tego nie ma oczywiście możliwości bezpiecznej jazdy, ponieważ nie jest w stanie zorientować się co się dzieje na drodze. Oszronione i zaparowane okna mogą być więc przyczyną zatrzymania przez patrol policyjny. Zazwyczaj jesteśmy wtedy proszeni o uruchomienie wycieraczek, jeżeli będą one niesprawne grozi nam mandat, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego auta (stróżów prawa interesować będzie też stan spryskiwaczy). Sprawnych wycieraczek nie zastąpimy żadnymi zamiennikami, takimi jak np. tzw. wycieraczki w płynie, a więc emulsje hydrofobowe nakładane na szybę, które zapobiegają zatrzymywaniu się na niej wody.

Kiedy najlepiej wymienić wycieraczki?

Producenci wycieraczek zalecają, by wymieniać je regularnie co pół roku. Pamiętajmy, że jest to jednak wyłącznie sugestia, wiele bowiem zależy od tego, jak intensywnie z nich korzystamy. Jeżeli samochód stoi głównie na parkingu lub garażu, spokojnie możemy poczekać nieco dłużej. Sygnałem, że najwyższa pora pozbyć się starych modeli jest ich zauważalnie gorsza skuteczność, nieusunięte zabrudzenia i smugi na szybach. Dobrym znakiem jest też coraz głośniejsza praca i wyraźnie słyszalne skrzypienie i skrzeczenie. Eksperci zalecają wymianę wycieraczek wiosną oraz jesienią.

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Możemy wymienić trzy podstawowe rodzaje wycieraczek samochodowych, różnią się one swoją konstrukcją i wytrzymałością.

Standardowe wycieraczki samochodowe

Najpopularniejsze i najczęściej spotykany typ wycieraczek w samochodach BMW oraz innych marek. Zbudowane zostały w oparciu o metalowy szkielet, do którego przypięte są gumy odpowiadające za ścieranie wody. Modele tego typu charakteryzują się dużą trwałością, podczas konserwacji wymieniać możemy tylko ich część. Atutem konstrukcji jest również to, że przylegają bardzo mocno do szyby w każdych warunkach, z drugiej strony nie są przez to specjalnie aerodynamiczne. Produkty tego typu muszą być dopasowane do konkretnego modelu lub serii auta.

Płaskie wycieraczki samochodowe

Wycieraczki znane też jako bezszkieletowe. Są one uniwersalne i dostępne w sklepach modele pasować będą do zdecydowanej większości samochodów osobowych. Modele wykonane są z elastycznego tworzywa sztucznego i posiadają wygięte pióra. Zaleca się je dla kierowców preferujących dynamiczny styl jazdy oraz rozwijających duże prędkości, ponieważ generują one mniejszy opór powietrza. Produkty cenione są też ze względu na bardziej estetyczny wygląd.

Hybrydowe wycieraczki samochodowe

Wycieraczki łączące cechy modeli płaskich i standardowych, które są wybierane najrzadziej przez kierowców. Konstrukcję wzmacnia tutaj stelaż ograniczający poruszanie się na boki, równocześnie nie wpływający zbyt negatywnie na elastyczność produktu.

O czym należy pamiętać wybierając wycieraczki samochodowe?

Wymiary

Najważniejsza cecha wycieraczki, podawana przez producentów w milimetrach, centymetrach lub calach. Wybór optymalnej długości pióra wycieraczki jest niezwykle ważny. Zbyt krótkie modele nie będą w stanie poprawnie wyczyścić szyby, a zbyt długie będą się wzajemnie blokować i sprawiać problemy mechaniczne. Informację o zalecanych wymiarach wycieraczki znajdziemy w dokumentacji pojazdu.

Mocowanie

Istnieje wiele systemów mocowania wycieraczek, przez zakupem warto więc sprawdzić, czy wybrany model będzie kompatybilny z autem. Często niektóre produkty sprzedawane są z adapterami ułatwiającymi ich instalację w różnych samochodach.

Materiały

Jakość i trwałość wycieraczek zależy w dużej mierze od materiałów z jakich zostały wykonane. Zwracamy uwagę, między innymi na to, czy metalowe pióra są odpowiednio chronione przed korozją np. za pomocą lakieru lub cynku. Gumy wycieraczki mogą być wykonane ze zwykłej gumy (czasem wzmacnianej grafitem), lub kauczuku. To drugie rozwiązanie jest bardziej wytrzymałe, ale równocześnie będzie droższe.

Cena

Ceny wycieraczek wahają się od kilkunastu do ponad 200 złotych. Eksperci radzą, by nie oszczędzać specjalnie i nie wybierać najtańszych zamienników. Warto zainteresować się markowymi modelami w cenie ponad 100 złotych.

Jakie wycieraczki do aut marki BMW?

Kierowcy samochodów BMW mogą wybierać spośród bogatej oferty płaskich wycieraczek uniwersalnych, a także hybrydowych i klasycznych. Muszą jednak pamiętać o tym, że nie obejdzie się bez sprawdzenia ich kompatybilności z posiadanym modelem, która zależy też od roku jego produkcji. Eksperci polecają sięgać wyłącznie po produkty sprawdzonych marek, takich jak Bosch, Valeo, Denso, Champion, Continental, HELLA czy Oximo.

Jakie wycieraczki do BMW E39?

BMW Serie 5 E39 Touring Kombi (rok i miesiąc produkcji 01.1997 – 05.2004) – długość pióra 650 mm od strony kierowcy i 550 mm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli od renomowanych producentów, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 150 złotych.
BMW Serie 5 E39 Sedan (rok i miesiąc produkcji 11.1995 – 06.2003) – długość pióra 650 mm od strony kierowcy i 550 mm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli od renomowanych producentów, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 150 złotych.

Jakie wycieraczki do BMW E46?

BMW Serie 3 E46 (rok i miesiąc produkcji 04.1998 – 03.2005) – długość pióra 600 mm od strony kierowcy i 475 mm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli od renomowanych producentów, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 150 złotych.
BMW Serie 3 E46 Cabrio (rok i miesiąc produkcji 03.2000 – 08.2006) – długość pióra 600 mm od strony kierowcy i 475 mm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli od renomowanych producentów, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 150 złotych.
BMW Serie 3 E46 Compact (rok i miesiąc produkcji 06.2001 – 12.2004) – długość pióra 600 mm od strony kierowcy i 475 mm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli od renomowanych producentów, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 150 złotych.
BMW Serie 3 E46 Coupé (rok i miesiąc produkcji 04.1998 – 05.2006) – długość pióra 600 mm od strony kierowcy i 475 mm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli od renomowanych producentów, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 150 złotych.
BMW Serie 3 E46 Touring(rok i miesiąc produkcji 10.1998 – 09.2005) – długość pióra 600 mm od strony kierowcy i 475 mm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli od renomowanych producentów, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 150 złotych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski